Lubisz oglądać karting i wyścigi? Na pewno zwróciłeś/aś uwagę na błyskawicznie przeprowadzoną wymianę opon. Dzisiaj podpowiemy Ci, jakie narzędzia są pomocne przy wymianie opon.

Co to jest Pit Stop & Go?
Jest to wizyta w specjalnej alei serwisowej, w której zespół mechaników wymienia opony. Czasami mechanicy mogą zlecić wykonanie drobnych napraw, ale wyłącznie w razie konieczności — podczas takiego zabiegu dosłownie liczy się każda sekunda.

Szybkość ma znaczenie
Szybkość ma ogromne znaczenie podczas pit stopów w kartingu, jak i w Formule 1. Od tego, jak szybko opony zostaną wymienione, zależy nawet zwycięstwo. Dlatego też w trakcie wyścigu inżynierowie, mechanicy i sam kierowca na bieżąco analizują stopień zużycia opon. Wymiana opon następuje w dokładnie obliczonym momencie.

Jak szybko wymienić opony? Użyj wkrętaka udarowego
Przydatne będą specjalistyczne narzędzia. Jednym z najlepszych narzędzi jest klucz udarowy, który pomoże szybko odkręcić śruby samochodowe, nawet te mocno dokręcone. Oczywiście nie zaleca się ręcznego odkręcania śrub, ponieważ jest to zbyt czasochłonne, zwykłe wkrętarki nie poradzą sobie z większymi śrubami, jako że mają zbyt mały moment obrotowy. Klucze udarowe dzieli się na pneumatyczne i elektryczne. Elektryczne klucze udarowe można dodatkowo podzielić na akumulatorowe i zasilane z gniazdka 230 V.

● Pneumatyczny klucz udarowy
Najczęściej używane w specjalistycznych zakładach ze względu na najwyższy moment i efektywność. Do ich użycia konieczny jest kompresor olejowy i pod jego wydajność należy dobrać klucz.

● Elektryczny klucz udarowy
Elektryczne klucze udarowe są bardziej wszechstronne niż pneumatyczne klucze udarowe, można je wykorzystać zarówno do wymiany ogumienia, jak i innych czynności serwisowych: do wymiany amortyzatorów, sworzni wahacza itd.

Klucz udarowy zasilany sieciowo
Do ich użycia potrzebny jest dostęp do gniazdka, ale nie tracą mocy wraz z rozładowaniem baterii. Można je przez cały czas trzymać w aucie, ponieważ nie wpływają na akumulatory. Klucze zasilane sieciowo nie dysponują dużym momentem.

Klucz akumulatorowy
Najbardziej wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymagają ani podłączenia do kompresora, ani do sieci elektrycznej. Idealnie sprawdzą się w ciasnych warunkach. Minusem jest konieczność ładowania przy częstym używaniu.

O czym pamiętać podczas zakupów? Jak wybrać klucz udarowy?
Zastanów się, w jakich warunkach będziesz używać klucza. Pneumatyczne klucze najlepiej sprawdzą się w warsztatach samochodowych, więc lepiej postawić na elektryczne klucze udarowe. Do pracy w Pit Stop & Go najbardziej będą się nadawały klucze akumulatorowe, ponieważ nie wymagają zasilania z sieci, tj. nie ma ryzyka potknięcia się o kabel. Przed zakupem sprawdź parametry i opis produktu. Wkrętak udarowy Yato może szybko i precyzyjnie wkręcić i wykręcić nakrętki, śruby i wkręty. Jego niewielkie gabaryty i mały ciężar ułatwia swobodne manewrowanie urządzeniem, niezwykle ważne przy pracy mechanika obsługującego Pit Stop & Go. Maksymalny moment obrotowy wynosi 160 Nm, a prędkość — 0-3000 obrotów na minutę. Jest kompatybilny z akumulatorem litowo-jonowym, a czas ładowania wynosi zaledwie 1 godzinę. Dodatkowo zawiera oświetlenie robocze (LED).

Jako że klucze udarowe akumulatorowe mają szerokie zastosowanie, to przydadzą się też poza kartingiem — przy pracach w drewnie i metalu, różnych pracach szalunkowych, dekarskich i montażowych. Pamiętaj, tylko żeby je naładować przed wyścigiem.

Previous

Jak polskie atrakcje dbają o widoczność w sieci?

Next

KAMENA RALLY TEAM – MISTRZOWIE EUROPY!

Zobacz także