FINAŁ II SEZONU POZNAŃSKIEJ LIGI KARTINGOWEJ


Dnia 18 czerwca 2019 tor gokartowy E1Gokart Poznań oficjalnie otworzył zmagania VI Rundy Poznańskiej Ligi Kartingowej. 39 zawodników na starcie i jeden wspólny cel: walka o jak zwycięstwo!

Sytuacja w klasyfikacji generalnej przed ostatnią rundą ligi była dość napięta: po odliczeniu najgorszej rundy, zwycięzca ostatnich dwóch rund Mateusz Tomaszewski tracił jedynie 1,5 pkt. do obecnego lidera generalki, Jakuba Szablewskiego. To musiało gwarantować ogromne emocje i walkę do samgo końca!

Nowością w tej rundzie były dwa flagi:

 • czarno-biała oznaczająca ostrzeżenie za jazdę „na granicy przepisów” wskazująca, że zawodnik będzie „pod specjalnym nadzorem sędziów” i może otrzymać karę w przypadku dalszej jazdy „na granicy”;
 • flaga pomarańczowa oznaczająca „oddaj pozycję osobie, którą wyprzdziłeś” otrzymywana w przypadku nieczystych manewrów. Dzięki tej fladze zawodnicy mogli uniknąć kar sekundowych i ponownie próbować wyprzedzać przeciwnika.

Pierwsza seria kwalifikacji po myśli Mateusz Tomaszewskiego: czas 54,426 gokartem nr 13 był najlepszym czasem uzyskanym w tej serii. Rywale jednak również pokazali klasę: Kamil Nowak z czasem 54,611 gokartem nr 11 oraz Michał Gutt 54,669 gokartem nr 3 byli tuż za Mateusza plecami. Druga seria kwalifikacji pokazała, jak zacięta jest walka w Poznańskiej Lidze Kartingowej – wystarczy przytoczyć wyniki pierwszych czterech zawodników tej części czasówek:

Kamil Nowak – 54,731 (gokart nr 12)
Mateusz Bartsch – 54,732 (gokart nr 13)
Mateusz Tomaszewski – 54,735 (gokart nr 3)
Jakub Szablewski – 54,761 (gokart nr 6)

Trzecia i zarazem ostatnia część czasówek rozwiała wszelkie wątpliwości. Zwycięzcą tej serii został Michał Gutt, który gokartem nr 12 uzyskał czas 54,392, za jego plecami Kamil Nowak z czasem 54,395 gokartem nr 13 oraz Mateusz Bartsch z czasem 54,404 gokartem nr 3. Efekt? Kamil Nowak po raz pierwszy w swojej karierze wygrał kwalifikacje w Poznańskiej Lidze Kartingowej! Wiedział jednak, że łatwo nie będzie – tuż za jego plecami startować w wyścigu miał Mateusz Bartsch – emocje były gwarantowane!

Zmagania rozpoczęliśmy od Finału D, który klasycznie miał dość spokojny przebieg. Na mecie jako pierwszy zameldował się Robert Werner (gokart nr 12), za jego Marek Domagała (gokart nr 10) oraz Weronika Kajoch (gokart nr 7). Sędziowie przyznali jedną karę 30-sekundową dla Mateusza Zybała (początkowo karny zjazd do pit-stopu ostatecznie zamieniony na karę sekundową).

Podobny przebieg miał Finał C, chociaż tutaj walka była dużo bardziej zacięta. Na mecie jako pierwsza zameldowała się Jula Schayer (gokart nr 7), drugi był Tomek Franckowiak (gokart nr 4) a podium uzupełnił Oskar Hofman (gokart nr 3). Niestety z powodu nadanej 5-sekundowej kary dla Juliusza Kaźmierczaka za nieprzepisowe wyprzedzanie stracił on podium w tym wyścigu.

Finał B zawsze przynosi spore emocje i nie inaczej było również tym razem mimo, iż finalnie Sędziowie nie przyznali żadnych kar sekudnowych. Jako pierwszy linię mety przekroczył Miłosz Nowak (gokart nr 3), za jego plecami Wojtek Lisiecki (gokart nr 9) a podium uzupełnił Michał Januszek (gokart nr 6).

Przyszedł czas na długo wyczekiwany finał A, który miał odpowiedzieć na jedno, proste pytanie: Kto zostanie mistrzem II Sezonu Poznańskiej Ligi Kartingowej? Z pole postion Kamil Nowak, a tuż za jego plecami Mateusz Bartsch – gwarancja ogromnych emocji. Tradycyjnie zawodnicy ustawili szyk za safety-kartem, który zjechał do pit-stopu a lider poprowadził grupę i wtedy opadła zielona flaga – start wyścigu! Już na pierwszym okrążeniu Mateusz Bartsch pokazał klasę i wykorzystując mały błąd lidera wyścigu, Kamila Nowaka, wyprzedził go na części zewnętrznej toru. Niestety kilka zakrętów dalej doszło do ogromnego zamieszania w okolica wyjazdu z pit-stopu na skutek, którego tor zablokowało kilku kierowców, a niemalże w tym samym czasie, kilka zakrętów dalej, z uwagi na przebitą oponę u jednego z zawodnika również doszło do znacznego incydentu i blokady toru. Jako, że prawie 3/4 z zawdoników zatrzymało się w miejscu i tor był zablokowany decyzja sędziów mogła być tylko jedna: zatrzymanie wyścigu ze względów bezpieczeństwa. Aby zachować równe szanse, mechanicy w szybkim tempie wymienili przebitą oponę w gokarcie nr 11 (którym kierował Bartosz Borowczyk) a następnie podjęto decyzję, iż wyścig zostanie wznowiony w kolejności po pierszym okrążeniu pomiarowym (czyli z ostatniego pomiaru przed incydentami). Aktualny lider wyścigu – Mateusz Bartsch – poprowadził start lotny i zawodnicy wrócili do rywalizacji. Szybki pit-stop Michała Gutta już na pierwszych okrążeniach oraz konsekwentna, szybka jazda do samego końca okazała się dobrą strategią. Walczący o zwycięstwo z klasyfikacji generalnej, Mateusz Tomaszewski, chyba wykorzystał limit szcześcią w poprzednich rundach ligi. Po swoim pit-stopie utknął za Krzysztofem Gnabasikiem, którego nie mógł wyprzedzić aż do samego końca (raz mu się to udało, natomaist otrzymał od sędziów pomarańczową flagę czyli nakaz oddania pozycji na skutek nieczystego wyprzedzania). Z niewyjaśnionych przyczyn zawodnik drugi raz zjechał do pit-stopu co finalnie skutkowało aż 9 miejscem w całej rundzie. Sędziowie przyznali dwie 5-sekundowe kary Łukaszowi Michalakowi za zbyt agresywne manewrwy wyprzedzania.

Niezagrożony praktycznie od restartu Mateusz Bartsch dobrym, równym tempem podążał do mety i tylko losowe wypadki mogły odebrać mu tego dnia zwycięstwo. Przygód jednak nie było, a więc Mateusz przypieczętował zwycięstwo w VI Rundzie Poznańskiej Ligi Kartingowej, niedaleko za nim metę przekroczył Kamil Nowak a podium uzupełnił Michał Gutt. Mateusz uzyskał też najlepszy czas pojedynczego okrażęnia z finału (tzw. „best-lap”) dzięki czemu uzyskał dodatkowe 0,5 pkt. do klasyfikacji generalnej.

Wyniki VI Rundy Poznańskiej Ligi Kartingowej:

 1. Mateusz Bartsch
 2. Kamil Nowak
 3. Michał Gutt
 4. Jakub Szablewski
 5. Michał Kaczmarek
 6. Krzysztof Gnabasik
 7. Jarek Peniowicz
 8. Bartosz Borowczyk
 9. Mateusz Tomaszewski
 10. Miłosz Nowak
 11. Łukasz Michalak
 12. Wojtek Lisiecki
 13. Michał Januszek
 14. Filip Wojciechowski
 15. Piotr Ławski
 16. Krzysztof Wawrzyniak
 17. Maciej Szubczyński
 18. Alex Olschok
 19. Daniel Mileski
 20. Kamil Nowak 2
 21. Jula Schayer
 22. Tomek Franckowiak
 23. Oskar Hofman
 24. Juliusz Kaźmierczak
 25. Łukasz Łukaszewicz
 26. Marcin Rafalik
 27. Maciej Dembiński
 28. Tomasz Fleran
 29. Tomasz Szubczyński
 30. Robert Werner
 31. Piotr Łączka
 32. Marek Domagała
 33. Weronika Kajoch
 34. Paweł Zapłata
 35. Bartosz Janczulewicz
 36. Marcin Domagała
 37. Piotr Winnicki
 38. Aleksandra Sawicka
 39. Mateusz Zybała

Tym samym zakończono zmagania II Sezonu Poznańskiej Ligi Kartingowej.  Top10 klasyfikacji wyglądało następująco:

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy za cały II Sezon Poznańskiej Ligi Kartingowej, w którym łącznie wystartowało aż 97 kierowców z zakątków całej Polski! Zapraszamy na kolejny sezon ligi – szczegóły pojawią się na Facebooku organizatora – E1Gokart Poznań. My jako redakcja już nie możemy się doczekać!

 

Previous POWTÓRKA W STARYM KISIELINIE - ROK CUP Poland
Next W Series: Gosia Rdest powalczy na torze z nietypową historią