FIA Motorsport Games – motorsportowy odpowiednik Igrzysk Olimpijskich – odbędą się już po raz trzeci, a ich gospodarzem będzie hiszpańskie miasto Walencja. Polski Związek Motorowy ogłosił skład reprezentacji Polski na tegoroczną edycję Igrzysk. Do startu w kategorii Karting Sprint Junior, w której to każdy kraj może mieć tylko jednego zawodnika, polska federacja sportów motorowych wybrała Klarę Kowalczyk.

Pierwsze zawody FIA Motorsport Games odbyły się w 2019 roku w Rzymie we Włoszech i na pobliskim torze Vallelunga, a rozegrane zostały w sześciu kategoriach. Kolejna edycja, opóźniona ze względu na pandemię, została rozegrana w 2022 roku w Marsylii i na znanym torze Paul Ricard. W ciągu czterech dni drugiej edycji Igrzysk o medale w 16 kategoriach walczyło 463 zawodników z 72 krajów.

Tegoroczna edycja odbędzie się w hiszpańskiej Walencji i na sąsiadujących torach w dniach 23-27 października. Polska reprezentacja liczy czternastu zawodników w dziesięciu kategoriach. Łącznie w Igrzyskach zawody rozegrane zostaną w 26 dyscyplinach. Kapitanem polskiej ekipy ponownie będzie Kuba Przygoński.

Ideą FIA Motorsport Games jest zjednoczenie narodów wokół sportów i wyścigów motorowych, łączenie sportu z kulturą i edukacją oraz tworzenie otoczenia wspierające wartości szacunku, jedności i równych szans. Kierowcy z całego świata walczyć będą o możliwość zdobycia brązowych, srebrnych i złotych medali.

Ceremonia otwarcia i zamknięcia Igrzysk odbędzie się w światowej sławy, spektakularnym Miasteczku Sztuki i Nauki w Walencji. 

– Jestem dumna, że będę reprezentować Polskę na Igrzyskach Motorsportowych, wyjątkowym wydarzeniu łączącym wiele dyscyplin sportów motorowych i zawodników z wielu krajów tak, jak Igrzyska Olimpijskie. Tor w Walencji znam dobrze. Niedawno, osiągnęłam na nim bardzo dobry wynik podczas pierwszej rundy tegorocznych Mistrzostw Europy. Dlatego liczę na jeszcze lepszą jazdę jesienią, podczas Igrzysk – powiedziała Klara Kowalczyk.

Klara Kowalczyk:

Klara Kowalczyk, urodzona w 2011 roku, swoją przygodę z wyścigami kartingowymi rozpoczęła mając niespełna 6 lat. W 2022 roku została kartingowym II wicemistrzem Polski 2022. W sezonach 2021 i 2022 startowała jako kierowca fabrycznego zespołu Fernando Alonso Kart. W sezonie 2023 jako kierowca fabrycznego zespołu CRG Racing Team, natomiast w ostatnich wyścigach sezonu 2023 i w sezonie 2024 startuje w zespole Ricky Flynn Motorsport. Od sezonu 2023 członek Kadry Narodowej Polskiego Związku Motorowego. Nominowana przez FIA Women in Motorsport do FIA Karting Academy Trophy 2023. Laureatka prestiżowej nagrody redakcji „Wprost” ShEO Awards 2023 w kategorii Nowa Generacja. Zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji konkursu F1 in Schools (w kat. szkół podstawowych) i zawodniczka Automobilklubu Wielkopolski. Od 2024 roku należy do grona sportowców wspieranych przez markę Diverse Extreme Team. Powołana przez PZM do Reprezentacji Polski na Igrzyska Motorsportowe FIA 2024 w Walencji.

Previous

Inauguracja sezonu Rok Cup Poland 2024 - Lenartowicz MOTORSPORT

Next

Marczyk i Gospodarczyk rozpoczynają sezon Rajdowych Mistrzostw Europy ERC

Nadchodzące wydarzenia

Sklep KMLS