• Zespół Energylandia Rally Team wyruszył w drogę na Rajd Dakar 2023
  • Rajd rozpocznie się 29 grudnia i potrwa do 15 stycznia
  • Na załogi czeka sporo pracy w ramach przygotowań do rajdu w Arabii Saudyjskiej

Zespół Energylandia Rally Team wyruszył na Rajd Dakar 2023. Załogi najpierw znalazły się na pokładzie samolotu lecącego z Krakowa do Warszawy. Następnie czekał ich transfer przez Dubaj do Dżuddy. Z Dżuddy team przeniesie się lądem do portu w Janbu al-Bahr. To podróż licząca blisko 350 kilometrów. To właśnie w porcie w Janbu al-Bahr 28 grudnia odbędzie się odbiór samochodów towarzyszących, kamperów oraz Can-Amów. Dzień później, 29 grudnia, od godzin porannych trwał będzie odbiór administracyjny. Następnym punktem dnia będzie oficjalny odcinek testowy rajdu, a po południu przyjdzie pora na badanie kontrolne pojazdów biorących udział w zawodach. Na 30 grudnia zaplanowano zapoznanie z trasą prologu rajdu oraz generalny briefing przed rajdem. Ostatnim punktem przygotowawczym do rajdu będzie wreszcie sam prolog, który odbędzie się ostatniego dnia roku – 31 grudnia.

Załogi Energylandia Rally Team wystartują w kategorii SSV, gdzie są głównymi faworytami do miejsc na podium w stawce 45 załóg. Marek Goczał z Maciejem Martonem wystartują z numerem 401Michał Goczał wspólnie z Szymonem Gospodarczykiem nakleją na swojego Can-Ama numer 405. Z kolei najmłodszy kierowca w historii rajdu – Eryk Goczał – który pojedzie z Oriolem Meną – wystartuje z numerem 428. Najmłodszy z kierowców zespołu zdradził nam jak wygląda procespakowania na rajd.

– Okres naszego pakowania na Rajd Dakar zawsze jest bardzo intensywny. Dzieje się to zazwyczaj kilka tygodni przed startem samego rajdu. Samochody muszą odpowiednio wcześnie opuścić port w Marsylii, aby dotrzeć na rajd na czas. Co trzeba zabrać na Dakar? Przede wszystkim to, co bezpośrednio pozwoli na start w rajdzie, czyli kombinezon, rękawiczki, czy kask – mówi Eryk Goczał.

– Oczywiście ja biorę też normalne ubrania. Rajd trwa dwa tygodnie, my na miejscu spędzamy trochę więcej czasu i naturalnie nie zawsze siedzimy w samochodzie na etapie. Zabieram też m.in. dwie kamery, aby na bieżąco zdawać wam relację z rajdu przez mój kanał na YouTube. Jeszcze jedno na Dakar trzeba zabrać, chociaż nie da się tego spakować. Dobry humor, odpowiednie nastawienie i wzorowe przygotowanie, to jest chyba najważniejsze – podkreślił najmłodszy członek zespołu Energylandia Rally Team i najmłodszy kierowca w historii Rajdu Dakar.

Rajd Dakar 2023 rozpocznie się oficjalnie 1 stycznia. Wtedy zawodnicy zmierzą się na odcinku specjalnym o długości 367 kilometrów, który będzie stanowił pętlę na etapie wokół Sea Camp. Tam na zawodników czeka piach, sekcje kamieniste, szuter i wydmy.

Previous

Sukces Bartosza Babicza. Wielkie emocje w finałach Śląskiej Ligi Kartingowej.

Next

Energylandia Rally Team po testowym dniu przed Rajdem Dakar

Zobacz także