Grupa ORLEN rozszerza swoje strategiczne zaangażowanie w sporty motorowe. Koncern rozpoczyna współpracę z Kacprem Sztuką. Jeden z najzdolniejszych polskich kierowców wyścigowych młodego pokolenia, rywalizujący we włoskiej Formule 4, wzmocni Akademię ORLEN Team.

– Motorsport to filar naszej strategii sponsoringowej. Jako PKN ORLEN współpracujemy z zawodnikami i zespołami występującymi na najważniejszych międzynarodowych arenach sportowych takich jak Formuła 1 czy Dakar. W ten sposób budujemy silną markę, która wspiera rozwój strategicznych obszarów funkcjonowania koncernu. Od kilku lat konsekwentnie wspieramy też utalentowanych następców mistrzów. Od dłuższego czasu obserwowaliśmy rozwój Kacpra Sztuki. Widzimy jego możliwości zarówno na polu sportowym, jak i wizerunkowym. Współpraca z nim to dla nas istotna wartość marketingowa, a dla całego polskiego motorsportu szansa na kolejne wielkie sukcesy – mówi Agata Pniewska, Dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów PKN ORLEN.

Akademia ORLEN Team funkcjonuje już od ponad dekady. Zrzesza młodych kierowców, którzy celują w występy w najbardziej prestiżowych seriach rajdowych i wyścigowych. Jednymi z pierwszych uczestników tego programu byli Maciej Giemza czy Jakub Przygoński, którzy kilka lat później wielokrotnie reprezentowali ORLEN Team podczas Rajdu Dakar. W barwach Akademii występują tacy kierowcy jak Karol Czepiel, Maciej Gładysz, Karol Kręt i Tymoteusz Kucharczyk. Wszyscy stawiali pierwsze kroki w kartingu. Później, między innymi dzięki wsparciu koncernu, odnosili kolejne międzynarodowe sukcesy. Teraz do tego grona dołącza Sztuka.

Młody kierowca swoją przygodę z motorsportem rozpoczął w wieku czterech lat, kiedy po raz pierwszy pojawił się na torze kartingowym. Poprzedni sezon zakończył na 6. miejscu w klasyfikacji generalnej Italian F4 Championship, uznawanej za najbardziej konkurencyjną spośród wszystkich regionalnych serii Formuły 4. W przeszłości czwórka zawodników – Lando Norris, Lance Stroll, Guanyu Zhou i Mick Schumacher – trafiła przez nią do Formuły 1. W 2022 roku Sztuka w bardzo dobrym stylu wygrał dwa wyścigi: na Imoli, gdzie w najbliższy weekend odbędzie się inauguracja sezonu, oraz na austriackim Red Bull Ringu, świetnie znanym wśród fanów królowej motorsportu. Na początku obecnego roku kierowca zdominował też cykl Formuły Winter Series, wygrywając 5 spośród 6 wyścigów.

– Rozpoczęcie współpracy z PKN ORLEN traktuję jako wyróżnienie i docenienie wielu lat ciężkiej pracy. Koncern od lat napędza polski motorsport i współpracuje z najlepszymi zawodnikami na czele z Robertem Kubicą. W nadchodzącym sezonie będę rozwijał się jako kierowca wyścigowy F4 w najmocniejszej serii Italian Formula 4 Championship 2023. Jestem mocno zdeterminowany, aby walczyć o zwycięstwo i dostarczyć moim kibicom dużo emocji. Zrobię co w mojej mocy, aby mogli usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego na wszystkich siedmiu torach – mówi Kacper Sztuka.

Tegoroczny sezon włoskiej Formuły 4 rozpocznie się 23 kwietnia na torze Imola. Kierowcy pojadą także między innymi w Mugello, Spa czy na słynnych torach Spa-Francorchamps i Monza. Ostateczne rozstrzygnięcia poznamy 15 października podczas finałowej rundy na torze Vallelunga. Inauguracyjny wyścig będzie można śledzić na żywo za pośrednictwem platformy Viaplay.

Previous

Passa Matysa przerwana! Miłosz Łachwa najlepszy PODCZAS 4 Rundy Kieleckiej Ligi Kartingowej!

Next

Półmetek Poznańskiej Ligi Kartingowej za nami! Sprawdź jak przebiegała 4 runda zmagań na torze E1GOKART Poznań

Zobacz także

Nadchodzące wydarzenia

Sklep KMLS