Tory E1GOKART w Gdańsku, Poznaniu, Chorzowie oraz w Kielcach organizują największe w Polsce ligi kartingowe, które przyciągają zawodników niezależnie od umiejętności i poziomu zaawansowania na torze. Jednym z głównych założeń organizatorów poza aspektem sportowym jest popularyzacja motorsportu w Polsce, co zdecydowanie im wychodzi. 

W środę, 20 grudnia, odbyła się finałowa runda VI Sezonu Śląskiej Ligi Kartingowej (SLK), która zaliczana była również do ogólnoświatowego rankingu Sodi World Series (SWS) w kategorii SPRINT.

Popularność kartingu w Polsce rośnie

Organizowane przez E1GOKART ligi kartingowe cieszą się coraz większą popularnością. W ciągu siedmiu rund VI Sezonu Śląskiej Ligi Kartingowej brało udział średnio 50 zawodników w każdej z nich, co dało łącznie 351 slotów wyścigowych w ciągu całego sezonu. Frekwencja przełożyła się na zaciętą i emocjonującą rywalizację na torze.

Wieczorne zmagania 20 grudnia przyciągnęły na tor 45 zawodników. Kwalifikacje podczas Śląskiej Ligi Kartingowej, analogicznie jak w Pomorskiej i Poznańskiej lidze, składają się z 3 sesji, w których każdy zawodnik miał do przejechania 4 okrążenia pomiarowe. Jako wynik końcowy liczone były dwa z trzech najlepszych czasów przejazdów. 

KWALIFIKACJE W CZASIE FINAŁOWEJ RUNDY TO ZWYCIĘSTWO MATEUSZA MATYSA, KTÓRY WYGRYAŁ KWALIFIKACJE W BIEŻĄCYM SEZONIE PO RAZ 5!

Matys po raz kolejny udowodnił swoją świetną dyspozycję. Warto dodać, że Mateusz w tym roku wygrał V sezon Śląskiej Ligi Kartingowej oraz zawody E1GOKART Polish Champions Cup 2023, które również rozgrywane były na torze w Chorzowie. 

Zawody podzielono na 3 grupy finałowe zgodnie z czasami osiągniętymi w kwalifikacjach. Taki podział zapewnił zaciętą rywalizację w każdej z grup. W wyścigach C oraz B zawodnicy mieli do pokonania 15 okrążeń, a dodatkowo musieli wykonać jedną, obowiązkową procedurę pit-stop. Bonusem dla zwycięzcy finału jest możliwość awansu i startu w “wyższym” finale jako “lucky winner”.

Zwycięzcą Finału C został Adrian Górski, który utrzymał swoje prowadzenie od początku wyścigu. Drugie miejsce zajął Krzysztof Krystek, a trzecie Borys Durak. Górski prezentował najlepsze tempo, co potwierdza best lap wyścigu i pewny awans do finału B jako “lucky winner”.

W trakcie Finału B mogliśmy obserwować bardzo wyrównaną i zaciętą walkę. Właściwie wszyscy zawodnicy wykręcali czasy na poziomie 56.200 – 56.600 s. co tylko potwierdza wysoki poziom rywalizacji i świetnie przygotowany sprzęt do zawodów. Warto zauważyć, iż kierowcy z miejsc 3-12 dojeżdżali na metę wyścigu w odstępach poniżej 1 s. Zwycięzcą został Anton Yashchuk, który zdecydował się na zjazd do pit-stopu dopiero na przedostatnim okrążeniu. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Kramarz, która musiała odpierać ataki swoich rywali. Podium na trzecim miejscu uzupełnił Waldemar Durak.

Ligi kartingowe na torach E1GOKART dają możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i rywalizacji z innymi kierowcami, niezależnie od posiadanego doświadczenia i umiejętności. Zawody odbywają się na nowoczesnych torach kartingowych w całej Polsce, a do udziału w nich mogą zapisać się kierowcy w każdym wieku.

Finał A to ostatni wyścig, który odbył się w trakcie VI Sezonu Śląskiej Ligi Kartingowej. W trakcie wyścigu obserwowaliśmy świetne tempo całej stawki, jednak wszystko zależy również od dobrej strategii pit-stopów oraz tego co wydarzy się na torze. Startujący z drugiego miejsca Tomasz Walas po jednym z pit-stopów wyjechał pomiędzy braćmi – Marcinem i Danielem Gajowczykiem. W trakcie gdy Walas odpierał ataki M. Gajowczyka, natomiast jadący przed nimi D. Gajowczyk skupił się na pogoni lidera wyścigu Mateusza Matysa. Ostatecznie Matys wygrał wyścig i obronił tytuł mistrza Śląska. Daniel Gajowczyk zajął drugie miejsce, a trzecie Tomek Walas.

Finał A – Klasyfikacja Kierowców

PozycjaImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Mateusz Matys0
2.Daniel Gajowczyk+1
3.Tomasz Walas-1
4.Marcin Gajowczyk0
5.Konrad Bielak0
6.Oliwer Pilch0
7.Bartosz Babicz+3
8.Szczepan Pudlik-1
9.Maciej Kampa-1
10.Mateusz Stolecki+2
11.Marcin Leszczyński-2
12.Anton Yashchuk+4
13.Karol Bieg0
14.Michał Tukaj+1
15.Kevin Ploch-1
16.Antoni Smoliński-5

W ciągu 7 rund Śląskiej Ligi Kartingowej na torze E1GOKART Chorzów spotkało się 121 zawodników, którzy rywalizowali o tytuł mistrzowski. Do klasyfikacji generalnej liczone było 5 z 7 rund, co pozwoliło zawodnikom na odrzucenie dwóch najgorszych wyników lub nieobecności. 

Mateusz Matys został Mistrzem VI Sezonu Śląskiej Ligi Kartingowej z dorobkiem 153 pkt., czterema zwycięstwami i dwoma drugimi miejscami na podium. 

Wynik robi wrażenie, zważając na fakt, że dzień później łupem Mateusza padł również tytuł mistrza Kieleckiej Ligi Kartingowej rozgrywanej na torze E1GOKART Kielce! Rywalizacja była zacięta, a zawodnicy pokazali wysoki poziom umiejętności. Popularność kartingu w Polsce rośnie, a ligi organizowane przez E1GOKART są w tym procesie jednym z najważniejszych czynników.

Ostatecznie TOP10 klasyfikacji generalnej wyglądało następująco:

Lp.Imię i nazwisko zawodnikaBEST „5”
1Mateusz Matys153
2Marcin Gajowczyk138
3Tomasz Walas136,5
4Daniel Gajowczyk131,5
5Oliwier Pilch122
6Bartosz Babicz120
7Konrad Bielak117
8Antoni Smoliński111
9Marcin Leszczyński105
10Mateusz Stolecki88
Previous

Decydujące pół punktu w walce o tytuł Mistrza Poznańskiej Ligi Kartingowej!

Next

Międzynarodowa Wystawa Kartingowa (IKA KART 2000) 2024 odwołana, ale wizja i zaangażowanie na przyszłość pozostają

Zobacz także

Nadchodzące wydarzenia

Sklep KMLS