Ligi kartingowe E1GOKART to doskonała okazja do rywalizacji kierowców niezależnie od poziomu umiejętności! W poniedziałek 18 grudnia odbyła się siódma, a zarazem finałowa runda I sezonu Pomorskiej Ligi Kartingowej (PLK). Zawody te są zaliczane do ogólnoświatowego rankingu SODI World Series (SWS), w którym zarejestrowanych jest już ponad 100 000 kierowców z całego świata.

Średnia frekwencja w ciągu całego pierwszego sezonu Pomorskiej Ligi Kartingowej wyniosła aż 73 zawodników! To przekłada się na 515 slotów wyścigowych w ciągu całego sezonu. Tak wysoka obecność przełożyła się na zaciętą i emocjonującą sportową rywalizację na torze

Tak duże eventy to ogromne wyzwanie, zarówno pod względem organizacji samej rywalizacji jak i przygotowania równych gokartów. Dzięki temu zawodnicy mają gwaranację, że w walce będą się liczyć ich umiejętności, a nie szczęście w losowaniu. 

W poniedziałkowych zawodach wzięło udział 67 zawodników. Kwalifikacje podczas PLK składały się z 3 sesji, w której każdy zawodnik miał do przejechania 4 okrążenia pomiarowe, a jako wynik końcowy liczone były dwa z trzech najlepszych czasów sesji kwalifikacyjnych. 

KWALIFIKACJE TO ZACIĘTA WALKA O POLE POSITION, W KTÓREJ NAJLEPSZYM KIEROWCĄ OKAZAŁ SIĘ WIKTOR WOTA!

Warto dodać, że Wiktor Wota w ciągu całego sezonu Pomorskiej Ligi Kartingowej tylko raz nie zdobył Pole Position – w ciągu 7 rund aż 6 razy rozpoczynał wyścig z pierwszego miejsca. Pierwsza trójka kwalifikacji tego wieczoru zieściła się w 0,1 s. co pokazuje wyrównany poziom rywalizacji. Ze stratą 0,053 s. do Wiktora uplasował się Franek Dobke, a tuż za nimi ze stratą 0,034 s. do drugiego miejsca znalazł się Ziemowit Werra. Jako ciekawostkę możemy podać, że u 5 zawodników między miejscami 8 a 12 różnica sumy dwóch najlepszych czasów wynosiła 0,1 s. 

Zawody podzielone zostały na 4 wyścigi finałowe. W finałach D, C oraz B zawodnicy mieli do pokonania 15 okrążeń, a w trakcie wyścigu musieli wykonać jedną, obowiązkową procedurę pit-stop. Dodatkową atrakcją jest fakt, że zwycięzcy ww. finałów awansują do wyższego finału w roli “lucky-winnera” startując z końca stawki.

Już pierwszy wyścig wieczoru był bardzo emocjonujący. Ostatecznie na podium Finału D znalazł się Sebastian Kunc, Bruno Szefler i Szymon Zieliński. Zieliński przeciął linię mety jako pierwszy, lecz w wyniku kary czasowej za nieprzepisowy manewr wyprzedzania został zdegradowany na 3 miejsce.

Zwycięzcą Finału C został Maciej Gorzula, który prezentował w wyścigu najlepsze tempo i nawet 5-sekundowa kara za przekroczenie linii wyjazdowej z pit-stopu nie przeszkodziła mu w zwycięstwie i awansie do finału B. Drugie miejsce zajął Paweł Lichocki, a trzecie Dawid Malinowski, którzy w czasie wyścigu awansowali o dwie lokaty. Solidny wyścig zaliczył również “lucky-winner” Finału C – Sebastian Kunc, który w trakcie wyścigu awansował o 7 miejsc i ostatecznie ukończył go na 11 miejscu. 

W czasie Finału B mogliśmy obserwować bardzo zaciętą walkę. Pomiędzy pierwszym, a ostatnim zawodnikiem różnica w najlepszych okrążeniach wyniosła zaledwie 0,3 s. Kolejny raz “lucky-winner” zaskoczył i popisał się świetnym wynikiem – Maciej Gorzula awansował w trakcie wyścigu o 8 lokat skutecznie wyprzedzając swoich rywali i ukończył wyścig na 10 miejscu. Zwycięzcą wyścigu został Jakub Przestrzelski, który zdecydował się na zjazd do pit-stopu dopiero na ostatnim okrążeniu, podczas gdy jego rywale zajęci byli walką między sobą. Drugie miejsce w wyścigu finałowym B zajął Czarek Milkowski, który rozpoczynał wyścig na pozycji lidera, a podium finału B uzupełnił Bartosz Madajewski

Ligi kartingowe E1GOKART to doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności i rywalizacji z innymi kierowcami. Zawody odbywają się na nowoczesnych torach kartingowych w całej Polsce, a do udziału w nich mogą zapisać się kierowcy w każdym wieku i o różnym stopniu zaawansowania.

Finał A to ostatni wyścig, który odbył się w trakcie I sezonu Pomorskiej Ligi Kartingowej. Wiktor Wota, który po raz szósty rozpoczynał wyścig z pozycji lidera tym razem musiał uznać wyższość swojego rywala – Ziemowita Werry, który wyprzedził go w trakcie jednego z pit-stopów. Zawodnicy przez większość wyścigu jechali ze sobą niemalże “zderzak w zderzak” trzymając w napięciu oglądających wyścig oraz sędziów. W trakcie wyścigu mogliśmy zaobserwować bardzo dużo walki i przetasowań kierowców w całej stawce. Finalnie, pierwsza trójka kierowców wyglądała następująco: Ziemowit Werra, Wiktor Wota i Franek Dobke

Finał A – Klasyfikacja Kierowców

PozycjaImię i NazwiskoZysk/Strata
1.Ziemowit Werra+2
2.Wiktor Wota-1
3.Franek Dobke-1
4.Karol Kwidziński+1
5.Błażej Mielewczyk+4
6.Jarosław Bednarski+5
7.Mateusz Madajewski-3
8.Tomek Rompczyk+2
9.Michał Kłos+3
10.Adrian Paradowski-3
11.Dzmitry Kazhamiakin+5
12.Mateusz Rudziński-4
13.Hubert Fenc -7
14.Leszek Borowiec0
15.Franciszek Morawiak-2
16.Piotr Zych-1
17.Michał Siejka0
18.Jakub Przestrzelski0

W ciągu 7 rund Pomorskiej Ligi Kartingowej na torze E1GOKART Gdańsk spotkało się 184 zawodników, którzy rywalizowali o jak najlepsze lokaty. Do klasyfikacji generalnej liczone było 5 z 7 rund, co pozwoliło zawodnikom na nieobecność podczas jednej z rund lub odliczenie najgorszych wyników. Do ostatniej, finałowej rundy rozstrzygnięcie klasyfikacji generalnej nie było pewne. Ostatecznie TOP10 klasyfikacji generalnej wyglądało następująco:

Lp.Imię i nazwisko zawodnikaBEST „5”
1Wiktor Wota155
2Ziemowit Werra142,5
3Mateusz Madajewski136
4Mateusz Rudziński127
5Tomek Rompczyk115
6Hubert Fenc112,5
7Błazej Mielewczyk111
8Karol Kwidziński110
9Adrian Paradowski108
10Michał Kłos103

Organizatorzy zapewnili uczestników o kontynuacji zmagań w ramach Pomorskiej Ligi Kartingowej. Sezon II rywalizacji na torze w Gdańsku ruszy już w przyszłym roku po okresie ferii zimowych w Polsce.

Previous

Podwójne zwycięstwo Wiktora Woty i Kuby Piechulskiego w 3-godzinnych zawodach drużynowych na E1GOKART Gdańsk!

Next

Decydujące pół punktu w walce o tytuł Mistrza Poznańskiej Ligi Kartingowej!

Zobacz także