Pierwsza runda Poznańskiej Ligi Kartingowej na torze E1GOKART Poznań zgromadziła 43 osoby!

Wyjazdy urlopowe niektórych zawodników nie stanęły na przeszkodzie regularnej wysokiej frekwencji na torze w Poznaniu. Wszystkich bardzo cieszy też fakt, że zawody Poznańskiej Ligi Kartingowej ciągle przyciągają nowych zawodników, którzy nigdy nie startowali w zawodach – zarówno na torze E1GOKART Poznań jak i zawodach rangi Sodi World Series.

Zawody przeprowadzone zostały na długiej pętli – dwupoziomowy tor wewnątrz hali jest dodatkowo rozszerzony o odcinek zewnętrzny!

Rozpoczęcie sezonu LATO 2022 wiązało się z przywitaniem oraz krótkim briefingiem omawiającym najważniejsze elementy regulaminu. 43 kierowców przystąpiło do kwalifikacji oraz wyścigów w czterech grupach. Bardzo wysoka temperatura tego dnia stanowiła olbrzymie wyzwanie dla sprzętu, a także dla startujących zawodników. Kwalifikacje na Poznańskiej Lidze Kartingowej to trzy sesje, każda ma po cztery okrążenia pomiarowe. Szansy wyrównuje dodatkowo fakt, że w każdej z sesji zawodnicy jadą innymi gokartami, a najgorszy z trzech czasów nie jest brany pod uwagę. 

Pole position zdobył Maciej Szubczyński. Pomiędzy drugim, a piętnastym miejscem różnica sumy dwóch czasów wynosiła zaledwie 0,7 s.

Zacięta rywalizacja w czołówce pokazuje, że nie ma miejsca na potknięcia, bo te od razu zostaną wykorzystane przez innych startujących. Doskonałą dyspozycję w kwalifikacjach pokazał Maciej Szubczyński, który odjechał wszystkim o minimum 0,5 sekundy! Finały zapowiadały rywalizację do samego końca – różnice pomiędzy czołówką, a zamykającymi stawkę w finałach A i B wynosiły około 0,6 sekundy. 

Wyniki kwalifikacji (suma 2 z 3 najlepszych czasów) – TOP10

Lp.Imię i nazwiskoSUMA – best 2 z 3
1Maciej Szubczyński107,684
2Dawid Chart108,227
3Kamil Banasiak108,320
4Jarosław Bednarski108,440
5Jakub Rybacki108,498
6Mateusz Gil108,522
7Sebastian Rosicki108,526
8Adrian Paradowski108,556
9Patryk Gacka108,710
10Krzysztof Wawrzyniak108,777

Znając grupy finałowe oraz pozycje startowe uczestnicy przystąpili do losowania gokartów. W trakcie losowania, każda grupa finałowa ma dostępnego “Joker Karta” – jeśli uczestnik nie jest zadowolony z wylosowanego wózka wówczas raz w przeciągu całego sezonu może zgłosić chęć zamiany na tzw. “Jokera”. Dodatkową atrakcją jest tzw. “lucky-loser” – zwycięstwo w finałach D,C oraz B oznacza awans do wyższego finału i start z końca stawki.  

Wyniki poszczególnych finałów:

FINAŁ D
1Łukasz Gaszewski
2Mateusz Mikołajczak
3Mateusz Grossmann
FINAŁ C
1Bartosz Wilak
2Piotrek Strożyński
3Dominik Dunajski

Finał B to walka czterech zawodników o awans do Finału A – Michał Kaczmarek, Szczepan Pudlik, Krzysztof Gnabasik oraz Fabian Dybionka wpadli na metę w odstępie 2,5 sekundy! Fabian Dybionka oraz Krzysztof Gnabasik musieli uznać wyższość Szczepana Pudlika oraz Michała Kaczmarka, którzy pokazali w wyścigu zdecydowanie lepsze tempo. Startujący z szóstej pozycji Michał Kaczmarek pokazał doskonałą taktykę i z przewagą zaledwie 0,191 sekundy przeciął jako pierwszy linię mety co gwarantowało mu awans do Finału A.

Finał B
1Michał Kaczmarek
2Szczepan Pudlik
3Krzysztof Gnabasik

Finał A to pokaz bardzo pewnej jazdy każdego z uczestników. Na mecie pierwszy zameldował się startujący z drugiej pozycji Dawid Chart, a duży spadek, bo aż o 4 pozycje (z 1 na 5) zanotował Maciej Szubczyński. Dodatkowo Patryk Gacka oraz Sebastian Rosicki nie zdołali wykonać dwóch obowiązkowych pit stopów co skutkowało dyskwalifikacją. Najlepszy czas wyścigu zanotował Adrian Paradowski (53.911).

Finał A
1Dawid Chart
2Kamil Banasiak 
3Mateusz Gil
4Jarosław Bednarski
5Maciej Szubczyński
6Jakub Rybacki
7Adrian Paradowski
8Mikołaj Zachciał
9Michał Kaczmarek
10Krzysztof Wawrzyniak
11Patryk Gacka
12Sebastian Rosicki

Cykl zawodów Poznańskiej Ligi Kartingowej – edycja LATO 2022 składa się z trzech rund. Do rezultatu końcowego liczone są dwie z trzech rund, co daje możliwość odliczenia najgorszej rundy, albo wyjazdu urlopowego, bo w końcu mamy wakacje!

Klasyfikacja generalna PLK LATO `22

Relacja oraz zdjęcia dla PROkarting: Adam Kurek

Previous

Zacięta walka na letniej edycji Śląskiej Ligi Kartingowej!

Next

Podium Karola Kręta na Red Bull Ringu

Zobacz także

Nadchodzące wydarzenia

Sklep KMLS