W miniony weekend poznaliśmy mistrzów, zdobywców podium oraz biletów na największe kartingowe zawody finał światowy – IAME International Final.

Zawodnicy rozpoczęli jazdę od treningów wolnych, testując nowe dla nich jednostki napędowe, opony, dobierając najlepsze ustawienia pod warunki jakie panowały na Kartodromie Bydgoszcz. Wszyscy z nich, wraz z mechanikami i trenerami pracowali również nad techniką jazdy, która była kluczem do najszybszego okrążenia.

W piątek, każdy czuł apetyt na pole position. Walka była tak zacięta, że TOP 3 kierowców w klasie Baby różniła się zaledwie o 0,1 części sekundy.

Pole Position:
X30 Baby – Iwo Beszterda / Elite Racing Development
X30 Mini – Jan Przyrowski / Elite Racing Development
X30 Junior – Jerzy Spinkiewicz / Uniq Racing Team
X30 Senior – Dawid Liwiński / Mach1Kart-Lenartowicz

Wyścigi kwalifikacyjne przyprawiały o dreszcze, warunki pogodowe były stabilne dzięki czemu kibice mogli czerpać przyjemność z oglądania torowych manewrów i rozmów z zawodnikami na padoku.

Po całym dniu zorganizowano spotkanie kierowców, na którym IAME ufundowało wielkie nagrody, jednymi z nich jest pierwsza w Polsce tego rodzaju inicjatywa dla zawodników. W loterii silnikowej Rafał Paprota i Kornelia Olkucka wygrali kompletnie nowy silnik X30 dla ich kategorii. Nawiązuje to do jednego z programów wsparcia dla młodych kierowców.

W przed finałach kierowcy zbierali połowę punktów finału, które okazały się kluczowe w każdej kategorii.

W Baby, Iwo Beszterda utrzymywał dobre, równe tempo, kiedy to Serafin Derżyński i Rafał Paprota toczyli niesamowity pojedynek. Na uwagę zasługuje jedna z dwóch zawodniczek – Matylda Jóźwiak, która dała znak, że drzemie w niej spory potencjał. Franek Belusiak, który zaliczył największy progres w ciągu zawodów, w finale kręcił czasy takie same jak zwycięzca!

Jan Przyrowski, Franek Czapla, Jan Jóźwiak – Trójka stanowiąca śmietankę polskich kierowców kartingowych, zademonstrowała to co najlepsze w wyścigach. Każde okrążenie, każdy zakręt to zamiana pozycji, tasowanie, kontakty, opóźnione hamowania do maksimum! Przed ostatni zakręt, na ostatnim okrążeniu okazał się decydującym. Franek Czapla świetnie zablokował wewnętrzną linie, jednak Jan Przyrowski postawił wszystko na jedną kartę ryzykownie próbując swoich sił od zewnętrznej, spektakularnie wyprzedzając rywala i zgarniając przepustkę na Finał Światowy. Colin Ważny i Dominik Knopik zbierali cenne doświadczenie prezentując równie dobrą, sportową postawę.

Juniorzy zdecydowanie wykazali się chłodną głową pod dużą presją. Jerzy Spinkiewicz, bezbłędną jazdą, nie oddał prowadzenia od startu do mety. Oliwier Pyłka stoczył twarde pojedynki z Karolem Pasiewiczem i Dawidem Maślakiewiczem, mijając linie mety przed nimi. Sędziowie dopatrzyli się przewinienia Oliwiera na pechowym okrążeniu formującym, przez co stracił zasłużoną 2 lokatę. Karol Pasiewicz, obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych kierowców na włoskiej ziemi, obecnie debiutuje w wyższej kategorii bez wątpienia ponownie zaskakując obserwatorów tego sportu. Dawid Maślakiewicz po startach w zupełnie innych seriach niezwykle szybko zrozumiał stronę techniczną sprzętu X30 co pozwoliło mu na walkę z czołówką. Kornelia Olkucka i Antek Jarosławski zabrali do domu puchar za świetną jazdę .

Dawid Liwiński, Sylvester Aleksiejevas, Max Pyłka – najdojrzalsi i najbardziej doświadczeni. Aleksiejevas pierwszy po szalonym starcie, miał czysty tor by odjechać i kontrolować wyścig na kilka okrążeń. Dawid Liwiński po wygraniu pojedynków z szybkim Maxem Pyłką jechał niczym robot, stopniowo dojeżdżając do tylnego zderzaka Aleksiejevasa i natychmiast wykorzystując moment nieuwagi Litwina atakując w najwolniejszym nawrocie toru. Pyłka i Aleksiejevas mocno naciskali do samego końca, co jak sam Liwiński mówił kosztowało go, morderczy wysiłek.

Promotor IAME Series Poland, zapowiedział już pracę nad pełnym cyklem Mistrzostw w sezonie 2019. Wyścig w Bydgoszczy był polskim debiutem najbardziej rozwiniętej serii kartingowej obecnej w 27 krajach.

Strategiczny partner medialny: Motowizja
Patronat medialny: Radio ESKA, TVP3, Rally and Race, siescigam.pl, Radio Kampus, polskikarting.com.pl, PROkarting.pl,
Partnerzy: IAME, Komet, PZM, Polski Karting, Bydgoszcz, Kartodrom Bydgoszcz, Automobilklub Kujawsko-Pomorski, Wydział Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, Inspekcja Transportu Drogowego w Bydgoszczy, Grupa Amako
Organizatorzy: LRC Promotion, Automobilklub Leszczyński.

Pełne wyniki:
X30 Baby:
1. Iwo Beszterda (ERD)
2. Rafał Paprota (V-KART)
3. Serafin Derżyński (V-KART)
4. Franciszek Belusiak (Bambini Racing)
5 Matylda Jóźwiak (MK Racing)

X30 Mini:
1. Jan Przyrowski (ERD)
2. Franek Czapla (Bambini Racing)
3 Jan Jóźwiak (MK Racing)
4. Colin Ważny (MK Racing)
5. Dominik Knopik (Supersonic)

X30 Junior:
1. Jerzy Spinkiewicz (Uniq Racing)
2. Karol Pasiewicz (V-KART)
3. Dawid Maślakiewicz (46 Team)
4. Kornelia Olkucka
5. Oliwier Pyłka (Uniq Racing)
6. Antoni Jarosławski (AK Motorsport)

X30 Senior:
1. Dawid Liwiński (Mach1-Lenartowicz)
2. Sylvester Aleksiejevas (Uniq Racing)
3. Max Pyłka (Uniq Racing)

Informacja prasowa

Previous

WIELKIMI KROKAMI ZBLIŻA SIĘ PIĄTA RUNDA ROTAX MAX CHALLENGE POLAND

Next

IAME Series Poland - Kartodrom Bydgoszcz 2018

Zobacz także

Nadchodzące wydarzenia

Sklep KMLS