PUT Motorsport


PUT Motorsport to stosunkowo młody zespół. Założony został przez studentów Politechniki Poznańskiej w 2014 roku. Zaczynał, podobnie jak większość polskich teamów Formuły Student, od niewielkiej liczby osób, których łączyła wspólna pasja do motoryzacji oraz marzenie zbudowania własnego pojazdu. To właśnie dzięki tym dwóm czynnikom – pasji i marzeniom, zespół mimo krótkiego stażu ma na swoim koncie tak liczne sukcesy.

Latem 2015 roku studenci z Poznania ukończyli prace nad swoim pierwszym bolidem. Nazwali go WARTA. Z mocą 70 KM, przyspieszeniem 4,5 sekund „do setki” przy wadze 250 kg zadebiutowała na niemal wszystkich zawodach, w których brali udział, przyprawiając pierwszoroczny zespół o wielką dumę. W Anglii (IMechE Formula Student), Niemczech (Formula Student Germany) oraz na Węgrzech (Formula Student Hungary) zdobyli kolejno 24., 23., 22. miejsce w klasyfikacjach generalnych całych zawodów. Dzięki temu zdobyli tytuł „Najlepszego debiutu w historii zawodów Formuły Student” w 2015 roku. Powrócili do kraju zaskoczeni tym co zdołali osiągnąć oraz z jeszcze większym niż dotychczas zapałem do pracy.

Zespół PUT Motrosport budując swój drugi bolid WILDA, skupił się głównie na wprowadzeniu rewolucyjnych rozwiązań. Poziom zaawansowania technologicznego przysporzył zespołowi nie mało kłopotów, jednak pozwolił również zwiększyć znacznie osiągi konstrukcji. Wilda przy wadze 209 kg i mocy 95 KM przyspieszała od 0 do 100 km/h w 3,9 sekund. Duży poziom awaryjności pojazdu sprawił iż zajęli ostatnie miejsca na zawodach w Niemczech. Mimo wszystko był to znaczący sezon. Studenci otrzymali ogromny bagaż doświadczeń, które wykorzystają przy okazji budowy następnego pojazdu oraz najważniejsze jak dotąd trofeum – 3. miejsce w konkurencji statycznej Buissness Presentation na zawodach na Węgrzech.

Kolejny sezon 2016/2017 można uznać za przełomowy. Trzecia konstrukcja tak prezentowała podstawowe osiągi: kolejna redukcja wagi do 205 kg, zwiększenie mocy do 105 km/h oraz przyspieszenie „do setki” w 3,6 sekund. Po roku ciężkiej pracy i wyrzeczeń młodzi przyszli inżynierowie z Politechniki Poznańskiej osiągnęli sukces o jakim marzy wiele zespołów Formuly Student, zespołów ze stażem przekraczającym niekiedy 20 lat. Ze swoim najnowszym bolidem CYBINA otarli się o podium na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii zajmując 5. miejsce w klasyfikacji generalnej na 80 sklasyfikowanych zespołów z całego świata. W trakcie zmagań w Anglii udało się zdobyć również 3. miejsce w konkurencji dynamicznej Acceleration. Po powrocie z Wysp przyszedł czas na rywalizację na Autodrom Most w Czechach. Tam z kolei trafiło na nasze konto 5. miejsce w konkurencji Acceleration jak i 7 miejsce w konkurencji Cost Report. W tym sezonie zdecydowanie poprawie uległa niezadwodność bolidu. Cybina jest wielkim krokiem na przód. Trzeci rok działalności w świecie Formuly Student przyniósł nam wielki zasób wiedzy dając wiarę w możliwość jeszcze większych osiągów grupy.

PUT Motorsport jest aktualnie w fazie projektowej czwartego bolidu. Pracuje nad nim niemała liczba osób (nieco ponad 70) zarówno w dziale technicznym, jak i w dziale marketingu. W tym sezonie Cybina jest wykorzystywana jako baza testowa. Poddawana jest różnego rodzaju badaniom np. na hamowni. Dane techniczne jak i nazwa są jeszcze nieznane. Można być jednak pewnym, że to będzie kolejny przełom. W tym sezonie rozpoczną się również prace nad nową, innowacyjną i jeszcze bardziej zaawansowaną konstrukcją jakim jest bolid z napędem elektrycznym. PUT Motorsport to zespół z ogromnym potencjałem. Na pewno pokażą na co ich stać!

www.motorsport.put.poznan.pl
www.facebook.com/put.motorsport

BOLIDY

CYBINA (2016/2017)

WILDA (2015/2016)

WARTA (2014/2015)

Previous Czas na finał!
Next Karol Mr Bumper Pasiewicz pokazał tempo w Sarno