[row]

[column size='3/4']

Podczas ostatniej rundy w Toruniu wyłoniono triumfatorów serii Rok Cup Poland oraz wręczono nominacje do startu w najważniejszych zawodach sezonu – Rok Cup International Final we włoskim Lonato.

Już po raz drugi w tym roku Rokersi zawitali na tor Awix Racing Arena w Toruniu, gdzie i tym razem byliśmy świadkami wielu pasjonujących pojedynków. Podczas ceremonii otwarcia zawodów po raz kolejny zawodnicy nominowani do Akademii Orlen Team otrzymali po komplecie opon kartingowych, które ufundował partner strategiczny serii – koncern PKN Orlen. Po części oficjalnej przyszła pora na wyścigi, a działo się naprawdę wiele.

Rywalizację w kategorii Baby Rok zdominował Franciszek Czapla (A. Leszczyński/Bambini Racing), który triumfował zarówno w wyścigu przedfinałowym, jak i finałowym, prowadząc od startu do mety. Na drugim miejscu finiszował Jan Przyrowski (A. Leszczyński/Elite Racing Development), a na trzecim – Kacper Turoboyski (A. Leszczyński/Bambini Racing). Dopiero piątą lokatę zajął triumfator klasyfikacji generalnej, Mikołaj Kania (A. Wielkopolski/Elite Racing Development), który zgromadził na swoim koncie 515 punktów i o 5 „oczek” wyprzedził Franciszka Czaplę. Trzecie miejsce w podsumowaniu sezonu zajął Jan Przyrowski (469 pkt.).

Wielkie emocje towarzyszyły pojedynkom o zwycięstwo w wyścigach klasy Mini Rok. Tutaj znakomitą formą błysnął zwycięzca przedfinału, Karol Pasiewicz (A. Wielkopolski/V-Kart Racing Team), który w finałowym starciu utrzymywał pozycję lidera do ostatniego okrążenia. Na ostatnich metrach wyścigu popełnił jednak błąd, oglądając się za siebie, co błyskawicznie wykorzystał Piotr Protasiewicz (Wallrav Racing Club), pieczętując swój triumf w końcowej klasyfikacji. Trzeci na mecie zameldował się Jerzy Glac (A. Wielkopolski/V-Kart Racing Team), a w punktacji sezonu za Protasiewiczem (663 pkt.) sklasyfikowano Pasiewicza (560) i Macieja Banasia (388).

Co prawda w żadnej kategorii emocji nie brakowało, jednak za wyścig dnia z pewnością można uznać finałowy pojedynek w kategorii Junior Rok. Było w nim wszystko, co kibice tej dyscypliny lubią najbardziej: walka koło w koło, efektowne wyprzedzania i dramatyczne momenty. Tym razem na starcie zabrakło Adriana Janickiego (A. Zielonogórski Duet/Jastrzębski Racing), ale koledzy wicelidera klasyfikacji i tak stworzyli pasjonujące widowisko. Po starcie na prowadzeniu znalazł się Adam Szydłowski (A. Leszczyński/D&D Motorsport), jednak rywale nie zamierzali kapitulować. Na dwa okrążenia przed metą skutecznym atakiem popisał się Jakub Szablewski (A. Leszczyński/KRT Exprit Polska) i to on stanął na najwyższym stopniu podium. Drugi był Szydłowski, a trzeci zwycięzca przedfinału, Franciszek Palmirski (A. Wielkopolski/D&D Motorsport). W klasyfikacji generalnej pierwszą lokatę zajął Szydłowski (564 pkt.) przed Janickim (430) i Filipem Zagórskim (394).

W klasie Rok GP14 już wcześniej zwycięstwo zapewnił sobie Igor Lejko (Wallrav Racing Club/AMO Racing Team), więc pod jego nieobecność bój toczyli: Hubert Kowalczyk (A. Zielonogórski Duet/AMO Racing Team) i Marcin Zając (Wallrav Racing Club/D&D Motorsport). Ostatecznie, podobnie jak w przedfinale, górą był Kowalczyk, a na trzeciej pozycji zameldował się starszy brat Marcina – Daniel Zając (Wallrav Racing Club/D&D Motorsport), który tym samym był najszybszy w kategorii Rok GP25. Podium w tej kategorii uzupełnili: Adrian Marcinkiewicz (A. Zielonogórski Duet/ACR) i Mariusz Szymczak (A. Leszczyński). W końcowej punktacji Rok GP14 pierwsze miejsce zajął wspomniany Igor Lejko (502 pkt.) przed Marcinem Zającem (466) i Hubertem Kowalczykiem (438), natomiast w Rok GP25 pierwszą lokatę wywalczył Adrian Marcinkiewicz (564 pkt.), drugą Daniel Zając (553), a trzecią Mariusz Szymczak (442).

Mimo niedużej frekwencji, finałowa runda w klasie Shifter Rok także przebiegała pod znakiem emocjonujących pojedynków. Walczący o pierwsze miejsce Wojciech Grzyb (A. Wielkopolski/MG Racing Team) na drugim okrążeniu zaliczył kontakt z prowadzącym od startu Lukasem Korbelą (A. Śląski/WK Motorsport), co doprowadziło do uszkodzenia wydechu w pojeździe tego ostatniego. Z zamieszania skorzystał Filip Wójcik, który wyszedł na czoło stawki i do mety już ani na chwilę nie oddał prowadzenia. Po zaciętej rywalizacji, dopiero pod koniec wyścigu, drugą lokatę wywalczył Grzyb, a jako trzeci, mimo uszkodzeń karta, finiszował Korbela. Tuż za nimi linię mety przejechali nowi zawodnicy w serii Rok: Sławomir Murański (TMSM Sparta Wrocław) i Dawid Gawin (BTM Bydgoszcz), natomiast w końcowej klasyfikacji Grzyb (562 pkt.) wyprzedził Korbelę (401) i Mikołaja Cegielskiego (376).

Po dekoracji zwycięzców promotor serii, Andrzej Ościk, wręczył najlepszym zawodnikom tegorocznego sezonu efektowne bilety, będące jednocześnie nominacją do startu w Rok Cup International Final, który w dniach 11-14 października odbędzie się we włoskim Lonato. Nominacje w klasie Mini Rok otrzymali: Piotr Protasiewicz, Karol Pasiewicz i Maciej Banaś, w Junior Rok: Adam Szydłowski, Adrian Janicki i Filip Zagórski, w Senior Rok GP: Igor Lejko, Marcin Zając i Adrian Marcinkiewicz, natomiast w Shifter Rok: Wojciech Grzyb i Lukas Korbela.

Krajowy sezon kartingowy zakończą podwójne rundy Mistrzostw Polski Młodzików oraz KMP Junior Akademii, rozgrywane w ramach Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży. Zawody odbędą się w dniach 22-23 września w Bydgoszczy.

 

Informacja prasowa – tompress
Zdjęcia – media4U

[/column]

[column size='1/4']

SPONSOR PUCHARU

PROMOTOR SERII

WYNIKI

 

[/column]

[/row]

Previous

Szalone podium na Imoli

Next

Czarnecki wraca do Lancera

Zobacz także

Nadchodzące wydarzenia

Sklep KMLS