Za nami przedostatnie rundy Pomorskiej, Poznańskiej, Chorzowskiej i Kieleckiej Ligi Kartingowej rozgrywanych na torach E1GOKART. W sześciu rundach lig wzięło udział łącznie 478 różnych zawodników zapełniając łącznie aż 1245 slotów wyścigowych. To pokazuje jaką popularność i uznanie zdobyły kartingowe rozgrywki organizowane przez markę torów E1GOKART.

Ligi kartingowe E1GOKART są dostępne dla kierowców niezależnie od poziomu umiejętności.

Doskonale przygotowana formuła zawodów pozwala na zacięte wyścigi w każdej z grup finałowych. Ponadto, każda z lig E1GOKART należy do ogólnoświatowego rankingu Sodi World Series (SWS). Dzięki temu kierowcy rywalizujący w zawodach na torach E1GOKART mogą porównać swoje wyniki z ponad 100 000 zawodnikami z całego świata.

Pomorska, Poznańska, Śląska i Kielecka Liga Kartingowa to cykliczne zawody kartingowe rozgrywane na torach E1GOKART. W sezonie jesiennym 2023 rozgrywanych jest 7 rund na każdym torze, w których mogą wziąć udział kierowcy o różnym poziomie umiejętności.

Pomorska Liga Kartingowa – Nie ma mocnych na Wiktora Wotę! 

Zasady rozgrywek Pomorskiej Ligi Kartingowej są następujące:

 • Zawodnicy najpierw rywalizują na etapie kwalifikacji, który składa się z trzech sesji po 4 okrążenia pomiarowe – każdy w innym gokarcie. 
 • Wynikiem końcowym kwalifikacji jest suma dwóch z trzech najlepszych czasów osiąganych w poszczególnych sesjach (najgorszy czas jest odrzucany).
 • Po kwalifikacjach uczestnicy przystępują do startów w wyścigach finałowych, które podzielone zostały zgodnie z czasami osiągniętymi w kwalifikacjach. Tak stworzona formuła zawodów pozwala uczestnikom na rywalizację w grupach o podobnym poziomie umiejętności, co jest gwarancją świetnej zabawy i walki w każdym z finałów.
 • Wyścigi Finałowe E-B odbywają się na dystansie 15 okrążeń z jedną obowiązkową procedurą pit-stop.
 • Wyścig Finałowy A odbył się na dystansie 23 okrążeń z dwoma obowiązkowymi procedurami pit-stop.

Podczas minionej rundy kwalifikacje wygrał lider klasyfikacji generalnej Wiktor Wota, który po raz kolejny potwierdził swoją świetną dyspozycję na torze w Gdańsku. 

Tuż za jego plecami, ze stratą zaledwie 0,151 s. na sumie dwóch czasów uplasował się Ziemowit Werra, a trzecie miejsce zajął Mateusz Madejewski. Koniec kwalifikacji oznaczał przejście do wyścigów finałowych, które podzielone zostały zgodnie z czasami uzyskanymi w kwalifikacjach. Taki scenariusz zawodów gwarantuje rywalizację w każdej z grup finałowych, niezależnie od umiejętności uczestników. Stawka 64 kierowców została podzielona na 4 grupy finałowe.

Wyniki wyścigów finałowych prezentują się następująco:

Finał D
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Filip Mateja0
2.Mateusz Konopko0
3.Szymon Zieliński+2
Finał C
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Dawid Malinowski0
2.Patryk Lapies+3
3.Piotr Lojas-1
Finał B
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Antoni Borys0
2.Oskar Pokornicki0
3.Bartosz Madejewski+2

Wyścig finałowy A to pokaz świetnego ścigania w wykonaniu zawodników startujących w ‘najwyższym’ finale. Wiktor Wota niemalże przez cały wyścig musiał być czujny, aby odpierać ataki i kontrolować strategię jadącego tuż za jego plecami Ziemowita Werry. Za pierwszą dwójką czaił się Hubert Fenc, który goniąc liderów czekał na błąd swoich rywali. Wiktor i Ziemowit przez cały wyścig jechali bardzo równym tempem – różnice pomiędzy nimi na poszczególnych okrążeniach często nie przekraczały 0,1 s. Ostatecznie to Ziemowit Werra wykręcił najszybsze okrążenie wyścigu z czasem 52.767, jednak zabrakło mu okazji do ataku i to właśnie Wiktor Wota został zwycięzcą szóstej rundy Pomorskiej Ligi Kartingowej. Drugie miejsce zajął wspomniany Ziemowit Werra, a na trzecim miejscu podium znalazł się Hubert Fenc, który w trakcie wyścigu zanotował awans o dwie pozycje.

Finał A
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Wiktor Wota0
2.Ziemowit Werra0
3.Hubert Fenc+2
4.Mateusz Madejewski-1
5.Karol Kwidziński+1
6.Michał Kłos+1
7.Michał Siejka+3
8.Tomek Rompczyk+1
9.Mateusz Rudziński+3
10.Franciszek Morawiak+5
11.Adrian Paradowski-3
12.Jarosław Bednarski+2
13.Aleks Mroczko+3
14.Błażej Mielewczyk-10
15.Piotr Zych-2
16.Dzmitry Kazhamiakin-5
17.Antoni Borys0

W cyklu pierwszego sezonu Pomorskiej Ligi Kartingowej wzięło do tej pory udział 177 kierowców. Nowy tor i nowa jakość kartingu w województwie pomorskim pozwoliła gospodarzom na organizację wyjątkowych zawodów. 

Liderem klasyfikacji generalnej Pomorskiej Ligi Kartingowej pozostaje Wiktor Wota, który już zapewnił sobie zwycięstwo w pierwszym sezonie PLK, notując 5 zwycięstw w 6 wyścigach. Mimo to emocje nie opadają ponieważ pomiędzy drugim a trzecim zawodnikiem w generalce jest zaledwie 1,5 pkt. różnicy! Również na dalszych miejscach dużo może się wydarzyć!

Wynikiem końcowym klasyfikacji generalnej jest 5 najlepszych wyników z 7 rozgrywanych rund.

Klasyfikacja generalna I sezonu Pomorskiej Ligi Kartingowej 

Poznańska Liga Kartingowa – Szubczyński kontra Wota, kto zwycięży w klasyfikacji generalnej?

Formuła kwalifikacji na Poznańskiej Lidze Kartingowej jest dokładnie taka sama jak w przypadku Pomorskiej Ligi Kartingowej. Główną różnicą jest ilość okrążeń w wyścigach, która zależy od konfiguracji toru, ponieważ tor E1GOKART Poznań posiada dwie konfiguracje toru:

 • wewnętrzną, która jest wykorzystywana w trakcie niekorzystnych warunków atmosferycznych,
 • zewnętrzną, która w połączeniu z wewnętrzną nitką wydłuża tor i pozwala na rywalizację ‘pod chmurką’. 

W związku z zimową aurą zawody zostały przeprowadzone na wewnętrznej konfiguracji toru. W trakcie szóstej rundy Poznańskiej Ligi Kartingowej o zwycięstwo rywalizowało aż 56 zawodników.

Kwalifikacje wygrał Maciej Szubczyński z przewagą 0,328 s. nad drugim Maciejem Koziarą. Miejsce 3 ze stratą zaledwie 0,193 s. do drugiego zajął Jakub Szablewski. 

Uczestnicy przystąpili następnie do wyścigów, które składały się z:

 • 20 okrążeń i jednej obowiązkowej procedury pit-stop w Finałach D-B
 • 27 okrążeń i dwóch obowiązkowych procedur pit-stop w Finale A

Wyniki finałów prezentują się następująco:

Finał E
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Jakub Brylew+1
2.Adrian Klejniak+1
3.Marcin Kaźmierczak+3
Finał D
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Arkadiusz Mula+2
2.Bartłomiej Tabaczyński-1
3.Wiktor Machiński+3
Finał C
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Gustaw Chrzanowski0
2.Adam Ceglarek+6
3.Adam Kłupiec+1
Finał B
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Kuba Wojtuś0
2.Michał Kaczmarek0
3.Gabriel Grzybek+4

Wyścig finałowy A odbył się na dystansie 27 okrążeń z dwoma obowiązkowymi zjazdami do pit-stopu. 

Zawody wygrał Jakub Szablewski, który zdecydował się na zjazd na pierwszy obowiązkowy pitstop już na drugim okrążeniu, co pozwoliło mu w dalszej części wyścigu na utrzymanie dobrego tempa na poszczególnych okrążeniach, podczas gdy rywale byli zajęci bezpośrednią walką między sobą. Maciej Szubczyński, dotychczasowy lider klasyfikacji generalnej, startował z pole position, jednak w trakcie wyścigu stracił 3 pozycje i ukończył rywalizację na 4 miejscu. Równie dobre tempo co zwycięzca i dwa manewry wyprzedzania zaprezentował Wiktor Wota, dzięki temu awansował o dwie pozycje. Najniższy stopień podium przypadł Maciejowi Koziarze, który najlepiej poradził sobie z peletonu goniącego liderów. Różnice czasowe po 27 okrążeniach były bardzo nieznaczne – P1 przypadło Kubie Szablewskiemu, drugi ze stratą 0,592 s. dojechał Wiktor Wota. Między miejscami 3 – 6, czyli: Maciejem Koziarą, Maciejem Szubczyńskim, Arkiem Antoniakiem oraz Damianem Chmielewskim różnice na mecie wynosiły mniej niż 1 s. 

Finał A
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Jakub Szablewski+2
2.Wiktor Wota+2
3.Maciej Koziara-1
4.Maciej Szubczyński-3
5.Arek Antoniak+5
6.Damian Chmielewski0
7.Kuba Wojtuś+6
8.Adrian Paradowski-3
9.Mikołaj Sobczak+2
10.Krzysztof Wawrzyniak-3
11.Krzysztof Ganabasik+1
12.Piotr Kwitowski-4
13.Maciej Zwierzyński-4

Dobry wynik Wiktora Woty pozwolił mu odliczyć nieudaną poprzednią rundę zawodów, podczas której złapał kapcia i nie ukończył wyścigu. Teraz dzięki 2 miejscu wyprzedził Macieja Szubczyńskiego w klasyfikacji generalnej o 0,5 pkt.  Wiktor i Maciej prezentują bardzo wysoki poziom przez cały jedenasty sezon Poznańskiej Ligi Kartingowej i już nie możemy doczekać się rundy finałowej i walki o tytuł mistrzowski Poznańskiej Ligi Kartingowej! 

Klasyfikacja generalna Poznańskiej Ligi Kartingowej – Sezon XI 

ŚLĄSKA LIGA KARTINGOWA – Matys liderem, jednak rywale nie odpuszczają!

Szósta runda szóstego sezonu Śląskiej Ligi Kartingowej przyciągnęła 49 uczestników. Na torze E1GOKART Chorzów kwalifikacje to, tak jak w Gdańsku i Poznaniu, 3 sesje pomiarowe, gdzie w każdej uczestnicy mają do wykręcenia 4 okrążenia pomiarowe.

Kwalifikacje z przewagą zaledwie 0,156 s. wygrał lider klasyfikacji generalnej Mateusz Matys, a drugie miejsce zajął Daniel Gajowczyk. Warto dodać, że między trzecim Konradem Bielakiem, a szóstym Tomaszem Walasem było zaledwie 0,04 s. różnicy na sumie dwóch najlepszych okrążeń kwalifikacji, co pokazuje jak równy sprzęt przygotowuje organizator i jak wyrównana jest forma czołowych zawodników. To wszystko zapowiadało nam świetną walkę w wyścigach finałowych. 

Następnie uczestnicy przeszli do wyścigów, które składały się z:

 • 15 okrążeń i jednej obowiązkowej procedury pit-stop w Finałach D-B
 • 20 okrążeń i dwóch obowiązkowych procedur pit-stop w Finale A

Wyniki finałów szóstej rundy Śląskiej Ligi Kartingowej prezentują się następująco:

Finał D
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Adam Spalik+3
2.Rafał Wójtowicz-1
3.Borys Durak-1
Finał C
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Miłosz Łachwa+1
2.Jan Dziedzic-1
3.Denis Kaczor0
Finał B
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Maciej Kampa0
2.Kevin Ploch+4
3.Łukasz Kowal-1

Wyścig Finałowy A był pełny zaciętej walki o każdy metr toru. Z pozycji lidera startował Mateusz Matys, jednak przez cały wyścig musiał odpierać ataki Marcina i Daniela Gajowczyków. Liderów próbował gonić Tomasz Walas, który zanotował najszybsze okrążenie wyścigu i przez chwile znajdował się na 4 miejscu. Ku zaskoczeniu wielu zawodników zwycięzcą szóstej rundy Śląskiej Ligi Kartingowej został Konrad Bielak. Konrad wybrał inną strategię pitstopów a równocześnie przez cały wyścig prezentował bardzo dobre i równe tempo podczas, gdy pozostali zawodnicy zajęci byli bezpośrednią walką między sobą, jechali momentami ciut bardziej defensywnie i tracili czas względem ostatecznego zwycięzcy. 

Wyścigi na Ligach Kartingowych E1GOKART pokazują, że aby zostać zwycięzcą, oprócz wysokiej formy i tempa, trzeba obrać skuteczną taktykę. Zjazdy na obowiązkowe pit-stopy potrafią sporo namieszać w klasyfikacji. Już nie raz dzięki temu mieliśmy zaskakujące rozstrzygnięcia. Oczywiście ważna jest też odrobina szczęścia, ale jak wiemy – sprzyja ono lepszym. 

Finał A
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Konrad Bielak+2
2.Mateusz Matys-1
3.Marcin Gajowczyk+1
4.Daniel Gajowczyk-2
5.Tomasz Walas+1
6.Bartosz Babicz+1
7.Marcin Leszczyński+2
8.Antoni Smoliński0
9.Bartek Mirecki+2
10.Oliwer Pilch-5
11.Maciej Kampa+3
12.Mateusz Stolecki0
13.Michał Tukaj -3
14.Anton Yashchuk-1

Po sześciu rundach szóstego sezonu Śląskiej Ligi Kartingowej znamy już zwycięzcę klasyfikacji generalnej, został nim Mateusz Matys, który niezmiennie od zwycięstwa w Polish Champions Cup 2023 jest w niesamowitym gazie. Triumfował w trzech rundach, a w kolejnych dwóch znajdował się na podium danych rund. Za jego plecami pomiędzy drugim Marcinem Gajowczykiem, a trzecim Tomaszem Walasem jest zaledwie 3,5 pkt. różnicy, co zapowiada nam zaciętą walkę o tytuł wicemistrza Śląskiej Ligi Kartingowej. 

Klasyfikacja generalna VI sezonu Śląskiej Ligi Kartingowej

KIELECKA LIGA KARTINGOWA – dużo walki i emocji!  

5 runda Kieleckiej Ligi Kartingowej przeszła do historii za sprawą zwycięstwa Poli Dolatowskiej, która została pierwszą kobietą, która wygrała rundę na Ligach Kartingowych E1GOKART. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Do rywalizacji w ramach 6 rundy Kieleckiej Ligi Kartingowej przystąpiło 25 zawodników. Czasówka na torze E1GOKART Kielce to dla odmiany cztery sesje kwalifikacyjne, z których pod uwagę brana jest suma dwóch najlepszych czasów. Zwycięzcą kwalifikacji został Grzegorz Kapała, który zanotował najlepszy czas kwalifikacji osiągając wynik 30.225 s. Na drugim miejscu po kwalifikacjach był Mateusz Matys, a następne miejsca kwalifikacji zajęli kolejno: Pola Dolatowska, Oskar Wiejas-Ziętek oraz Piotr Wsuł.

Podczas szóstej rundy odbyły się trzy wyścigi finałowe na dystansie 15 okrążeń z jednym obowiązkowym zjazdem do pit-stopu. Dodatkową atrakcją jest fakt, że zwycięstwo w finałach C oraz B oznaczało awans do wyższego finału i start z ostatniego miejsca jako „lucky-winner”. 

Wyniki finałów prezentują się następująco:

Finał C
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Adam Korbel+2
2.Patryk Kręgiel-1
3.Szymon Lis-1
Finał B
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Misza Demkiv0
2.Kajetan Balcerowski+1
3.Karol Ciecierski-1

Zwyciężczyni poprzedniej rundy Pola Dolatowska, zanotowała najlepsze okrążenie wyścigu z czasem 30,163 s. jednak best lap nie wystarczył do zajęcia miejsca na podium. Tym razem Pola straciła w trakcie wyścigu dwa miejsca (głownie za sprawą „spalonego” pit-stopu) i ostatecznie ukończyła rywalizację na 5 miejscu. Dobrym wynikiem popisała się jej rywalka z klasyfikacji kobiet – Nina Rauner, która w trakcie wyścigu awansowała aż o 4 lokaty i ukończyła wyścig na 4 miejscu. Pierwsza trójka wyścigu stoczyła zaciętą walkę o zwycięstwo. Dobra taktyka i znakomite tempo pozwoliły na zwycięstwo Oskarowi Wiejasowi-Ziętkowi, który awansował w trakcie wyścigu o 3 pozycje. Drugie miejsce zajął Grzegorz Kapała, a na trzecim miejscu uplasował się Mateusz Matys.

Finał A
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Oskar Wiejas-Ziętek+3
2.Grzegorz Kapała-1
3.Mateusz Matys-1
4.Nina Rauner+4
5.Pola Dolatowska-2
6.Miłosz Łachwa+1
7.Mikołaj Adamczuk-1
8.Piotr Wsuł-3
9.Michał Ramiączek0
10.Misza Demkiv0

Klasyfikacja generalna po odliczeniu jednej rundy to dość spora przewaga Mateusza Matysa, który prowadzi nad drugim Miłoszem Łachwą z przewagą 12 pkt. Pomiędzy trzecim Oskarem Wiejasem-Ziętkiem, a czwartą Polą Dolatowską są zaledwie 4 pkt. różnicy i tutaj też wszystko może się wydarzyć w trakcie ostatniej rundy. Przed nami jeszcze tylko jedna runda, która odbędzie się już 21 grudnia. Wówczas przekonamy się kto zostanie mistrzem Kieleckiej Ligi Kartingowej.

Klasyfikacja generalna Kieleckiej Ligi Kartingowej – sezon XVII

Ligi Kartingowe E1GOKART przyciągają rekordowe ilości uczestników, w trakcie jesiennego sezonu rozgrywanego na torach w Gdańsku, Poznaniu, Chorzowie i Kielcach w każdym ligowym tygodniu, w czterech lokalizacjach, regularnie ściga się ok. 200 zawodników. 

Jak zapowiada organizator, rok 2024 to plan na rozwój rywalizacji juniorskiej oraz drużynowej.     

Ostatnie rundy aktualnych sezonów odbywają się w terminach:

 • 18 grudnia – Pomorska Liga Kartingowa Runda VII
 • 19 grudnia – Poznańska Liga Kartingowa Runda VII
 • 20 grudnia – Śląska Liga Kartingowa Runda VII
 • 21 grudnia – Kielecka Liga Kartingowa Runda VII

Serdecznie zapraszamy do udziału. Do zobaczenia na torze!

Previous

Międzynarodowe targi Kartingowe (IKA Kart 2000) po raz pierwszy odbędą się w Dortmundzie!

Next

Podwójne zwycięstwo Wiktora Woty i Kuby Piechulskiego w 3-godzinnych zawodach drużynowych na E1GOKART Gdańsk!

Zobacz także

Nadchodzące wydarzenia

Sklep KMLS