Za nami wielkie emocje – w dniu 2 kwietnia tor kartingowy E1Gokart Poznań zaprosił uczestników na inaugurację II Sezonu Poznańskiej Ligi Kartingowej. Frekwencja jak zwykle dopisała – na starcie zawodów stanęło 33 uczestników (w tym 3 panie!) i to nie tylko z Poznania – na tor zawitało wielu przejezdnych kierowców.

Nowy sezon ligi to nowa formuła zawodów. Organizator zmienił nieco formułę kwalifikacji – obecnie są to trzy przejazdy po 4 okrążenia pomiarowe różnymi gokartami, z których suma najlepszych trzech czasów (po jednym z każdego przejazdu) brana jest pod uwagę jako wynik sesji kwalifikacyjnej. Ze względu na korzystne warunki pogodowe, zawodnicy mieli okazję ścigać się po torze również z częścią zewnętrzną.

Zawodnicy zostali podzieleni na trzy grupy po 11 osób według ich najlepszych czasów zarejestrowanych
w systemie celem stworzenia grup składających się z zawodników jadących na podobnym poziomi. Pierwsza seria kwalifikacji padła łupem Przema Niewiadomskiego, któremu w gokarcie nr 13 udało się wykręcić czas 54,364. Tuż za nim finiszowali Jakub Szablewski (54,443 – kart nr 8) oraz Krzysztof Gnabasik (54,464 – kart nr 6).

Druga seria kwalifikacji to zamiana na pozycji lidera. Tym razem najszybszy okazał się Jakub Szablewski jadący gokartem nr 9, który uzyskał czas 54,530; Przemo Niewiadomski w karcie nr 1 „wykręcił” 54,549, a „podium” drugiej grupy kwalifikacyjnej uzupełnił Wojtek Stefaniuk – w gokarcie nr 3 uzyskał 54,793.

Trzecia seria przejazdów kwalifikacyjnych to ponownie zmiana lidera – tym razem najszybszy okazał się Mateusz Tomaszewski w gokarcie nr 13, drugie miejsce uzyskał Przemo Niewiadomski (54,676 – kart nr 2) a trzeci był Bartosz Borowczyk (54,700 – kart nr 3). Jak się można łatwo domyślić, dzięki równej jeździe zwycięzcą całych kwalifikacji został Przemo Niewiadomski, drugie miejsce przypadło Jakubowi Szablewskiemu a trzecie Mateuszowi Tomaszewskiemu. Przyszedł czas na wyścigi!

W wyścigach podobnie jak w pierwszym sezonie osoba, która wygra swój wyścig premiowana jest awansem do wyścigu wyżej z ostatniej pozycji określonym gokartem. Równa jazda, brak błędów oraz płynność przyniosły zwycięstwo ruszającemu z pole postion Krzysztofowi Wawrzyniakowi, drugi był Filip Leitgeber a podium uzupełnił Dariusz Kapica. Z punktu widzenia sędziowskiego były to bardzo spokojny wyścig bez jakichkolwiek sytuacji spornych.

Finał B rozpoczynał Michał Kaczmarek – to właśnie on odpowiedzialny był za poprawne doprowadzenia całej grupy na okrążeniu formującym do startu lotnego. Pomimo zaciętego wyścigu, Michał dowiózł pewne zwycięstwo do mety gokartem nr 2 uzyskując bestlap na poziomie 55,010. Tuż za jego plecami finiszował znany kierowca
z kartingu wyczynowego Jan Krencisz oraz podium uzupełnił Łukasz Michalak. Niestety Łukasz Rawecki zjechał na swój obowiązkowy pit-stop w momencie, gdy aleja serwisowa była zamknięta (inny zawodnik wykonywał aktualnie pit-stop co zgodnie z regulamin blokuje możliwość innemu zawodnikowi wykonanie tego manewru w tym momencie). Z tego powodu, Łukasz został zdyskwalifikowany z wyników wyścigu i automatycznie spadł na ostatnie miejsce tego finału.

Hazard w kartingu? Czemu nie! Tak w skrócie można określić taktykę Krzysztofa Gnabasika na finał A, który jechał szybkim i równym tempem odwlekając moment pit-stopu do samego końca wyścigu. Czy taktyka się opłaciła? Niestety nie, Krzysztof nie zdążył wykonać obowiązkowego zjazdu do pit-stopu w czasie wyścigu za co podobnie jak Łukasz w poprzednim wyścigu został zdyskwalifikowany i spadł na ostatnią pozycję. Pasjonująca walka toczyła się pomiędzy całą pierwszą trójką wyścigu, jednakże ostatecznie na metę zawodnicy wjechali w takiej samej kolejności jak startowali. Zwycięzcą finału A oraz całej rundy został Przemo Niewiadomski, tuż za nim finiszował Jakub Szablewski a podium uzupełnił Mateusz Tomaszewski.

Jak wspominaliśmy, w rundzie wystartowały również trzy przedstawicielki płci pięknej. Najlepsza okazała się Jula Schayer, drugie miejsce zajęła Weronika Kajoch a podium uzupełniła Mery Czepiel (która niestety po kontuzji ręki na etapie kwalifikacji musiała wycofać się z dalszej rywalizacji).

Kolejna runda już za 2 tygodnie, we wtorek 16 kwietnia. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!