Komisje FIA ds. Kobiet w Motorsporcie oraz ds. Kierowców, którym przewodniczyły Michèle Mouton i Tom Kristensen zaprosiły międzynarodową grupę najlepszych kobiet-kierowców do udziału w ocenie poziomu umiejętności kobiet w Motorsporcie. Wśród „Piętnastki Wspaniałych” była też Polka – Gosia Rdest ścigająca się w Mistrzostwach Europy GT4.

Spośród 25 kandydatek wybrano piętnaście kobiet z trzynastu krajów i czterech kontynentów, które łączy jedna pasja – Motorsport. W dniach 28-29 sierpnia, 2018 „Piętnastka Wspaniałych” wzięła udział w pierwszym Programie Oceny Kobiet-Kierowców na torze Circuito de Navarra w Hiszpanii. Każda z uczestniczek otrzymała tyle samo czasu na torze podczas dwóch dni testowania. Jednego dnia zawodniczki zasiadły za kierownicą bolidu Formula Renault 2.0, drugiego miały do dyspozycji GT4 Porsche Cayman.

Wyznaczeni przez FIA specjaliści ds. technicznych i inżynieryjnych porównali osiągi zawodniczek w odniesieniu do okrążeń referencyjnych, ustalonych przez dwóch zawodowych kierowców, oceniając według różnych kryteriów, w tym ogólnej prędkości, informacji technicznych i podejścia, reakcji na zmiany w konfiguracji, spójności i progresji. Pilot programu został oceniony dobrze i FIA planuje kontynuację w ramach długookresowej strategii Komisji Kobiet w Motorsporcie. FIA zobowiązała się również do zwiększenia liczby kobiet uczestniczących w sportach motorowych. Istotnym krokiem w tym kierunku były testy, pozwalające uzyskać jasny i kompletny obraz potencjału kobiet-kierowców z różnych dyscyplin, biorących udział w międzynarodowych zawodach

Przewodnicząca Komisji FIA ds. Kobiet w Motorsporcie, Michèle Mouton, powiedziała:

Nieustannie dążymy do stworzenia nowych możliwości dla kobiet w naszych Mistrzostwach, a ocena ta była ważna, aby zapewnić nam w przyszłości silniejszą pozycję w zespołach i u producentów. Co ciekawe, nie wszystkie kobiety-kierowcy się znały, a także nie miały świadomości, że mają tyle koleżanek na bardzo dobrym poziomie. Ta inicjatywa była ważna z wielu różnych powodów, a pozytywne wyniki spotkały się z dużym optymizmem na posiedzeniu Komisji FIA Women in Motorsport w tym tygodniu (4 września). Mam nadzieję, że dodatkowo zachęciliśmy dziewczyny, aby były ambasadorkami naszej sprawy, z dumą noszącymi nasze logo i przekazującymi nasze wartości i misję, nie tylko dla siebie, ale także jako wzór do naśladowania także dla przyszłych pokoleń.

Prezydent Komisji ds. Kierowców FIA, Tom Kristensen, również ambasador konkursu „Girls on Track”, skomentował:

Pierwszy program oceny kierowców-kobiet okazał się nieoceniony, dostarczając nam twardych danych, aby potwierdzić to, co ujawniły już nasze wcześniejsze badania: rośnie liczba wysokiej klasy zawodniczek, występujących na bardzo wysokim poziomie i dobrze przygotowanych, by brać udział w najważniejszych mistrzostwach. Nasi eksperci techniczni byli pod dużym wrażeniem poziomu testów. Ta inicjatywa dostarczy informacji do zaplanowania długoterminowej strategii na rzecz rozwoju możliwości kobiet w sportach motorowych, zarówno dla tych, które już działają na poziomie zaawansowanym, ale także w zakresie dostosowywania inicjatyw związanych z wykrywaniem młodych talentów. Mam tu na myśli chociażby program The Girls on Track Karting Challenge , dzięki któremu staramy się inspirować kolejne pokolenie młodych kierowców.

Gosia Rdest, Ambasadorka polskiej edycji programu „Girls on Track”, która od dawna angażuje się w inicjatywy na rzecz kobiet w motorsporcie, powiedziała:

Z mojego punktu widzenia jako jednej z piętnastu uczestniczek, to było coś naprawdę wyjątkowego. Czułam się oczywiście niesamowicie wyróżniona tym zaproszeniem i zaszczycona, że mogłam znaleźć się w gronie piętnastu najlepszych zawodniczek świata. Cieszę się, że moje wysiłki są doceniane. Poza tym, była to tak naprawdę pierwsza okazja, by spotkać się w kobiecym gronie kierowców, poznać i zintegrować. Czuję, że od tamtej chwili zyskałam nowe koleżanki na padoku. Takie wsparcie jest bardzo istotne. Podczas dwóch dni testów miałyśmy szansę przetestować Formułę Renault 2.0. oraz Porsche Cayman GT4.

Zwłaszcza możliwość przejazdu formułką sprawiła mi niesamowitą frajdę. Kilka lat temu musiałam zrezygnować ze ścieżki kariery w pojazdach jednomiejscowych ze względów finansowych i nie sądziłam, że jeszcze dane mi będzie pościgać się bolidem. Mam nadzieję, że razem z innymi kobietami będziemy dawać przykład dla dziewczynek, które marzą o ściganiu.

Pełna lista zawodniczek, które wzięły udział w Programie, w kolejności alfabetycznej:

1. Amna Al Qubaisi (ARE) – FIA Italian F4 Championship
2. Beitske Visser (NLD) – GT4 European Series
3. Carmen Jordá (ESP) – Formerly Development Driver, Renault Sport F1 Team
4. Christina Nielsen (DNK) – 2018 24h Le Mans P6 GTE AM / IMSA – Porsche Motorsport North America
5. Gosia Rdest (POL) – GT4 European Series
6. Jamie Chadwick (GBR) – British Formula 3 Championship
7. Laura Kraihamer (AUT) – GT4 European Series / VLN1 and VLN2 + 24h Nürburgring race
8. Lilou Wadoux (FRA) – Rencontres Peugeot Sport / 208 Racing Cup
9. Marta García (ESP) – Karting
10. Michelle Gatting (DNK) – DST Danish Super Tourisme / Euro Nascar Series
11. Mikaela Åhlin-Kottulinsky (SWE) – STCC Sweden
12. Natalie Decker (USA) – ARCA Racing Series
13. Rahel Frey (CHE) – ADAC GT
14. Sophia Flörsch (DEU) – FIA Formula 3 European Championship
15. Tatiana Calderón (COL) – GP3 Series

Informacja prasowa

Previous

WIELKIMI KROKAMI ZBLIŻA SIĘ SZÓSTA RUNDA ROTAX MAX CHALLENGE POLAND

Next

BILETY NA FINAŁ ŚWIATOWY ROZDANE

Zobacz także

Nadchodzące wydarzenia

Sklep KMLS