Sezon III Śląskiej Ligi Kartingowej pokazał jak dużym zainteresowaniem może cieszyć się tor E1GOKART Chorzów, który należy do ścisłej Europejskiej czołówki torów kartingowych.

W trakcie ośmiu rund na śląskim torze swoich sił spróbowało 191 zawodników. Taki wynik cieszył zarówno włodarzy wydarzenia jak i samych uczestników, którzy mogli rywalizować w każdym z finałów, niezależnie od poziomu umiejętności. Ósma, finałowa runda trzeciego sezonu pełna była zaciętej walki do ostatnich metrów, emocji, adrenaliny oraz świetnej zabawy. 

Duża frekwencja na zawodach nie stanowi wyzwania dla organizatorów.

Na ostatniej, finałowej rundzie III sezonu stawiło się 65 zawodników. Zawody rozpoczęły się planowo krótkim briefingiem oraz przywitaniem zawodników. 

Kierowcy z całej Polski, a także z wielu innych krajów przystąpili do kwalifikacji oraz wyścigów w 5 grupach. Kwalifikacje zgodnie z zasadami panującymi na torze to 3 sesje, każda po 4 okrążenia. Wynik końcowy czasówki to suma 2 z 3 najlepszych czasów okrążeń. 

Pole position wywalczył broniący pozycji lidera klasyfikacji generalnej Mateusz Matys.

Zaraz za jego plecami ze stratą 0,032 s znajdował się Kuba Piechulski. Walczący o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Tomek Walas był na 3 miejscu ze stratą 0,157 s do lidera.

Różnica sumy czasów pierwszej ósemki to zaledwie 0,341 – co zapowiadało zaciętą walkę. W finałach A,B,C oraz D różnice pomiędzy liderem, a zamykającym stawkę wynosiły poniżej 1 s. Duża frekwencja zagwarantowała rywalizację w każdej grupie, niezależnie od stopnia zaawansowania uczestników. 

TOP 10 Kwalifikacji:

Lp.Imię i nazwiskoSUMA – BEST „2”
1Mateusz Matys113,858
2Kuba Piechulski113,890
3Tomasz Walas114,047
4Bartosz Babicz114,098
5Grzegorz Kapała114,143
6Filip Nowak114,165
7Marcin Gajowczyk114,189
8Krystian Kopacki114,199
9Daniel Gajowczyk114,414
10Przemysław Watoła114,703

Po zaciętych kwalifikacjach uczestnicy wylosowali gokarty do wyścigów finałowych. W trakcie losowań, każda grupa finałowa miała dostępną pulę dwóch “Joker Kartów” – jeśli uczestnik nie był zadowolony z wylosowanego wózka to raz, w przeciągu całego sezonu miał prawo do zmiany na tzw. “Joker Karta”. Dodatkowo w każdym z finałów zwycięstwo oznaczało awans do finału wyższego i start z końca stawki jako “lucky-loser”.

Wyniki finałów prezentowały się następująco:

Finał E
1Kamil Dziuk
2Mateusz Szombara
3Tomek Ziętek
Finał D
1Łukasz Stępień
2Adam Spalik
3Kamil Obłój

Finały B oraz C pełne były zaciętych pojedynków pomiędzy kierowcami, którzy walczyli zarówno o jak najlepszy wynik, a także o cenne punkty do klasyfikacji generalnej. Top 3 finału C to różnica poniżej 2 sekund na mecie wyścigu, a w finale B zdecydowanie, z przewagą 3,9 s wygrał Karol Bieg, który awansował tym samym do finału A. 

Kierowcy startujący w Śląskiej Lidze Kartingowej to często doświadczeni zawodnicy, którzy startują w wielu seriach zawodów w całej Polsce i Europie.

Dlatego często w finałach B oraz C możemy zobaczyć wiele ciekawych pojedynków na wysokim, sportowym poziomie.

Finał C
1Tymon Brachman
2Anna Wodecka
3Tomasz Sierek
Finał B
1Karol Bieg
2Piotr Kwaśniowski
3Grzegorz Kaszubowski

Finał A to wiele ciekawych pojedynków do ostatnich metrów wyścigu. W wyniku nieprzepisowego manewru, na którym ucierpiał Przemysław Watoła, Daniel Gajowczyk otrzymał 20 s – co stanowi ekwiwalent karnego pit-stopu. Startujcy z drugiej pozycji Kuba Piechulski otrzymał dyskwalifikację przez niewykonanie jednego z dwóch obligatoryjnych manewrów pit-stop. 

Ciekawe pojedynki na torze można było zaobserwować w całej stawce. Mateusz Matys broniący pozycji lidera skupił się na pojedynku ze swoim bezpośrednim rywalem Tomkiem Walasem. Wskutek pojedynków i defensywnej jazdy Mateusza Matysa kierowcy ostatecznie kończą wyścig na 5 i 6 pozycji. Na zaciętej walce i błędach innych kierowców najwięcej zyskali: Bartosz Babicz, Grzegorz Kapała, Filip Nowak i Krystian Kopacki. 

Warto nadmienić, że dwa dni wcześniej Bartosz Babicz, startował z pozycji 8 w Kieleckiej Lidze Kartingowej i ukończył wyścig na 2 pozycji, a w zmaganiach na torze w Chorzowie pewnie wygrał wyścig finałowy pomimo startu z 4 pozycji. 

Finał A
1Bartosz Babicz
2Grzegorz Kapała
3Filip Nowak

Cykl zawodów Śląskiej Ligi Kartingowej składał się z ośmiu rund, z których dwa najgorsze wyniki były odliczane od rezultatu końcowego. Mateusz Matys wygrał klasyfikację generalną z przewagą zaledwie 5,5 pkt. Tomasz Walas ostatecznie zajął 2 miejsce. Miejsce trzecie to remis punktowy Grzegorza Kapały i Bartosza Babicza, o ostatecznej przewadze Grzegorza Kapały zdecydował nie pierwszy (bo również były równe!), a drugi najlepszy pojedynczy wynik.

Końcowa klasyfikacja generalna: (TOP 10)

Lp.Imię i nazwisko zawodnikaBEST „6”
1Matys Matys167,5
2Tomasz Walas162
3Grzegorz Kapała157
4Bartosz Babicz157
5Jakub Kamiński147
6Marcin Gajowczyk144
7Piotr Kwaśniowski144
8Daniel Gajowczyk130
9Bartek Hetmańczyk123,5
10Kacper Bednarek108

Pełna klasyfikacja generalna III sezonu Śląskiej Ligi Kartingowej

Duże podziękowania należą się partnerom Śląskiej Ligi Kartingowej, którzy ufundowali wiele nagród dla podium każdej rundy oraz zwycięzców klasyfikacji generalnej!

Bracia Pietrzak Car Detailing 360
DELIXIRUM

Relacja dla PROkarting: Adam Kurek

Previous

Dawid Chart po raz ósmy w Poznaniu

Next

Kolejny sukces Project Racing w rundzie Pro Kart Nederland

Dodaj komentarz

Zobacz także

Nadchodzące wydarzenia