VIII Sezon jak i VIII Runda Poznańskiej Ligi Kartingowej na torze E1GOKART Poznań za nami. Zaskoczenia nie było, Dawid Chart po raz ósmy z rzędu zdobył tytuł Mistrza Poznańskiej Ligi Kartingowej już na rundę przed końcem VIII Sezonu! Swoje pierwsze zwycięstwo w lidze zaliczył Maciej Brymora!

Pogoda we wtorek, 7 czerwca nie była korzystna – intensywnie mokry tor spisał wszystkie wtorkowe starty na część halową toru. Fakt ten nie zraził jednak kierowców, a wręcz jeszcze bardziej dało się odczuć ducha walki o wygraną tego dnia. Uczestnicy ligi tuż po treningach mieli przed sobą trzy przejazdy kwalifikacyjne oraz wyścig finałowy.

Na starcie zawodnicy zostali przywitani przez organizatora zawodów, a także przypomniano regulamin w kluczowych jego częściach. Każdy kierowca tego wieczoru walczył o jak najlepsze czasy w kwalifikacjach, gdyż ich wynikiem była suma dwóch z trzech najlepszych tzw. „best-lapów” (najgorszego wyniku nie brano pod uwagę). 

Wyniki kwalifikacji (TOP10):

Lp.Imię i nazwiskoQ1Q2Q3SUMA
1Fabian Dybionka43,30943,39043,11986,428
2Maciej Szubczyński43,46643,36143,26186,622
3Maciej Brymora43,41043,53043,52086,930
4Krzysztof Gnabasik43,52643,45643,52886,982
5Julek Kaźmierczak43,88043,67443,41187,085
6Jakub Rybacki43,53043,79843,63287,162
7Krzysztof Kaczmarek43,50543,66543,71487,170
8Krzysztof Wawrzyniak43,60343,71943,81687,322
9Michał Kaczmarek43,74443,75643,61587,359
10Jarosław Bednarski43,73144,03543,71487,445

Po zakończonych kwalifikacjach, zawodnicy wysłuchali drugiej części odprawy sędziowskiej, wylosowali swoje numery gokartów i udali się na starty finałowe w swoich grupach. W grupie C i B zawodnicy mieli do przejechania 20 okrążeń z jednym obowiązkowym zjazdem do pit-stopu, zaś w grupie A było 28 okrążeń i dwa zjazdy do pit-stopu. Dużym zaskoczeniem było odpuszczenie czołówki przez Dawida Charta, który po kwalifikacjach zajmował ostatnie miejsce. Chart próbował walczyć o pierwsze miejsce z Marcinem Rafalikiem, niestety przez nieudany, „spalony” pit-stop musiał oddać lokatę, a tym samym poddać dalszą rywalizację o zwycięstwo. Na pewno ze swojego zwycięstwa w tej grupie mógł cieszyć się Marcin Rafalik, a dobre trzecie miejsce wywalczył Dawid Fabiś, który startując z piątego miejsca przez cały wyścig starał się unikać większych konfrontacji, co jak widać przyniosło efekt. Brak Dawida Charta w grupach B i A przyniósł wielu kierowcom nadzieję na wygraną.

TOP 3 Finału C:

Lp.Imię i Nazwisko
1Marcin Rafalik
2Dawid Chart
3Dawid Fabiś

TOP 3 Finału B:

Lp.Imię i Nazwisko
1Kacper Marcinkowski
2Maciej Zwierzyński
3Kamil Jankowiak

W grupie B walka była bardziej spokojna, ale równie zacięta. Pewne pierwsze miejsce zagwarantował sobie Kacper Marcinkowski, który mimo źle zaplanowanego zjazdu do pit-stopu utrzymał pozycję lidera w swojej grupie. Roszada nastąpiła zaś w pozostałej części stawki, gdyż startujący z ósmej pozycji Maciej Zwierzyński ukończył zmagania na drugim miejscu, tym samym zostawiając z tyłu Szymona Kawskiego i Szymona Szydzika, którzy również walczyli o miejsce na podium z dobrych czołowych miejsc po kwalifikacjach. W tej dość wyrównanej walce o najwyższe miejsce podium, o jedno oczko w czołówce spadł Kamil Jankowiak kończąc wyścig na trzecim miejscu.

Przyszła pora na Finał grupy A, na który wszyscy czekali z niecierpliwością. Tym razem otwarcie wyścigu z pierwszego miejsca należało do Fabiana Dybionki, który wygrał kwalifikacje. Zaraz za nim z niewielką stratą ruszali Maciej Szubczyński, Maciej Brymora oraz Krzysztof Gnabasik. To właśnie między tą ostatnią dwójką miała rozegrać się decydująca walka o trzecie miejsce podium w klasyfikacji generalnej. Przed zawodnikami zapowiadał się długi przejazd, w którym nawet najmniejszy błąd czy wolniejsze okrążenie mogły spowodować utratę dobrej lokaty. Po starcie bardzo szybko następowały roszady oraz zjazdy do pit-stopu. Ponownie dobrze wyliczone zjazdy do pit’a, taktyczne wyprzedzanie, unikanie kolizji oraz równe czasowo przejazdy dały Maciejowi Brymorze zwycięstwo z bardzo dużym zapasem do innych zawodników. Dzięki wygranej przypieczętował on trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej VIII Sezonu PLK. Drugie miejsce w ostatniej rundzie zajął Krzysztof Gnabasik, któremu zabrakło odrobiny szczęścia do wygranej. Trzecie miejsce w wyścigu zajął startujący z 9 pozycji Michał Kaczmarek, który również bardzo dobrze wykorzystał okazję i brak obecności Dawida Charta w finale. Równie dobra walka odegrała się między Jakubem Rybackim a Krzysztofem Kaczmarkiem, którzy przez cały wyścig trzymali się blisko siebie. Na kilku okrążeniach Krzysztof Kaczmarek podejmował próbę wyprzedzenia Rybackiego – niestety bezskutecznie. Ostatecznie ze startu z 6 i 7 miejsca ukończyli oni rywalizację na 4 i 5 miejscu. Swoje szanse na zwycięstwo stracili również Fabian Dybionka i Maciej Szubczyński, którzy mimo dobrego rozpoczęcia wyścigu, musieli oddać podium i ukończyć zmagania na 6 i 7 miejscu. Bardzo dobry przejazd zaliczył Kacper Marcinkowski, który po wygranej w grupie B stratował z ostatniego miejsca. Równe czasy przejazdu oraz dobrze wymierzone pity, ostatecznie dały mu 8 miejsce. Swoją dobrą dyspozycję w ostatnim wyścigu w sezonie Marcinkowski potwierdził wyprzedzając na ostatnich okrążeniach kilku zawodników. Spadek formy miał zaś Julek Kaźmierczak, który z 5 miejsca spadł na miejsce 9. W trakcie wyścigu nie obyło się bez incydentów. Na jednym z okrążeń Adrian Paradowski starając się dobrze wejść w zakręt i robiąc niespodziewany dla innych uczestników manewr, został uderzony w bok gokarta, a ta sytuacja kosztowała go sporą stratę czasową do innych zawodników. Ostatecznie ukończył on wyścig na 14 miejscu, a cała sytuacja została przez sędziów uznana jako incydent wyścigowy wywołany błędem samego zawodnika.

TOP 3 Finału A:

Lp.Imię i Nazwisko
1Maciej Brymora
2Krzysztof Gnabasik
3Michał Kaczmarek 

Rozstrzygnięcia w klasyfikacji generalnej co do tytułu mistrzowskiego znane były już przed starem 8. rundy zmagań ligowych, jednakże pozostałe miejsca na podium były ciągle nieobsadzone. Dawid Chart przypieczętował 8 tytuł Mistrzostwski Poznańskiej Ligi Kartingowej z rzędu wygrywając wszystkie sezony od III Sezonu włącznie (+ sezony wakacyjne 2020 oraz 2021). Pomimo finiszowania na 7. miejscu w ostatniej rundzie sezonu, drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zdobył Maciej Szubczyński. Podium generalki VIII Sezonu PLK uzupełnił Maciej Brymora, który zagwarantował sobie to miejsce dzięki wygranej w ostatniej rundzie ligi.

TOP 10 Klasyfikacji Generalnej VIII Sezonu Poznańskiej Ligi Kartingowej:

Lp.Imię i nazwisko zawodnikaBEST „6”
1Dawid Chart171,5
2Maciej Szubczyński161,5
3Maciej Brymora156,5
4Krzysztof Gnabasik152,5
5Krzysztof Kaczmarek141,5
6Jakub Rybacki139
7Juliusz Kaźmierczak131
8Michał Kaczmarek131
9Łukasz Michalak117
10Jarosław Bednarski116

Pełna emocji ostatnia tego sezonu VIII Runda Poznańskiej Ligi Kartingowej na torze E1GOKART Poznań za nami. Swoich sił w rywalizacji PLK w nowym sezonie może spróbować każdy chętny, zarówno amatorzy kartingu jak i profesjonaliści. Organizatorzy przy okazji zakończenia aktualnego seoznu ligi potwierdzieli, że już niedługo ogłoszona zostanie wakacyjna edycji ligi – szczegóły już niebawem pojawią się na Facebooku. Chęć udziału w zawodach można zgłosić poprzez zapisy na stronie internetowej lub zgłaszając się do recepcji toru przed godziną 19 w dniu ligi i opłacić wpisowe. Zawody od samego początku klasyfikowane są również w ramach pucharu Sodi World Series (SWS).

Gratulujemy wszystkim zawodnikom biorącym udział we wtorkowych zmaganiach jak i podczas całego VIII sezonu ligowego! Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wakacyjnej edycji ligi, która wystartuje już niebawem na E1GOKART Poznań!

Previous

Matys pozbawił rywali złudzeń. Dominacja XIV sezonu Kieleckiej Ligi Kartingowej!

Next

Matys po zaciętym pojedynku z Walasem w ostatnim wyścigu wygrywa Śląską Ligę Kartingową!

Dodaj komentarz

Zobacz także

Nadchodzące wydarzenia