Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz z Kamena Rally Team, startującego w tym sezonie w barwach ORLEN Team, realizują swoje wyzwanie uczestnictwa w 4 rajdach w 4 krajach w 4 tygodnie. Rozpoczęli je od zwycięstwa w rozgrywanym w Rumunii rajdzie 4V Rally Raid.

Pierwszym punktem na mapie rajdowej wyprawy Kamena Rally Team była urokliwa turystyczna miejscowość w Rumunii – Konstanta. Tu nad brzegami Morza Czarnego Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz zmierzyli się w rajdzie 4V Rally Raid. Załoga startująca w barwach ORLEN Team wywalczyła tu podwójne zwycięstwo – duet wygrał zarówno w klasyfikacji załóg pojazdów SSV, jak i w generalce rajdu, meldując się na mecie jako najszybsi zawodnicy w tych trzydniowych zawodach.

– Bardzo nas cieszy, że rozpoczynamy naszą rajdową wyprawę od zwycięstwa. Rumunię rajdowo odkryliśmy w zeszłym roku i chętnie tu wracamy. W 4V Rally Raid wystartowaliśmy po raz drugi, korzystając z zaproszenia organizatorów. Rumuńskie rajdy bardzo się różnią od polskich, bo składają się z bardzo długich oesów z bardzo trudną nawigacją. 4V Rally Raid dodatkowo odbywa się na przepięknych terenach, więc udział w tych zawodach naprawdę sprawia mnóstwo frajdy. Tym bardziej cieszy nas wygrana w tym rajdzie, bo jest ona wisienką na torcie wizyty w Rumunii – mówi Tomasz Białkowski.

Tegoroczna edycja 4V Rally Raid składała się z trzech rajdowych dni, podczas których zawodnicy mieli do pokonania ponad pół tysiąca kilometrów oesowych. Pierwszy dzień rajdu obejmował odbiory administracyjne i techniczne oraz odcinek super specjalny, który ustalał kolejność startową kolejnego dnia. Następne dwa dni rajdu to już poważne ściganie, bowiem zawodnicy musieli zmierzyć się z bardzo długimi oesami. OS2 liczył ponad 260 km, a Tomaszowi Białkowskiemu i Dariuszowi Baśkiewiczowi pokonanie go zajęło 3 godziny 42 minuty. Ostatni dzień rajdu to z kolei oes o długości ponad 270 km, który załoga Kamena Rally Team ukończyła z czasem 3 godzin 35 minut. Oesy na 4V Rally Raid z racji długości są naprawdę dużym wyzwaniem i dla załogi, i dla sprzętu. Trzeba też być bardzo skoncentrowanym, bo bardzo łatwo tu o pomyłkę nawigacyjną. Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz mieli to zadanie dodatkowo utrudnione, bo na obu oesach otwierali trasę.

– Trzeba tu podkreślić, że oba oesy były zupełnie inne, nie pokonywaliśmy żadnego fragmentu trasy dwa razy. Udało nam się pokonać te odcinki dobrym tempem i bez większych problemów. Jedynie na pierwszym z nich złapaliśmy kapcia, ale szybko sobie poradziliśmy z wymianą koła. Pomimo sporej przewagi zdobytej na pierwszym oesie, na drugim nie odpuszczaliśmy, żeby wygrać w generalce i to nam się udało, więc jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że naszą rajdową wyprawę zaczęliśmy od zwycięstwa w Rumunii. Mieliśmy tu też nietypową atrakcję – przez cały rajd latał nad nami helikopter, co było ciekawym doświadczeniem –opowiada Dariusz Baśkiewicz.

V4 Rally Raid zakończył się uroczystą galą, podczas której Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz, reprezentujący ORLEN Team, odebrali swoje trofea.

– Oprawa tego rajdu jest naprawdę świetna, a organizatorzy dbają o zadowolenie zawodników dosłownie na każdym kroku. Sama gala wręczenia nagród jest połączona z kolacją w typowo rumuńskim stylu, z pysznym jedzeniem. Organizatorzy pomyśleli też o kibicach – kilka ekip telewizyjnych transmitowało rajd na żywo w internecie, dzięki czemu nasi przyjaciele z Polski mogli nas oglądać na trasie. A my się tu naprawdę świetnie bawiliśmy! – mówi zadowolony Tomasz Białkowski.

Dzień po rajdzie Kamena Rally Team przeznaczył na odpoczynek, czemu sprzyjała lokalizacja bazy rajdu w turystycznej miejscowości Konstanta. Jednocześnie zespół szykował się już do wyjazdu na kolejny rajd na trasie ich rajdowej wyprawy kończącej sezon. Są oni już w drodze do Turcji, gdzie wystartują w całkowicie nowym dla nich rajdzie Baja Troia.

Previous

Ogromny sukces Marczyka i Gospodarczyka. Duet ORLEN Team jedną z najszybszych załóg świata!

Next

RST Karting - Stalowa Wola

Zobacz także

Nadchodzące wydarzenia

Sklep KMLS