Emocje po IV Rundzie Poznańskiej Ligi Kartingowej na torze E1Gokart Poznań bardzo długo unosiły się w powietrzu – jeszcze kilka dni przed startem V rundy zawodnicy wciąż wymieniali poglądy nt. sytuacji z minionych zawodów. Na szczęście V Runda przyniosła same pozytywne emocje, a wspomnienia, które zostały w głowach uczestników zdecydowanie należą do tych przyjemnych.

Na starcie stawiło się 38 zawodników w tym zawodnicy ze Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego, Wrocławia, a nawet Krakowa! Standardowo formuła zawodów składała się z trzech przejazdów kwalifikacyjnych po 4 okrążenia każdy, a wynikiem kwalifikacji była suma uzyskanych trzech najlepszych czasów (po jednym z każdej kwalifikacji).

Pierwszą część czasówek wygrał Mateusz Tomaszewski, który gokartem nr 2 „wykręcił” czas 54,775. Drugie miejsce zajął Mateusz Bartsch (54,859 – kart nr 8), a trzecie Jakub Szablewski (55,084 – kart nr 8). Druga seria czasówek ponownie „padła łupem” Mateusza Tomaszewskiego. Tym razem zawodnik ten uzyskał czas 54,712 jadąć gokartem nr 3. Drugie miejsce przypadło Janowi Krenciszowi (55,005 – kart nr 14), a trzecie Wojtkowi Lisieckiemu (55,032 – kart nr 4). Finalna seria kwalifikacji to ponowne zwycięstwo Mateusza Tomaszewskiego (kart nr 4 – 54,735), drugie miejsce zajął Krzysztof Kozaryn (kart nr 2 – 54,758), natomiast trzecie Kamil Nowak (kart nr 11 – 54,918). Tym samym zakończyły się kwalifikacje, a ich wyniki (przynajmniej jeśli chodzi o pierwsze miejsce) były oczywiste:

 1. Mateusz Tomaszewski
 2. Mateusz Bartsch
 3. Jakub Szablewski

Przyszedł czas na wyścigi. Ze względu na korzystne warunki pogodowe (brak deszczu), kierowcy przez całe zawody mogli ścigać się po torze z częścią zewnętrzną, w związku z czym wyścigi składały się z 15 okrążeń. Regulaminowo obowiązywał jeden pit-stop we wszytkich finałach. Podobnie jak w ostatniej rundzie, Finał D był spokojnym przejazdem od startu do mety. Pierwszy na mecie zameldował się Grzegorz Plenzler, drugie miejsce zajęła Weronika Kajoch, a podium tego wyścigu uzupełnił Karol Adam Krzysinski. Tak samo jak w poprzednich rundach, zwycięzca wyścigu uzyskał prawo startu w kolejnym wyścigu jako tzw. „lucky looser”.

Finał C również należał do dość spokojnych wyścigów za wyjątkiem jednego małego incydentu, za który Sędziowie przyznali Bartoszowi Kaczmarkowi 5 sekundową karę (faul przy wyprzedzaniu). Wszelkie pozostałe manerwy zostały uznane przez Sędziów jako prawidłowe. Ostatecznie na mecie pierwszy zameldował się Krzysztof Wawrzyniak, drugie miejsce przypadło wychowankowi szkółki E1Gokart Maciejowi Szubczyńskiemu, a podium Finału C uzupełnił Tomek Franckowiak.

Finał B, jak się później miało okazać, zdecydowanie nie należał do spokojnych. Już na okrążeniu instalacyjnym sędziowie spostrzegli wyciek oleju z jednego z gokartów. Dzięki sprawnej interwencji obsługi technicznej, awarię szybko udało się naprawić, a gokart mógł dalej uczestniczyć w zawodach. Burzliwa walka od startu do mety ominęła jedynie lidera wyścigu Michała Gutta, który wyścig przejechał bez przygód od samego startu aż do mety pieczętując swoje zwycięstwo. Na skutek lekkiego faulu przy wyprzedzaniu, sędziowie przyznali 5-sekundową karę Piotrowi Wołynce, który mimo to utrzymał miejsce na podium w wynikach całego finału (miejsce III). Na drugim miejscu ostatecznie znalazł się Łukasz Michalak.

Przyszedł czas na wyczekiwany przez wszystkich Finał A. Jak zwykle nie zabrakło emocji, chociaż jak przyznali sami zawodnicy, był to jeden z najspokojniejszych Finałów A w historii Poznańskiej Ligi. Skuteczna i bezbłędna jazda lidera Mateusza Tomaszewskiego, właściwie wykonany pit-stop oraz równa jazda pozwoliła temu zawodnikowi przypieczętować drugie pod rząd zwycięstwo w Lidze. Startujący z drugiej pozycji Mateusz Bartsch niestety lekko stracił wypracowaną wcześniej przewagę podczas wyjazdu z pit-stopu, co ostatecznie skutkowało spadkiem z 2. na 3. pozycję w wynikach wyścigów. Zawodnik ten zapewnił sobie jednak dodatkowe 0,5 pkt. za najlepszy czas wyścigu. Drugie miejsce przypadło Jakubowi Szablewskiemu startującemu z miejsca 3. „Ostra” walka toczyła się pomiędzy zawodnikami na nieco dalszych pozycjach. Z uwagi na liczne incydenty, sędziowie przyznali po 5-sekund kary dla Krzysztofa Kozaryna oraz Kamila Banasiaka.

Zawody klasyfikowane były również w rankingu Sodi World Series (SWS).

Wyniki V Rundy Poznańskiej Ligi Kartingowej:

 1. Mateusz Tomaszewski
 2. Jakub Szablewski
 3. Mateusz Bartsch
 4. Krzysztof Gnabasik
 5. Jan Krencisz
 6. Michał Kaczmarek
 7. Kamil Nowak
 8. Wojtek Lisiecki
 9. Krzysztof Kozaryn
 10. Kamil Banasiak
 11. Michał Gutt
 12. Łukasz Michalak
 13. Piotr Wołynka
 14. Filip Wojciechowski
 15. Daniel Mileski
 16. Jula Schayer
 17. Krzysztof Wawrzyniak
 18. Bartosz Borowczyk
 19. Alex Olschok
 20. Karol Krupa
 21. Marcin Ptasiński
 22. Maciej Szubczyński
 23. Tomek Franckowiak
 24. Kamil Nowak 2
 25. Bartosz Borowczyk
 26. Maciej Bartczak
 27. Tomasz Szubczyński
 28. Łukasz Łukasiewicz
 29. Oskar Hofman
 30. Marcin Rafalik
 31. Grzegorz Plenzler
 32. Weronika Kajoch
 33. Karol Adam Krysinski
 34. Maciej Dembiński
 35. Robert Werner
 36. Marek Domagała
 37. Aleksandra Sawicka
 38. Mateusz Zybała

Kategoria kobiet:

 1. Jula Schayer
 2. Weronika Kajoch
 3. Aleksandra Sawicka

Klasyfikacje generalna Poznańskiej Ligi Kartingowej (II Sezon)

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na finalną rundę sezonu II już za 2 tygodnie, 18 czerwca od godz. 19! Szykują się wielkie emocje!

Previous

Rajd Nadwiślański - AT Historic Rally Team

Next

MIKO MARCZYK O 2. MIEJSCU W RAJDZIE NADWIŚLAŃSKIM

Zobacz także

Nadchodzące wydarzenia

Sklep KMLS