Otwarte testy IAME Series Poland rozpoczęły kolejny etap w historii polskiego kartingu. To właśnie na torze Kartodrom Bydgoszcz, gdzie odbyły się Mistrzostwa Świata w 1994 roku zostały zrealizowane testy najbardziej prestiżowej serii kartingowej na świecie – IAME. W dniach 8 oraz 9 czerwca zwodnicy testowali silnik X30 obecny w 27 krajach. Promotor LRC wprowadza projekt w roku 2018 w oparciu o testy oraz event główny w sierpniu. Zawody wyłonią zawodników z biletami na największa imprezę kartingową na świecie, International Final na torze Le Mans we Francji w dniach 8-14 października. W roku 2019 to już cały cykl IAME Series Poland składający się z z kilku rund. Promotor IAME Series Poland realizuje projekt długofalowy.

09.06.2018 – BYDGOSZCZ Tor Kartingowy
Fot. TYTUS ŻMIJEWSKI /509 962 442/ fototytus@onet.pl

Od strony technicznej testy zostały przygotowane bardzo profesjonalnie, ponieważ podczas dwóch dni testów nadzorował Ribert Kuipers, jeden z najlepszych mechaników kartingowych na świecie. To On przygotował wszystkie silniki do testów aby każdy z zawodników mógł je po prostu finalnie zamontować. To kolejny dowód na to, że zawodnicy, zespoły są objęci wsparciem topowym na arenie międzynarodowej. Zaangażowanie idące z Włoch dotyczące osprzętu, opon Komet Racing jest bardzo mocne. Każdy z zawodników ma możliwość rozmowy bezpośrednio z obsługą techniczną, a ustawienia to kluczowy element dla nas wszystkich. IAME karting to seria równa dla wszystkich i ściągająca do siebie największe nazwiska F1. Do tych właśnie celów została podpisana umowa z Wierczuk Race Promotion, która ma na celu wsparcie biznesowo – sportowe dla zawodników na arenie międzynarodowej.

Wszyscy startujący podczas otwartych testów otrzymali profesjonalne zaplecze techniczne i marketingowe. IAME Series jest już w Polsce i szuka najlepszych zawodników, z którymi będzie rozwijać projekt. Rywalizacja na torach w całej Polsce zmieni swój charakter na otwarty i jasny dla wszystkich. To szansa dla wielu zawodników, zespołów, którzy też szukają cały czas nowych rozwiązań.

Wiktor Waleziński – WTR PAROLIN:

Jesteśmy po testach silnika X30. Dzięki uprzejmości promotora dostałem fajną możliwość nauki silnika oraz przede wszystkim gaźnika, który jest dla mnie nowością – jednocześnie jedną z większych zalet. Przez cały dzień nie mieliśmy żadnych problemów z motorem i swobodnie mogłem przyzwyczajać się do jego charakterystyki oraz do specyfiki opon KOMET ,które są bardzo przyczepną mieszanką. Testy jak najbardziej udane i z niecierpliwością czekam na rundę w Bydgoszczy.

Jan Przyrowski – Elite Racing Development:

Tak, testy mi się podobały! Najbardziej jak gokart przyspieszał z dołu i jest otwarty gaźnik. To daje możliwości regulacji. Opony tez są inne i ich charakter mi bardzo odpowiada. Są inne odczucia z jazdy.
Nie mam zastrzeżeń do silnika X30. Na początku regulacja gaźnika była utrudnieniem, ale po pewnym czasie wyćwiczyłem to i sprawiało mi to dużo satysfakcji. Kartodrom Bydgoszcz jest idealnym miejscem na takie testy, osobiście bardzo lubię ten obiekt. Promotor zadbał o zawodników dając im profesjonalne wsparcie z ramienia IAME. To był mocny start IAME w Polsce.

David Liwinski – Mach1 Kart:

Ogólnie testy były dobrze zorganizowane. Było wszystko co trzeba, silnik pracował bez problemów we wszystkich sesjach. Nitka toru jest ciekawa, jednak nie tak przyczepna jak jestem przyzwyczajony. Zmieniliśmy ustawienia karta i było ok, w trakcie wyścigu tor zyska dużo „gumy” wiec myślę, że mam dobry feeling. Lubię X30, ponieważ brzmi świetnie, prędkość jest bardzo dobra a silnik pracuje bez zarzutu! Opony również są w porządku, maja wystarczająco gripu. X30 jest trochę wolniejsze niż OK, którym ścigam się większość czasu, ale nadal dostarcza mega fun i jest bardzo podobne.

Rafał Paprota – V-kart Racing Team:

W ostatni weekend miałem przyjemność brać udział w testach nowych silników IAME x30 na torze w Bydgoszczy, testy uważam za udane. Bardzo podobała się mi praca silnika, uzyskiwałem dużo większe prędkości na prostych dochodzące do 97km/h. Testowałem też nowe opony firmy komet – po zmianie mój wózek przyspieszył o ponad 0.5 sekundy na okrążeniu! Jedyny minus to cena większa o 25% od bridgestone, ale opony się mniej zużywają. Obsługa super, tor dobrze przygotowany i przede wszystkim miła obsługa. Do zobaczenia na zawodach w sierpniu.

Serafin Derżyński – V-kart Racing Team:

Testy na szybkim torze w Bydgoszczy, na którym to ostatnio zdobyłem drugie miejsce były bardzo udane. Gokart po zamontowaniu silnika x30 jechał szybciej niż w Baby Roku! Bardzo fajnie wymyślone przyciski rozruchowe przy kierownicy co ułatwiało szybkie uruchamianie gokarta. Podoba mi się dźwięk i to, że nie ma odcięcia. Ogólne wrażenia bardzo pozytywne i chciałbym jechać na zawodach używając tego silnika.

Jerzy Glac – V-kart Racing Team:

Testy uważam za udane. Bardzo podobała mi się możliwość ustawiania gaźnika w czasie jazdy. Fajna organizacja, pomoc techniczna i ciągłe zainteresowanie ze strony promotora. Gokart spisywał się bardzo dobrze. Jedynym problemem były pękające oringi na pompie wody. Tor w Bydgoszczy znam z zawodów innej Serii, w której startuję w tym sezonie i jest on moim jednym z ulubionych, ponieważ zdobyłem na nim pierwsze w karierze w kategorii Mini Rok P1 i wygrałem na nim w tym roku zawody w tej kategorii. Jestem bardzo zadowolony, że przyjechałem na testy Serii IAME, żałuję tylko, że było mało zawodników z mojej grupie, żeby można się było porównać. Ze względu na ograniczony budżet nie mogłem przetestować opon Komet, czego bardzo żałuję, bo kolega z teamu w kategorii Baby miał możliwość pojechać na Kometach i mocno przyśpieszył. Chciałbym częściej uczestniczyć w tego typu testach.

Karol Lubas – LRC Promotion:

Cel testów od strony technicznej był jeden, pokazanie, że X30 to najbardziej wartościowe jednostki rozwijające kierowcę przez bezpośrednią prace zawodnik-silnik np. Przez regulacje gaźnika. Użytkowanie przez mechaników ocenione na bardzo proste i jednoznaczne „normalne”. Nie udowadnialiśmy nic konkretnego, jak wytrzymałość, charakterystyka – te rzeczy są widoczne na pierwszy rzut oka. Sprzęt spisywał się bez zarzutu, a w nowej kategorii Baby potrzebowaliśmy jedną sesje by znaleźć optymalne działanie gaźnika i wyeliminować problemy na torze. Uśmiech na twarzach uczestników jest najlepszym wykładnikiem rezultatu testów na Kartodrom Bydgoszcz.

09.06.2018 – BYDGOSZCZ Tor Kartingowy
Fot. TYTUS ŻMIJEWSKI /509 962 442/ fototytus@onet.pl

Kalendarz IAME Series Poland 2018:
8-9.06.2018 Kartodrom Bydgoszcz – OTWARTE TESTY
17-18.08.2018 Kartodrom Bydgoszcz – ZAWODY
Do wygrania bilet na start IAME International FINAL oraz wiele cennych nagród.

Więcej informacji:
www.lrcpromotion.com
www.iameseriespoland.com
Media społecznościowe:
facebook.com/iameseriespoland

Previous

Finały SODI WORLD SERIES (SWS) już w ten weekend!

Next

11 pucharów BM Racing Team w jeden weekend!

Zobacz także