W ostatni weekend w Słomczynie odbyła się II runda Kartingowych Mistrzostw Polski. Wśród uczestników wystartowała szóstka reprezentantek projektu FIA The Girls on Track – Karting Challenge: Michalina Sabaj, Natalia Lelek, Kornelia Olkucka, Sara Kałuzińska, Joanna Piwowarek w kategorii Senior Akademia oraz Kinga Wójcik w kategorii Junior Akademia.

Udział w KMP dla zawodniczek to nie tylko współzawodnictwo, ale również okazja spotkania się z rówieśnikami, którzy mają podobne marzenia, a także motywacje i aspiracje życiowe. Dzięki wsparciu Polskiego Związku Motorowego młode perspektywiczne zawodniczki wzięły udział w tej najważniejszej imprezie kartingowej w naszym kraju.

Tegoroczne Kartingowe Mistrzostwa Polski zostały rozegrane w oparciu o dwie rundy, w których zawodnicy rywalizowali w sumie 8 wyścigach o punkty. Najpierw zawodnicy spotkali się w Bydgoszczy, a drugą mistrzowską rundę rozegrali w Słomczynie. Zwycięzcą został kierowca, który zdobył najwięcej punktów w obydwu wyścigowych weekendach.
Polski Związek Motorowy dalej rozwija projekt FIA w naszym kraju. Uczestniczki mają szansę zaistnienia w motorsporcie oraz przeżycia niesamowitej przygody, która może okazać się dla nich początkiem kariery.

Zawody Kartingowe Mistrzostwa Polski szczególnie dla debiutantek były trudne. JUNIOR i SENIOR AKADEMIA to bardzo wymagające kategorie dlatego weekend nie należał do łatwych. Podsumowując generalnie całe zawody bardzo udane, wiele walki na torze oraz kolejne ważne doświadczenia i nauka zebrane.

W kwalifikacjach Senior Akademii Michalina Sabaj uzyskuje 4 czas, Kornelia Olkucka zajmuje 9 pozycję, Natalia Lelek zajmuje 10 pozycję, Sara Kałuzińska uzyskuje 11 czas, Joanna Piwowarek uzyskuje 12 czas, a w Junior Akademii Kinga Wójcik z przyczyn technicznych nie uzyskuje czasu. Z kolei w wyścigach Michalina zajmuje kolejno 6, 6, 4, 5 pozycję, Kornelia zajmuje 8, 8, 5, 8 pozycję, Natalia zajmuje kolejno 9, 9, 12, 9 pozycję, Sara zajmuje 12,10,10, 10 pozycję, Joanna zajmuje 11, NU, 9, 12 pozycję, a Kinga zajmuje kolejno NU, 13, 9, 11 pozycje. Natomiast w klasyfikacji generalnej zawodów Michalina Sabaj zajmuje 5 miejsce, Kornelia Olkucka zajmuje 8 miejsce, Natalia Lelek zajmuje 9 miejsce, Sara Kałuzińska zajmuje 11 miejsce, Joanna Piwowarek zajmuje 12 miejsce, a w Juniorze Kinga Wójcik zajmuje 13 pozycję. Z kolei w klasyfikacji generalnej KMP Michalina Sabaj zajmuje 6 miejsce, Kornelia Olkucka zajmuje 9 miejsce, Sara Kałuzińska zajmuje 10 miejsce, Natalia Lelek zajmuje 12 miejsce, Joanna Piwowarek zajmuje 15 miejsce, a w Juniorze Kinga Wójcik zajmuje 13 miejsce. Z kolei w klasyfikacji drużynowej KMP zajmują miejsca na podium.

O Projekcie

The Girls On TrackKarting Challenge to 2-letni program (2018/2019) mający na celu promocję motorsportu wśród dziewczyn w wieku 13-18 lat oraz przełamanie stereotypu o niskim uczestnictwie kobiet w sporcie motorowym. Projekt uzyskał wsparcie Unii Europejskiej w ramach projektu Erasmus+ .

Każde państwo biorące udział w projekcie między marcem, a październikiem zorganizowało krajowe eliminacje. W Polsce, Polski Związek Motorowy przygotował dla uczestniczek możliwość sprawdzenia swoich sił w karting slalomie w Tychach oraz w Rzeszowie. W sumie odnotowano ponad 170 przejazdów, a uczestniczki zaprezentowały bardzo wysoki poziom. Uczestniczki przeszły długą drogę do finału. Spośród ponad 1200 uczestniczek z 9 krajów, podczas eliminacji krajowych wybrano 27 finalistek, po 3 z każdego państwa biorącego udział w projekcie (Belgia, Niemcy, Holandia, Finlandia, Szwecja, Polska, Portugalia, Słowacja, Wielka Brytania).

Później w europejskim finale na torze w Le Mans (Francja) spotkało się 27 dziewczyn z 9 krajów, które od 7 do 10 marca wspólnie przygotowywały się poprzez warsztaty edukacyjne, spotkania z ekspertami oraz zajęcia sportowe. W wyniku ostatecznej rywalizacji zostało wybranych 6 uczestniczek, które tworzą Drużynę Europejską i w sezonie 2019 wezmą udział w 2 obozach szkoleniowych dla kierowców FIA. Wśród nich znalazła się reprezentantka Polski Michalina Sabaj! Pierwszy już się odbył w dniach 26-28 kwietnia na torze Hungaroring (Węgry) przy rundzie FIA World Touring Car Cup. A drugi już pod koniec lipca odbędzie się w Genk (Belgia), gdzie dołączy również druga Polka Joanna Piwowarek.

Więcej informacji dot. projektu na pzm.pl i girlsontrack.pl oraz Kobiety w Motorsporcie PZM

Informacja prasowa

Previous

W Series: Pech Gosi Rdest na Norisringu

Next

ROK CUP POLAND W SŁOMCZYNIE

Zobacz także

Nadchodzące wydarzenia

Sklep KMLS