Kolejny raz Organizatorzy Poznańskiej Ligi Kartingowej (PLK) na torze E1Gokart Poznań pokazali, że znają się na swoim fachu czego dowodem jest rekordowa frewekncja. Tym razen na starcie zawodów (II Rundy Sezonu wiosennego) stawiło się aż 51 kierowców ponownie z wielu zakątków Polski.

Przypomnijmy: od II sezonu ligi zawody prowadzone są w formacie trzech przejazdów kwalifikacyjnych po 4 okrążenia każdy, z których suma „bestów” daje wynik kwalifikacji, a następnie zawodnicy ścigają się w wyścigach. W zależności od m. in. warunków atmosferycznych Organizator podejmuje decyzje czy w danym dniu zawodnicy ścigają się po części halowej czy dodatkowo dołączana jest część zewnętrzna.

16 kwietnia pogoda dopisała, zawodnicy mogli ścigać się po całych 600 metrach toru! Ze względu na frekwencję, zawodników podzielono na 5 grup. Zgodnie z zasadami, na etapie kwalifikacji gokarty nie mogły się powtórzyć co wyrównywało szanse zawodników.

Pierwszą serię kwalifikacji wygrał Mateusz Matys, który gokartem nr 3 uzyskał czas 54,319. Tuż za nim uplasowali się Przemo Niewiadomski (jadąc gokartem nr 4 uzyskał czas 54,385), a tuż za nim Mateusz Bartsch, który gokartem nr 10 uzyskał czas 54,737. Za ich plecami bardzo blisko plasowali się Michał Gutt (54,757) oraz Jakub Szablewski (54,778) a więc jak widać poziom zawodów byl bardzo wyrównany.

Druga seria kwalifikacji to zmiany na pozycji lidera. Najlepszy czas uzyskał Jakub Szablewski – 54,053 w gokarcie nr 9, miejsce drugie uzyskał Mateusz Bartsch (54,183 – gokart nr 12), Mateusz Matys (54,240 – gokart nr 4), a tuż za nimi Mateusz Tomaszewski (54,478 – gokart nr 8) oraz Krzysztof Gnabasik (54,528 – gokart nr 1).

Trzecia seria kwalifikacji to ponowna zmiana na pozycji lidera: tym razem najlepszy czas uzyskał Mateusz Tomaszewski jadący gokartem nr 9 (54,221), drugi finiszował Mateusz Bartsch (54,281 – gokart nr 13), trzeci był natomiast Michał Gutt (54,326 – gokart nr 1). Za ich plecami ponownie dość ciasno – Przemo Niewiadomski z czasem 54,508 (gokart nr 8) oraz Jakub Szablewski (54,654). Tym samym zakończyliśmy kwalifikacje, które dzięki równej i dobrej jeździe wygrał Mateusz Bartsch. Miejsce drugie w kwalifikacjach przypadło Mateuszowi Matysowi, a trzeci Jakubowi Szablewskiemu.

Zmagania rozpoczęliśmy od Finału E. Zawodnicy w większości pierwszy raz jadący wyścig mieli nieco problemy z poprawnym wystartowaniem, natomiast po kilku próbach ostatecznie się udało. Wyścig przebiegał bez większych komplikacji – ostatecznie na mecie jako pierwszy zameldował się Konrad Jawiżyc, drugi finiszował Marcin Domagała a podium uzupełnił Mariusz Melka. Zgodnie z zasadami, zawodnik z pierwszego miejsca awansował do startu w finale D jako tzw. „lucky looser”.

Finał D również przebiegał bardzo spokojnie, lecz było w nim nieco więcej zaciętej rywalizacji niż u poprzedników. Miejsce pierwsze obroniła Weronika Kajoch, drugi na mecie zameldował się Maciej Topolewski a trzeci finiszował Jacek Moszczyński.

Finał C był przedsmakiem tego co miało się wydarzyć w kolejnych wyścigach. Tutaj zawodnicy byli zdecydowanie bardziej aktywni, lecz również walka odbywała się w granicach rozsądku. Pierwszy finiszował wychowanek szkółki E1Gokart Poznań Maciej Szubczyński, drugi finiszował Błażej Owczarek a podium uzupełnił Maciej Bartczak.

Finał B pokazał, że tutaj nie ma przypadkowych zawodników, a każdy z uczestników ma ochotę wygrać ten wyścig. Walka była zacięta do samego końca – niestety dwóch zawodników otrzymało kary dyskwalifikacji (w obu przypadkach za niewykonanie karnego pit-stopu za przewinienia na torze). Ostatecznie wyścig wygrał Bartosz Borowczyk jadący gokartem nr 2, miejesce drugie zajął Łukasz Michalak, a podium uzupełnił Mariusz Urbański.

Przyszedł czas na „creme de la creme” czyli Finał A. Niestety posłuszeństwa odmówiły serwery i z powodów technicznych start wyścigu znacznie się opóźnił. Było jednak na co czekać – Organizator w ramach przeprosin wydłużył wyścig z 15 do 20 okrążeń co jak się okazało było strzałem w „10”, gdyż najlepsza walka rozegrała się własnie na ostatnich 5 okrążeniach. W zasadzie tylko zwycięzca jechał niezagrożony od startu do mety dobrym, równym tempem tym samym pieczętując zwycięstwo w II rundzie Poznańskiej Ligi Kartingowej. Tym kierowcą był Mateusz Bartsch – dobrze znany kierowca wyścigowy z Krakowa. Po bardzo zaciętej walce miejsce drugie przypadło startującemu z szóstej pozycji Przemo Niewiadomskiemu, a podium uzupełnił Mateusz Matys.

 

Pomimo lekkich opóźnień, wszyscy zawodnicy opuścili tor z uśmiechem. Kolejna runda już za 3 tygodnie – 7 maja! W imieniu Organizatora serdecznie zapraszamy. Pełne wyniki zawodów dostępne poniżej:

 1. Mateusz Bartsch
 2. Przemo Niewiadomski
 3. Mateusz Matys
 4. Jakub Szablewski
 5. Mateusz Tomaszewski
 6. Michał Gutt
 7. Kamil Banasiak
 8. Krzysztof Gnabasik
 9. Michał Kaczmarek
 10. Jula Schayer (TOP 1 Kategoria kobiet)
 11. Bartosz Borowczyk
 12. Łukasz Michalak
 13. Mariusz Urbański
 14. Łukasz Rawecki
 15. Filip Wojciechowski
 16. Bartosz Moszczyński
 17. Marcin Ptasiński
 18. Maciej Szubczyński
 19. Karol Krupa
 20. Wojtek Lisiecki
 21. Jan Krencisz
 22. Błażej Owczarek
 23. Maciej Bartczak
 24. Filip Leitgeber
 25. Maciej Hadula
 26. Ryszard Ochramowicz
 27. Jakub Kącki
 28. Tomasz Szubczyński
 29. Dariusz Kapica
 30. Grzegorz Plenzler
 31. Weronika Kajoch (TOP 2 Kategoria kobiet)
 32. Maciej Topolewski
 33. Jacek Moszczyński
 34. Jakub Zaworski
 35. Radosław Zaworski
 36. Adam Marcinkowski
 37. Bartosz Janczulewicz
 38. Mateusz Gbiorczyk
 39. Patryk Ziurkowski
 40. Konrad Jawiżyc
 41. Marcin Miedzyński
 42. Marcin Domagała
 43. Mariusz Melka
 44. Aleksandra Sawicka (TOP 3 Kategoria kobiet)
 45. Mateusz Konieczka
 46. Waldemar Gaca
 47. Tomasz Filipek
 48. Daniel Poremski
 49. Jan Pilaczyński
 50. Karolina Jaskuła
 51. Lidia Matuszewska

 

Previous

Oczami Charta: Nowy sezon ligi kartingowej na Canpol Racing w Człuchowie

Next

Oczami Charta: zakończenie zimowej ligi GERT w Pile

Zobacz także

Nadchodzące wydarzenia

Sklep KMLS