Ligi kartingowe E1GOKART to gwarancja wyścigowych doświadczeń dla kierowców o każdym poziomie umiejętności. Kielecka Liga Kartingowa w sezonie XVI składa się z ośmiu rund, które rozgrywane będą w poniedziałki, począwszy od jednej rundy w lutym, aż do okresu wakacyjnego w czerwcu.

Kielecka Liga Kartingowa należy także do rankingu Sodi World Series (SWS), który pozwala na rywalizację kierowcom z całego świata. We wspomnianym rankingu zapisanych jest już ponad 100 000 kierowców, a dla najlepszych czeka zaproszenie na światowy finał SWS. W tym roku rywalizacja odbędzie się na otwartym torze Slovakia Ring, a poprzednie finały rozgrywane były np. na torach South Garda Karting we włoskim Lonato czy RKC w Paryżu.

Na starcie rywalizacji KLK stawiło się 32 kierowców. W związku z przymrozkami w czasie pierwszej rundy zawody odbywały się na konfiguracji wewnętrznej. 

Rozgrywki rozpoczęły się od przywitania kierowców i krótkiego briefingu, który przypominał najważniejsze zasady panujące w trakcie zawodów. Następnie kierowcy zostali podzieleni na grupy – każdy przystąpił do czterech sesji kwalifikacyjnych. Wyzwaniem dla zawodników jest fakt, że każda sesja składa się jedynie z 5 okrążeń pomiarowych, na których można wykręcić swój „best-lap”. Na wynik końcowy kwalifikacji składa się suma dwóch z czterech najlepszych czasów okrążenia (dwa, najgorsze wyniki, są odrzucane).

Kwalifikacje wygrał Mateusz Matys, który zanotował również najlepszy czas w tej części rozgrywek osiągając wynik 30.811 s. Drugi najlepszy czas pojedynczej sesji wykręcił Grzegorz Waszkowski, któremu także udało złamać się czas 31 sekund, wyniki pozostałych sesji uplasowały go jednak na piątym miejscu. Drugie, trzecie i czwarte miejsce zajęli kolejno: Grzegorz Kapała, Bartosz Babicz i Oskar Wiejas-Ziętek

Obsługa toru pochwaliła się nam, że sprzęt został solidnie przygotowany do zawodów, aby zapewnić jak najwyższy poziom rywalizacji na torze. Zarówno dla organizatorów jak i dla samych startujących ważne jest, aby w zmaganiach liczyły się przede wszystkim umiejętności kierowców, a nie „szczęście” w losowaniu gokartów na kwalifikacje i wyścigi. 

Wyniki Kwalifikacji TOP10

Lp.Imię i NazwiskoSuma czasów (2 z 4)
1.Mateusz Matys62.014
2.Grzegorz Kapała62.240
3.Bartosz Babicz62.261
4.Oskar Wiejas-Ziętek62.262
5.Grzegorz Waszkowski62.286
6.Miłosz Łachwa62.446
7.Maciej Litwinek62.531
8.Piotr Wsuł62.593
9.Nina Rauner62.779
10. Mikołaj Adamczuk62.821

Po zakończonych kwalifikacjach, zawodnicy wylosowali gokarty oraz przystąpili do startów finałowych. Podczas I rundy odbyły się 4 wyścigi na dystansie 30 okrążeń z dwoma obowiązkowymi zjazdami do pit-stopu w każdym z nich. Dodatkową atrakcją jest fakt, że w finałach D-B zwycięstwo oznaczało awans do wyższego finału i start z ostatniego miejsca jako „lucky-winner”. 

W Finale D pierwszy na metę wyścigu dojechał Adam Korbel, który zaliczył awans aż o 4 pozycje. Tuż za nim, ze stratą 0,3 s linię mety przeciął Artur Skrzyniarz awansując w wyścigu o 2 miejsca. Piotr Coleman startujący z pierwszego miejsca dojechał na metę na 3 miejscu.

Finał C to pewna jazda lidera Kajetana Balcerowskiego, który uciekł rywalom i na finiszu miał przewagę aż trzynastu sekund. Za plecami lidera odbyła się intensywna walka o drugie miejsce, pomiędzy kierowcami z miejsc 2-6. Ostatecznie na mecie drugim najlepszym kierowcą finału okazał się Patryk Kręgiel, który wyprzedził Polę Dolatowską.

Finał B to również dużo zaciętej walki w TOP3. Pierwsza trójka ukończyła wyścig z różnicami rzędu 0,3 s. Zwyciężczynią Finału B została Nina Rauner, która pewnie prowadziła wyścig, a tuż za jej plecami dojechali: Karol Ciecierski (z awansem o 1 pozycję) oraz Radosław Ozioro (awans o 4 pozycje).

W Finale A bardzo dobry start zaliczył Mateusz Matys, który przez cały wyścig musiał uciekać przed Grzegorzem Kapałą. Walka w czasie Finału A była bardzo zacięta, jednak obyła się bez incydentów wyścigowych i kar dla kierowców. Świetne tempo zdobywcy najlepszego “best-lapa” wyścigu Grzegorza Kapały pozwoliło nam na obserwowanie emocjonującej pogoni za liderem wyścigu. Na ostatnich okrążeniach mogliśmy zaobserwować próbę kilku ataków na lidera, jednak pewna obrona Mateusza Matysa pozwoliła mu dowieźć pierwsze miejsce na metę wyścigu. Trzecie miejsce w wyścigu zajął Grzegorz Waszkowski, który awansował o dwie pozycje względem startu.

Kielecka Liga Kartingowa – TOP10 I Rundy

Lp.Imię i nazwisko
1.Mateusz Matys
2.Grzegorz Kapała
3.Grzegorz Waszkowski
4.Bartosz Babicz
5.Oskar Wiejas-Ziętek
6.Miłosz Łachwa
7.Maciej Litwinek
8.Piotr Wsuł
9.Nina Rauner
10.Karol Ciecierski

Kolejna, druga runda KLK już 13 marca. Cykl zawodów Kieleckiej Ligi Kartingowej składa się z ośmiu rund, a do klasyfikacji generalnej liczone będzie 6 z 8 najlepszych wyników. Do rywalizacji może dołączyć każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania. Chęć udziału można zgłaszać poprzez zapisy na stronie internetowej lub zgłaszając się do recepcji toru przed godziną 19:00 w dniu ligi poprzez opłacenie wpisowego do zawodów. 

Warto również podkreślić fakt, że do wydarzenia dołączyli nowi partnerzy, którzy przygotowali nagrody dla startujących w zawodach. Pierwsza trójka każdej rundy może liczyć na ciekawe nagrody od firmy CX-80. Dodatkowo dla zwycięzców klasyfikacji generalnej przygotowane zostaną nagrody od Parku Rozrywki Fly-Sky w Kielcach.

Organizatorzy przygotowali również nagrodę za specjalną klasyfikację obejmującą starty na wszystkich torach E1GOKART. Najlepszy kierowca wszystkich torów E1GOKART (Kielce, Poznań oraz Chorzów) będzie miał możliwość odbycia treningu z profesjonalnym zespołem Ernst Racing, za kierownicą gokarta wyczynowego na otwartym torze kartingowym. Szczegółowy regulamin dotyczący klasyfikacji do tej nagrody Organizator opublikuje już wkrótce.

Previous

Marczyk i Gospodarczyk ogłaszają plany startów na sezon 2023. Czym zaskoczył duet ORLEN Team?

Next

Kuba Piechulski wygrywa inaugurację X sezonu Poznańskiej Ligi Kartingowej

Zobacz także