Łukasz Jezierski, 14-latek z Polski, zajął pierwsze miejsce w zakończonych w Belgi międzynarodowych zawodach kartingowych SWS International Finals 2024. W kategorii Junior Kid zwycięzca pokonał rywali m.in. z Bułgarii, Włoch, Hiszpani, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Japonii, Kanady. To pierwszy raz w historii, kiedy w kategorii juniorskiej w tych mistrzostwach zwyciężył polski kierowca kartingowy.

SWS INTERNATIONAL FINALS to zawody uznawane za jedne z największych wydarzeń na świecie w rywalizacji zawodników w kartingu rentalowym. W tegorocznym światowym finale, który odbył się w dniach 3-6 lipca w Belgii na słynnym torze „Home of Champions” w Genk, walczyło ponad 400 najlepszych kierowców z całego świata. Wyścigi podzielone były na 5 odrębnych kategorii. Najmłodsi walczyli o tytuł w kategoriach Junior Kid i Junior Cup, zaś pozostali zawodnicy w kategoriach: Women Cup, Sprint Cup, Master Cup oraz Endurance Cup.

W zawodach na najwyższym podium stanęło dwóch polskich zawodników w obu kategoriach Juniorskich, zaś w kategorii Senior Cup polski zawodnik zajął drugie miejsce.

Zawodnicy biorący udział w międzynarodowym finale przez cały poprzedzający zawody rok zbierają punkty w tzw. SODI WORLD SERIES (SWS), czyli światowej lidze SODI – największym na świecie rankingu zawodów kartingowych. W tym zestawieniu Ł. Jezierski zajął 1 miejsce ex-aquo na blisko 2700 startujących zawodników w kategorii Junior w 2023 roku. Następnie kierowcy z najwyższą liczbą punktów ze wszystkich krajów spotkają się w światowym finale.

– Zwycięstwo Łukasza to ogromny sukces, pokazujący, że w Polsce mamy bardzo utalentowanych młodych kierowców kartingowych. Ponadto karting rentalowy to często pierwszy etap w karierze wielu znanych kierowców zawodowych – wyjaśnia Łukasz Jezierski, tata i manager sportowy zwycięzcy SWS International Finals 2024 w kartingu ren talowym.

W tym roku także czternastolatek będzie reprezentował Polskę w Igrzyskach Sportów Motorowych FIA Motorsport Games 2024 w kategorii Karting Slalom. Zawody te odbędą się w październiku w Hiszpanii (Walencja) i weźmie w nich udział ponad 70 reprezentacji narodowych. Udział poszczególnych reprezentacji w Igrzyskach koordynowany jest przez federacje narodowe zrzeszone w FIA. W Polsce za udział reprezentantów odpowiada Polski Związek Motorowy – PZM.