Ligi kartingowe organizowane na torach E1GOKART to prawdziwe święto dla miłośników ścigania. Pomorska, Poznańska, Śląska i Kielecka Liga Kartingowa przyciągają zarówno doświadczonych zawodników, jak i tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w kartingu. To doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności, poznania nowych ludzi i przede wszystkim – wyśmienitej zabawy.

Sezon 2024 zapowiada się niezwykle interesująco. Zawody będą składać się z siedmiu rund na każdym torze i wszystkie będą zaliczane do międzynarodowego rankingu Sodi World Series. Dodatkowo organizatorzy przygotowali dodatkową klasyfikację Masters, która obejmuje wszystkich zawodników, którzy ukończyli 40 lat.

Możemy śmiało stwierdzić, że zawodnicy z utęsknieniem czekali na start rywalizacji Lig Kartingowych E1GOKART. Ogrom entuzjazmu kartingowych fanów pokazuje frekwencja w pierwszych rundach na torach w Gdańsku, Poznaniu, Chorzowie i Kielcach – aż 253 zawodników!

Frekwencja w poszczególnych ligach:

  • Pomorska Liga Kartingowa (E1GOKART Gdańsk): 74 zawodników
  • Poznańska Liga Kartingowa (E1GOKART Poznań): 80 zawodników
  • Śląska Liga Kartingowa (E1GOKART Chorzów): 68 zawodników
  • Kielecka Liga Kartingowa (E1GOKART Kielce): 31 zawodników

Formuła zawodów:

Zawody zawsze rozpoczyna przywitanie kierowców i krótki briefing omawiający najważniejsze zasady panujące w trakcie zmagań na torze. Kierowcy następnie zostają podzieleni na grupy, w których rywalizują na etapie kwalifikacji. Każdy z nich ma do przejechania 3 sesje kwalifikacyjne, w których na wykręcenie najlepszych czasów są jedynie 4 okrążenia pomiarowe. Wynikiem końcowym kwalifikacji jest suma dwóch z trzech najlepszych „best-lapów”.

Na bazie sumy czasów z kwalifikacji tworzone są grupy finałowe, w których zawodnicy rywalizują w wyścigach finałowych ze startu lotnego i obowiązkowym pit-stopem. Dodatkową atrakcją dla startujących w niższych finałach jest fakt, że zwycięstwo w danym wyścigu daje awans do wyższego finału i start z ostatniego miejsca jako „Lucky-Winner”.

Pomorska Liga Kartingowa wraca z impetem!

Podczas minionej rundy kwalifikacje wygrał Ziemowit Werra, który jest jednym z faworytów rywalizacji na torze w Gdańsku.

Tuż za jego plecami, ze stratą zaledwie 0,094 s. na sumie dwóch czasów uplasował się Franek Dobke, a trzecie miejsce zajął Tomek Rompczyk. Koniec kwalifikacji oznaczał przejście do wyścigów finałowych, które podzielone zostały zgodnie z czasami uzyskanymi w kwalifikacjach. Taki scenariusz zawodów gwarantuje rywalizację w każdej z grup finałowych, niezależnie od umiejętności uczestników. Stawka 74 kierowców została podzielona na 5 grup finałowych. 

Wyniki wyścigów finałowych prezentują się następująco:

Finał E
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Filip Stachak+1
2.Cezary Partyka-1
3.Filip Rogowski+1
Finał D
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Sebastian Kunc+3
2.Dariusz Sylwanowicz-1
3.Jakub Jabłoński0
Finał C
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Maciej Gorzula0
2.Dawid Malinowski0
3.Jędrzej Gruszczyński+3
Finał B
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Aleks Mroczko+1
2.Mieszko Sędziński-1
3.Adam Duchała+2

Zwycięzca rundy, Ziemowit Werra, o lidze mówił tak:

Pierwsza runda Pomorskiej Ligi Kartingowej była dla mnie bardzo udana. Frekwencja jak zawsze na torze E1GOKART Gdańsk dopisała, gdyż stawiło się bardzo wielu kierowców. Kwalifikacje pojechałem przyzwoicie choć nie ustrzegłem się błędów. Finalnie udało się zająć pierwszą pozycję do wyścigu finałowego.

Jeśli chodzi o sam wyścig, to zaryzykowałem wybierając po losowaniu Joker Karta. Okazało się jednak, że było warto, bo w samym wyścigu udało mi się odjechać kolegom i bezpiecznie na pierwszej pozycji dojechałem do mety, choć o kolejne miejsca na podium walka trwała do samego końca.

Całe zawody przebiegły bardzo sprawnie i jak zwykle w przyjaznej atmosferze. Z niecierpliwością czekam na kolejną rundę.

Finał A
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Ziemowit Werra0
2.Tomek Rompczyk+1
3.Franek Dobke-1
4.Karol Kwidziński+1
5.Mateusz Madajewski-1
6.Franciszek Morawiak+1
7.Aleks Mroczko+9
8.Jarosław Bednarski+3
9.Adrian Paradowski0
10.Bartosz Madajewski+2
11.Błażej Mielewczyk-3
12.Piotr Kogut+1
13.Dzymitry Kazhamiakin+2
14.Michał Kłos-4
15.Piotr Zych-1
16.Mateusz Rudziński-10

Pierwszym liderem klasyfikacji generalnej Pomorskiej Ligi Kartingowej został Ziemowit Werra. Zwycięzcą klasyfikacji Masters (od 40 roku życia) został Tomek Rompczyk

Wynikiem końcowym klasyfikacji generalnej będzie 5 najlepszych wyników z 7 rozgrywanych rund.

Klasyfikacja Generalna – Pomorska Liga Kartingowa – Sezon II

Poznańska Liga Kartingowa: Emocje, rywalizacja i wysoka frekwencja

Po długiej przerwie w ligowych zmaganiach, Poznańska Liga Kartingowa powróciła na tor E1GOKART Poznań z równie dużym impetem. Pierwsza runda osiągnęła najwyższą frekwencję niespotykaną od wielu lat, gdyż w zawodach wzięło udział aż 80 zawodników!

Kwalifikacje wygrał Sebastian Rosicki, który wyprzedził drugiego Dawida Charta o zaledwie 0,061 sekundy. Trzecie miejsce zajął Maciej Szubczyński, tracąc do lidera 0,111 sekundy. Przypominamy, że każdy z zawodników jedzie w kwalifikacjach trzema różnymi gokartami, a podane różnice dotyczą sumy czasów dwóch okrążeń toru z dwóch różnych etapów czasówek, czyli rywalizacji ponad 100 sekundowej. 

Po kwalifikacjach przyszedł czas na wyścigi. Zawodnicy rywalizowali w finałach F-B, gdzie musieli pokonać 15 okrążeń i wykonać jeden obowiązkowy pit-stop, a także w Finale A, które składało się z 23 okrążeń i dwóch pit-stopów.

Finał F
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Dawid Braun+2
2.Karol Skrzypczak0
3.Michał Lipnicki +1
Finał E
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Dawid Lemieszek+1
2.Marek Znamirowski+3
3.Adam Ceglarek0
Finał D
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Dawid Lemieszek+1
2.Marek Znamirowski+3
3.Adam Ceglarek0
Finał C
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Piotr Koczorowski+6
2.Damian Chmielewski-1
3.Grzegorz Suchecki-1
Finał B
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Tomek Bernadowski0
2.Piotr Kwitowski+1
3.Paweł Jóźwiak+3

Finał A to popis umiejętności Macieja Szubczyńskiego, który pewnie odniósł zwycięstwo. Drugie miejsce zajął Krzysztof Gnabasik, który zaprezentował świetne tempo i zaliczył awans aż o 5 pozycji. Trzecia lokata, pomimo jednego spalonego pit-stopu, przypadła Dawidowi Chartowi, który w trakcie rywalizacji stracił jedną pozycję na rzecz Gnabasika. Zwycięzcą kategorii Masters został Dawid Chart.

Finał A
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Maciej Szubczyński+2
2.Krzysztof Gnabasik+5
3.Dawid Chart-1
4.Maciej Zwierzyński+2
5.Szymon Węgrzyn0
6.Maciej Koziara-2
7.Mateusz Tomaszewski+5
8.Adrian Paradowski+2
9.Krzysztof Wawrzyniak0
10.Michał Kaczmarek+4
11.Jakub Szablewski-3
12.Sebastian Rosicki-11
13.Szymon Kawski0
14.Kaspian Dierżyk-3
15.Tomek Bernadowski0

Maciej Szubczyński zapytany o przebieg zawodów odpowiedział następująco:

Miałem dobre losowanie w kwalifikacjach, jednak popełniłem kilka małych błędów, które kosztowały mnie cenny czas i ostatecznie czasówkę ukończyłem na 3 miejscu. W wyścigu udało mi się utrzymać dobre i równe tempo, które po dwóch pit-stopach pozwoliło mi wyjechać na pierwszym miejscu. Jestem zadowolony z wyników pierwszej rundy i czekam na następną.

Pierwsza runda Poznańskiej Ligi Kartingowa dostarczyła wielu emocji i zapowiada zaciętą rywalizację w kolejnych rundach sezonu.

Klasyfikacja generalna XII Sezonu Poznańskiej Ligi Kartingowej

Śląska Liga Kartingowa – zacięte pojedynki i walka do samego końca!

Pierwsza runda siódmego sezonu Śląskiej Ligi Kartingowej przyciągnęła 68 uczestników. 

Kwalifikacje pewnie zwyciężył obrońca tytułu Śląskiej Ligi Kartingowej Mateusz Matys, który wypracował sobie aż 0,557 s. przewagi czasowej i jako jedyny zawodnik „złamał” barierę 54 sekund. Drugie miejsce zajął Antoni Smoliński, a tuż za nim znaleźli się bracia Gajowczyk: Marcin i Daniel.

Dzięki przygotowaniu dużej puli gokartów, 68 zawodników udało się podzielić na zaledwie 4 grupy finałowe. Większa liczebność zawodników w finałach spowodowała, że w każdym z wyścigów mogliśmy obserwować zacięte pojedynki i walkę w niemalże każdym zakręcie toru. 

Następnie uczestnicy przeszli do wyścigów, które składały się z:

  • 17 okrążeń i jednej obowiązkowej procedury pit-stop w Finałach D-B,
  • 24 okrążeń i dwóch obowiązkowych procedur pit-stop w Finale A.

Wyniki finałów pierwszej rundy Śląskiej Ligi Kartingowej prezentują się następująco:

Finał D
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Wojtek Krakowski0
2.Ernest Mróz0
3.Bartosz Kuźma+1
Finał C
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Tymek Biesiada0
2.Borys Durak+1
3.Jakub Lubnauer+4
Finał B
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Viacheslav Protasov+1
2.Michał Bromboszcz+2
3.Jakub Vavrecka-2

Finał A to zapowiedź niezwykle zaciętej rywalizacji w czasie VII sezonu ŚLK.

Do ostatnich okrążeń w walce o zwycięstwo i podium liczyło się aż 5 kierowców: Marcin i Daniel Gajowczyk, Bartosz Babicz, Antoni Smoliński oraz Mateusz Matys.

Zawodnicy prezentowali bardzo równe tempo, a właściwie większość zmian pozycji w trakcie wyścigu rozstrzygała się na pit-stopach. 

Zwycięzca pierwszej rundy, Marcin Gajowczyk, zapytany o przebieg wyścigu odpowiedział nam tak:

Na samym starcie wyścigu bardzo dużo straciliśmy do Mateusza, ale przez bardzo dobre tempo i w odpowiednim czasie zrobione pitstopy udało się wyjechać przed Mateuszem. Przez cały wyścig lekką presję wywierał na mnie Daniel (brat Marcina – przyp. red.). Cieszę się, że wygrałem, a Daniel, że dojechał drugi. Był to bardzo dobry dzień.

Na ostatnim okrążeniu widzieliśmy zaciętą walkę pomiędzy Mateuszem Matysem, Antonim Smolińskim oraz Bartoszem Babiczem. Bardzo defensywna jazda Bartka na ostatnim kółku spowodowała, że Antek i Mateusz próbowali atakować i wywalczyć trzecie miejsce, ale jednocześnie uważali, aby nie stracić pozycji na rzecz rywali. Ostatecznie wyścig wygrał Marcin Gajowczyk, Daniel Gajowczyk zajął drugie miejsce, a podium uzupełnił Bartosz Babicz. Warto dodać, że tuż za jego plecami metę niemalże w tym samym momencie (z różnicą zaledwie 0,023 s.) przecięli kolejno Antoni Smoliński oraz Mateusz Matys. Zwycięzcą kategorii Masters został Marcin Leszczyński.

Klasyfikacja generalna VII Sezonu Śląskiej Ligi Kartingowej

Kielecka Liga Kartingowa – Dominacja Matysa i pech Kapały

31 zawodników zameldowało się na starcie rywalizacji Kieleckiej Ligi Kartingowej. 

Po nieudanym wyścigu w Chorzowie, Mateusz Matys po raz kolejny wygrał kwalifikacje w Kielcach z pewną przewagą 0,724 s. nad drugim Grzegorzem Kapałą. Trzecie miejsce ze stratą ok. 0,1 s. do drugiego miejsca zajął Miłosz Łachwa.

Uczestnicy następnie zostali podzieleni na cztery grupy finałowe, a wyniki prezentowały się następująco:

Finał D
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Dominik Strząbała0
2.Eryk Wilkos0
3.Piotr Stokowiec0
Finał C
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Andrzej Szczodrak+1
2.Krystian Wielgos+1
3.Mikołaj Borcowski+2
Finał B
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Adam Wołek+3
2.Piotr Wojtyniak+1
3.Szymon Hańkało-Jaskulski-2

Wyścig Finałowy A to bardzo pewne zwycięstwo Mateusza Matysa, który przez cały wyścig prezentował zdecydowanie najlepsze tempo. Pozwoliło mu ono odjechać rywalom. Niestety w wyniku incydentu w trakcie wyścigu Grzegorz Kapała utracił możliwość dalszej jazdy i nie był w stanie kontynuować wyścigu. W kategorii Masters zwyciężył Radosław Ozioro.

Zapytany o przebieg wyścigu Piotrek Wsuł wspominał:

Na samym starcie miałem duże problemy, bo jechałem mocno osłabiony przez przeziębienie, ale już na pierwszym okrążeniu udało mi się przebić z siódmej na szóstą pozycję. Dalej dobre tempo z dobrym pit-stopem i ominięciem incydentu na torze umożliwiło mi awans na 3 pozycje. Dzięki temu udało mi się jeszcze wygrać klasyfikację Junior. Jestem bardzo zadowolony z tego wyniku, bo chłopaki z 2 i 1 miejsca (Łachwa i Matys – przyp. red.) zdążyli odjechać i wiem że nie miałem szans nadgonić aż takiej straty spowodowanej startem z siódmego miejsca.

Finał A
MiejsceImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Mateusz Matys 0
2.Miłosz Łachwa+1
3.Piotr Wsuł+4
4.Radosław Ozioro0
5.Nina Rauner0
6.Pola Dolatowska+2
7.Michał Ramiączek-1
8.Adam Wołek+1
9.Grzegorz Kapała-7

Już teraz można śmiało stwierdzić, że zapowiada się niezwykle interesujący sezon, którego finałowa runda być może zostanie rozegrana już na nowym obiekcie w Kielcach przy ulicy Ściegiennego 513.

Klasyfikacja generalna XVIII Sezonu Kieleckiej Ligi Kartingowej

Ligi Kartingowe na torach E1GOKART wystartowały, ale to nie oznacza, że nie można dołączyć do rywalizacji na jej kolejnych etapach. Każdy chętny zawodnik mogą zgłosić się do rywalizacji w dowolnym momencie, a najbliższe rundy odbędą się:

  • 25 marca – Pomorska Liga Kartingowa – Runda 2
  • 26 marca – Poznańska Liga Kartingowa – Runda 2
  • 27 marca – Śląska Liga Kartingowa – Runda 2
  • 28 marca – Kielecka Liga Kartingowa – Runda 2

Serdecznie zapraszamy do udziału. Do zobaczenia na torze!

Previous

Nieprawdopodobny Leo Górski!

Next

Goo!KART - TomaszóW Mazowiecki

Zobacz także

Nadchodzące wydarzenia

Sklep KMLS