Pierwsza runda Kartingowych Mistrzostw Polski 2019 odbyła się w Bydgoszczy, a w gronie startujących zawodników byli także uczestnicy serii Rok Cup Poland.

Tegoroczne Kartingowe Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Polski Młodzików składają się z dwóch weekendów, podczas których w każdej z kategorii zostanie rozegranych łącznie 8 wyścigów finałowych. Rokersi rywalizują w pięciu kategoriach: Baby Rok, Mini Rok i Shifter Rok oraz w ramach tzw. Akademii w klasach Junior OK i Senior OK. W tych ostatnich kategoriach zawodnicy mają do dyspozycji silniki firmy Vortex, które używane się m.in. w Kartingowych Mistrzostwach Świata.

Zawodom na Kartodromie w Bydgoszczy towarzyszyła kapryśna pogoda, było zimno i wietrznie, co dodatkowo utrudniało jazdę zawodnikom i pracę ich mechanikom.

Rywalizacja najmłodszych kartingowców, czyli klasy Baby Rok, przebiegała pod znakiem zaciętych pojedynków między zwycięzcą czasówki, Rafałem Paprotą (A. Wielkopolski), a Janem Grabowskim (A. Leszczyński) i Markiem Piórkowskim (A. Wielkopolski). W pierwszym wyścigu minimalnie szybszy od Paproty okazał się Grabowski, drugie starcie wygrał Piórkowski, ale w trzecim wyścigu ponownie triumfował Grabowski. Zawodnik zespołu Bambini Racing mógł sobie pozwolić na dojechanie na trzecim miejscu do mety ostatniego wyścigu, bo pomimo zwycięstwa Paproty i drugiej lokaty Piórkowskiego, zgromadzone punkty pozwoliły Grabowskiemu (172 pkt.) odnieść zwycięstwo w całych zawodach. Drugą lokatę zajął Piórkowski (152), a trzecią Paprota (136).

W kategorii Mini Rok klasą dla siebie był Maciej Gładysz (TTSK K-TEAM Tarnów), który wygrał czasówkę i wszystkie cztery wyścigi finałowe. Ubiegłoroczny wicemistrz Polski zdobył komplet punktów (200) i w pokonanym polu zostawił Jana Przyrowskiego (A. Leszczyński, 160 pkt.), którzy czterokrotnie finiszował na drugiej pozycji. Trzecią lokatę w zawodach zajął Bartosz Grzywacz (A. Wielkopolski, 128 pkt.), kończący każdy z wyścigów na trzeciej pozycji.

W kategorii kartów z manualną skrzynią biegów, Shifter Rok, trzy zwycięstwa odniósł obrońca tytułu, Igor Lejko (Wallrav Racing Club), który jedynie w trzecim wyścigu musiał uznać wyższość Mikołaja Sieradzkiego (A. Koszaliński). W klasyfikacji rundy Lejko, którego pojazd przygotowuje zespół AMO Racing, zgromadził łącznie 190 pkt. i wyprzedził Mikołaja Sieradzkiego (154 pkt.) oraz Dawida Gawina (BTM Bydgoszcz, 144 pkt.).

Z kolei zwycięstwo w klasie Junior OK padło łupem Oliwiera Pyłki (A. Polski), który podobnie jak Maciej Gładysz w Mini Roku, triumfował we wszystkich wyścigach i jedynie w czasówce musiał zadowolić się trzecią lokatą. Obok Pyłki (200 pkt.) na podium stanęli: Patryk Donica (A. Rzemieślnik, 124 pkt.) i Mateusz Bartosik (A. Wielkopolski, 101 pkt.).

Znacznie ciekawiej przebiegała rywalizacja w Senior OK. W tej kategorii ubiegłoroczny mistrz Polski, Adam Szydłowski, wygrał jedynie czasówkę, a całe zawody ukończył dopiero na szóstym miejscu. W wyścigach finałowych rywalizacja o miejsca na podium toczyła się między zawodnikami Automobilklubu Wielkopolskiego: Adrianem Janickim (148 pkt.) i Kacprem Nadolskim (130) oraz starszym bratem Oliwiera, Mateuszem Pyłką (122), reprezentującym barwy Automobilklubu Polski.

Teraz przed uczestnikami Kartingowych Mistrzostw Polski i Mistrzostw Polski Młodzików pozostała jeszcze druga i ostatnia runda, która w dniach 6-7 lipca odbędzie się na Autodromie Słomczyn.

Informacja prasowa
Zdjęcia: Joanny Lenart

Previous

GOSIA PUNKTUJE PODCZAS INAUGURACJI SEZONU!

Next

GOSIA RDEST- RUNDA DRUGA W SERIES

Zobacz także

Nadchodzące wydarzenia

Sklep KMLS