Karol Kręt zajął trzecie miejsce w sobotnim wyścigu Porsche Sports Cup Deutschland na torze Red Bull Ring w austriackim Spielberg. Zawodnik Akademii ORLEN Team wywalczył podium w klasie 5c oraz był czwarty w klasyfikacji generalnej całego wyścigu.

17-latek w sobotnim wyścigu ruszał z czwartego pola. Jego najszybsze okrążenie w kwalifikacjach dało mu drugą pozycję w klasyfikacji generalnej oraz pierwszą w swojej klasie – 5c, jednak sędziowie anulowali je ze względu na 10-centymetrowe przekroczenie limitu toru. Samej rywalizacji nie ułatwiały warunki atmosferyczne. Temperatura w cieniu dochodziła do 40 stopni Celsjusza, a podczas jednego z pomiarów wewnątrz auta zanotowano aż 61 stopni.

Po udanym starcie Polak przesunął się na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej i utrzymał je przez kilka okrążeń. W połowie wyścigu jego samochód przestał prowadzić się stabilnie ze względu na przegrzane opony. Musiał poświęcić dwa okrążenia na spokojniejszą jazdę, aby uniknąć niekontrolowanego uślizgu, co mogło doprowadzić do wypadku. Ostatecznie finiszował na trzecim miejscu w swojej klasie i czwartym w klasyfikacji generalnej.

– Podczas kwalifikacji było zagrożenie opadami, więc wszyscy szybko wyjechali na tor. To spowodowało duże zamieszanie. Pojawiły się czerwone flagi, kwalifikacje były przerywane, ale ostatecznie byłem z nich zadowolony. Podczas wyścigu zacząłem od wyprzedzenia jednego z rywali i jechałem trzeci. Miałem jednak problemy z przegrzewającymi się przednimi oponami, przez co miałem niestabilny samochód. To odbiło się na wyniku – mówi Karol Kręt.

Wszystko wskazywało na to, że Polak będzie w stanie przynajmniej powtórzyć wynik podczas drugiego startu na Red Bull Ringu. W niedzielę zawodnik Forch Racing jechał na trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej oraz swojej klasy i szykował się do wyprzedzenia wicelidera. Wówczas tuż przed nim doszło do bardzo groźnego wypadku. Polak uniknął kolizji, jednak najechał na odłamek jednego z aut. W efekcie tego pękła jedna z opon, co zmusiło go do wycofania się z rywalizacji cztery okrążenia przed metą.

Po czterech wyścigach sezonu 2022 Karol Kręt zajmuje trzecie miejsce w klasie 5c. Różnice między czołówką są niewielkie. Polak zapowiada walkę o pozycję lidera już podczas kolejnych wyścigów. Za trzy tygodnie (13-14.08) będzie walczył na torze w Oschersleben.

___

Sponsorami Karola Kręta są PKN ORLEN, Lubelskie – smakuj życie oraz SPEED CAR.

Previous

Ale było gorąco - 1 Runda Poznańskiej Ligi Kartingowej

Next

Najszybszy rajd świata. Marczyk i Gospodarczyk spełniają marzenia

Zobacz także

Nadchodzące wydarzenia

Sklep KMLS