Ligi kartingowe na torach E1GOKART na stałe zagościły w kalendarzach wielu kierowców. Poznańska Liga Kartingowa to wyścigi, które przyciągają kierowców niezależnie od ich poziomu doświadczenia. Doświadczenia zebrane na torze często stają się początkiem nowej pasji i wielu kierowców wkręca się na dobre w rywalizację za kierownicą gokartów.

Zmagania w ramach Poznańskiej Ligi Kartingowej (PLK) powróciły już po raz dziesiąty i będą składać się z ośmiu rund zaliczanych również do rankingu Sodi World Series (SWS), w którym uczestniczy już ponad 100 000 kierowców na całym świecie.

Na starcie rywalizacji dziesiątego sezonu zameldowało się aż 62 kierowców. W związku z ujemną temperaturą i dużą wilgotnością zawody przeprowadzone zostały na konfiguracji wewnętrznej. 

Rozgrywki zawsze rozpoczyna przywitanie kierowców i krótki briefing omawiający najważniejsze zasady panujące w trakcie zmagań na torze. Kierowcy następnie zostali podzieleni na grupy, w których rywalizują na etapie kwalifikacji. Każdy z nich miał do przejechania 3 sesje, w których na wykręcenie najlepszych czasów są jedynie 4 okrążenia pomiarowe. Wynikiem końcowym kwalifikacji jest suma dwóch z trzech najlepszych “best-lapów”.

Kwalifikacje były bardzo zacięte i nawet najmniejszy błąd mógł zadecydować o pozycji startowej do finału. Czasówkę wygrał Maciej Szubczyński, który jako jedyny zawodnik spośród stawki 62 kierowców w jednej sesji kwalifikacyjnej złamał barierę 43 sekund z czasem 42.884. Warto również nadmienić fakt, że w TOP10 kwalifikacji różnica na sumie najlepszych czasów pomiędzy pierwszym, a dziesiątym zawodnikiem to zaledwie 0,7 s. Tak zacięta rywalizacja już na samym etapie czasówek oznaczała, że w wyścigach czeka nas również wiele emocji i rywalizacji “koło w koło”. 

Kwalifikacje – TOP10:

Lp.Imię i nazwiskoSuma czasów (2 z 3)
1.Maciej Szubczyński86.085
2.Wiktor Wota86.211
3. Kuba Piechulski86.273
4.Dawid Chart86.519
5.Adrian Paradowski86.588
6.Maciej Brymora86.655
7.Szczepan Pudlik86.679
8.Kacper Marcinkowski86.692
9.Szymon Kawski86.746
10.Maciej Koziara86.792

Po zakończonych kwalifikacjach, zawodnicy wylosowali gokarty oraz przystąpili do wyścigów finałowych, których tego wieczoru odbyło się 5. Finały E-B to starty na dystansie 20 okrążeń z jednym obowiązkowym zjazdem do pit-stopu. W wymienionych finałach zwycięzcy awansują również do wyższego wyścigu i startują z ostatniego miejsca jako tzw. “lucky-winner”. Finał A z kolei to rywalizacja na dystansie 28 okrążeń z dwoma obowiązkowymi zjazdami do pit-stopu. 

Wiktor Szkarapata, Dawid Brudniewicz oraz Janusz Bekierski, czyli pierwsza trójka Finału E, dojechała do mety w kolejności, w której startowali do wyścigu. Wiktor pewną jazdą i najlepszym czasem wyścigu wypracował sobie aż 16 sekund przewagi na mecie nad drugim finiszującym kierowcą.

W Finale D pierwszy na metę wyścigu dojechał Bartek Skrzypczak, który zanotował awans o 3 pozycje oraz wykręcił najlepsze okrążenie wyścigu. Drugi na finiszu zameldował się Kuba Hoza, który również awansował o 3 pozycje. Michelle Raben, która startowała z pierwszego miejsca zanotowała spadek o dwie lokaty i ostatecznie ukończyła wyścig na trzecim miejscu.

Finał C to pojedynek Marcina Rafalika i Bartka Hudzińskiego, którzy w wymienionej kolejności jako pierwsi przecięli linię mety z różnicą poniżej 1 s. między sobą. Podium uzupełnił Adam Zachciał, który w trakcie wyścigu spadł z drugiego miejsca. 

Finał B to bardzo dobry start Jakuba Rybackiego, który wyprzedził Mikołaja Zachciała i awansował tym samym do Finału A. Podium uzupełnił Tomek Rompczyk. Warto również nadmienić dobry start Pawła Jóźwiaka, który w trakcie wyścigu zanotował drugi najlepszy czas wyścigu i awansował z 10 na 6 miejsce. 

W trakcie Finału A emocje sięgnęły zenitu. W stawce najwyższego z finałów mieliśmy bowiem wielu kierowców, którzy aspirują do odebrania tytułu lokalnego dominatora zawodów Poznańskiej Ligi Kartingowej, Dawidowi Chartowi. Dawid oczywiście też nie miał zamiaru zwalniać i ustępować miejsca na najwyższym stopniu podium. Na pierwszej rundzie zameldował się również zwycięzca ubiegłego sezonu Śląskiej Ligi Kartingowej E1GOKART Kuba Piechulski, czy jeden z liderów klasyfikacji generalnej Sodi World SeriesWiktor Wota. 

W trakcie wyścigu mogliśmy zaobserwować bardzo dużo walki i przetasowań kierowców w całej stawce. Dobre tempo wyścigu i świetne wyprzedzania zaliczyli Krzysztof Gnabasik i Jakub Tworzowski, którzy awansowali o 4 pozycje i finalnie wyścig ukończyli na 8 i 9 miejscu. W wyścigu obserwowaliśmy również kilka pojedynków pomiędzy Kubą Piechulskim, Maciejem Brymorą, Dawidem Chartem, Maciejem Szubczyńskim oraz Wiktorem Wotą. Maciej Szubczyński startujący do wyścigu z pole position zanotował spadek w wyścigu o 3 pozycje, finalnie kończąc go na 4 miejscu. W czasie zjazdów na drugi pit-stop rozegrała się walka o czołowe miejsce na podium. Manewrem wyprzedzania na Dawidzie Charcie, popisał się Kuba Piechulski, który prezentując świetne tempo w pozostałej części zmagań uciekł rywalom i dojechał na metę jako pierwszy. W trakcie wyścigu mogliśmy również obserwować pojedynki Wiktora Woty i Dawida Charta. W czasie jednej z prób ataku skorzystał Maciek Brymora, który jechał tuż za ich plecami i pewnie wskoczył na drugie miejsce podium skutecznie broniąc się przed atakami Dawida na ostatnich okrążeniach wyścigu. Brymora dodatkowo zanotował najlepsze pojedyncze okrążenie wyścigu. Maciek Szubczyński również skorzystał na pojedynku Dawida i Wiktora i odzyskał jedno stracone w wyścigu miejsce wskakując na 4 lokatę.

Finał A – klasyfikacja kierowców:

Lp.Imię i nazwisko
1.Kuba Piechulski
2.Maciej Brymora
3.Dawid Chart
4. Maciej Szubczyński
5.Wiktor Wota
6.Kacper Marcinkowski
7.Szczepan Pudlik
8.Krzysztof Gnabasik
9.Jakub Tworzowski
10.Maciej Koziara
11.Adrian Paradowski
12.Jakub Rybacki
13.Michał Kaczmarek
14.Szymon Kawski

Kolejna, druga runda PLK już 14 marca. Cykl zawodów Poznańskiej Ligi Kartingowej składa się z ośmiu rund, a do klasyfikacji generalnej liczonych będzie 6 z 8 najlepszych wyników. Do rywalizacji może dołączyć każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania. Chęć udziału można zgłaszać poprzez zapisy na stronie internetowej lub zgłaszając się do recepcji toru przed godziną 19:00 w dniu ligi poprzez opłacenie wpisowego do zawodów. 

Warto również podkreślić fakt, że do wydarzenia dołączyli nowi partnerzy, którzy przygotowali nagrody dla startujących w zawodach. Pierwsza trójka każdej rundy może liczyć na ciekawe nagrody od firmy CX-80. 

Organizatorzy przygotowali również nagrodę za specjalną klasyfikację obejmującą starty na wszystkich torach E1GOKART. Najlepszy kierowca wszystkich torów E1GOKART (Kielce, Poznań oraz Chorzów) będzie miał możliwość odbycia treningu z profesjonalnym zespołem Ernst Racing, za kierownicą gokarta wyczynowego na otwartym torze kartingowym. Szczegółowy regulamin dotyczący klasyfikacji do tej nagrody Organizator opublikuje już wkrótce.

Previous

Powrót Kieleckiej Ligi Kartingowej! Mateusz Matys zwycięzcą pierwszej rundy

Next

Misiarz Karting - Mielec

Zobacz także

Nadchodzące wydarzenia

Sklep KMLS