Wysoka frekwencja w czasie zawodów Śląskiej Ligi Kartingowej dopisuje także w czasie wakacji!

Pomimo zapowiedzianej absencji wielu regularnie startujących na torze w Chorzowie zawodników (wynikającej z przerw urlopowych), na starcie zawodów pojawiło się 61 uczestników. Warto dodać, że tor E1GOKART w Chorzowie po raz kolejny przyciągnął wielu zawodników zza granicy, w tym obywateli Czech, Słowacji, Holandii oraz Francji, a dodatkowo 19 osób jeszcze nigdy nie spróbowało swoich sił w zawodach na torze w Chorzowie oraz w zawodach rangi Sodi World Series. 

Zawody Śląskiej Ligi Kartingowej przyciągają wielu początkujących zawodników, ale także wielu zawodowców

Zawody rozpoczęły się punktualnie krótkim briefingiem oraz przywitaniem zawodników. 61 kierowców przystąpiło do kwalifikacji oraz wyścigów w 4 grupach. Wysoka temperatura dawała się we znaki wszystkim startującym, a także była olbrzymim wyzwaniem dla sprzętu, na którym przebiegała rywalizacja. Kwalifikacje, tradycyjnie już składały się z trzech, czterookrążeniowych sesji. Dwa z trzech najlepszych czasów okrążeń były sumowane, co pozwalało na odliczenie jednej, najgorszej sesji. 

Pole position zdobył Kuba Piechulski, który wyprzedził Mateusza Matysa o zaledwie 0,021 s.

Zaraz za ich plecami, ze stratą niższą niż 0,2 s znajdowali się: Bartek Hetmańczyk, bracia – Daniel i Marcin Gajowczyk, oraz Piotr Kwaśniowski. W pierwszych trzech grupach finałowych (A, B oraz C) różnica pomiędzy liderem a zamykającym stawkę wynosiła około sekundy, co było zapowiedzią rywalizacji w każdej z grup.

Lp.Imię i nazwiskoSUMA – best 2 z 3
1Kuba Piechulski114,306
2Mateusz Matys114,327
3Bartek Hetmańczyk114,400
4Daniel Gajowczyk114,460
5Marcin Gajowczyk114,490
6Piotr Kwaśniowski114,499
7Tomasz Walas114,585
8Bartosz Babicz114,622
9Grzegorz Kapała114,647
10Tomek Bernadowski114,737

Po gorących kwalifikacjach uczestnicy wylosowali gokarty do wyścigów finałowych. 

W trakcie losowania, każda grupa finałowa miała dostępnego “Joker Karta” – jeśli uczestnik nie jest zadowolony z wylosowanego wózka to raz, w przeciągu całego sezonu, ma prawo do zmiany na tzw. “Joker Karta”. Dodatkowo w każdym z finałów zwycięstwo oznaczało awans do finału wyższego i start z końca stawki jako “lucky-loser”.

Wyniki poszczególnych finałów prezentują się następująco:

FINAŁ D
1Ray Kortram
2Jakub Vavrecka
3Marcin Nowak
FINAŁ C
1Adrian Górski
2Kacper Malborski
3Mateusz Watoła

Bardzo ciekawy pojedynek mogliśmy oglądać w Finale B pomiędzy zawodnikami walczącymi o 4 miejsce. Pierwsza trójka dość szybko rozjechała się na bezpieczny dystans dwóch sekund i pewnie powiększała swoje prowadzenie z okrążenia na okrążenie. Wśród walczących o 4 miejsce znajdowali się: Marcin Leszczyński, Wiktor Kałuża, Antek Smoliński i Adrian Faber. Przez większość wyścigu cała czwórka jechała niemalże zderzak w zderzak, a każdy błąd mógł wiązać się ze stratą pozycji. Ostatecznie 4 miejsce w Finale B zdobył Marcin Leszczyński, a w wyniku kary 5-sekundowej za dwukrotną zmianę linii jazdy Adrian Faber spadł z 5 na 8 miejsce. Zwycięstwo, a także awans do finału A pewnie zdobył Grzegorz Kaszubowski.

FINAŁ B
1Grzegorz Kaszubowski
2Jessy Laigre
3Karol Bieg

Finał A to świetny pokaz dobrego ścigania pełny wielu ciekawych pojedynków na torze. Początkowo w walce o 1 miejsce liczyli się: Kuba Piechulski, Mateusz Matys, Bartek Hetmańczyk oraz Daniel Gajowczyk. Bartek pogubił się w trakcie wyścigu i spadł na dalekie, 11 miejsce. Matys po kilku nieudanych atakach w końcu przebił się na miejsce lidera, a dzięki atakom Gajowczyka na jadącego tuż przed nim Piechulskiego udało mu się uciec na bezpieczną odległość. Walka w Finale A pomimo wielu pojedynków obyła się bez kar.

Najlepsze okrążenie wyścigu wykręcił zwycięzca wyścigu Mateusz Matys – 56,969 s.

FINAŁ A
1Mateusz Matys
2Kuba Piechulski
3Daniel Gajowczyk
4Piotr Kwaśniowski
5Tomasz Walas
6Grzegorz Kapała
7Marcin Gajowczyk
8Przemysław Watoła
9Szczepan Pudlik
10Bartosz Babicz

Cykl zawodów Śląskiej Ligi Kartingowej edycja LATO 2022 składa się z 3 rund, z których jedną najgorszą można odliczyć od rezultatu końcowego. 

Klasyfikacja generalna ŚLK LATO `22

Relacja oraz zdjęcia dla PROkarting: Adam Kurek

Previous

Groszek wraca do Chorwacji!

Next

Ale było gorąco - 1 Runda Poznańskiej Ligi Kartingowej

Zobacz także