Za nami wiosenne sezony lig kartingowych na torach E1GOKART Kielce, Poznań oraz Chorzów. W trakcie wszystkich rund na torach odbyło się ponad 100 wyścigów, w których kierowcy rywalizowali o jak najlepsze wyniki, punkty do klasyfikacji generalnej oraz punkty do globalnego rankingu Sodi World Series (SWS).

Kielecka, Poznańska i Śląska Liga Kartingowa przyciągnęły łącznie 361 kierowców, którzy rywalizowali na torach od lutego do czerwca!

Organizatorzy zawodów na torach E1GOKART dodatkowo przygotowali klasyfikację specjalną, która obejmowała rywalizację na wszystkich obiektach E1GOKART, a nagrodą w klasyfikacji specjalnej był trening wyczynowym gokartem z zespołem Ernst Racing.

Nowoczesne tory, świetne przygotowanie i organizacja zawodów oraz wyjątkowa atmosfera pozwoliły na stworzenie największego kartingowego wydarzenia w kraju!

Kielecka Liga Kartingowa

W trakcie ostatniej rundy było już pewne, że Mateusz Matys został zwycięzcą XVI sezonu, jednak nikomu nie przeszkodziło to w walce o triumf tego wieczoru. Kwalifikacje wygrał Oskar Wiejas-Ziętek, który w trakcie wyścigu musiał ustąpić miejsca mistrzowi Matysowi. Do ostatniego okrążenia pierwsza dwójka wyścigu rywalizowała o pierwsze miejsce na podium. Świetne tempo duetu oraz walka Miłosza Łachwy, Mikołaja Adamczuka i Radosława Ozioro pozwoliła na zbudowanie aż 20 sekund przewagi na mecie wyścigu. Ostatecznie na podium 8 rundy znaleźli się kolejno: Mateusz Matys, Oskar Wiejas-Ziętek oraz Mikołaj Adamczuk.

Wynikiem końcowym klasyfikacji generalnej było 6 najlepszych rund każdego zawodnika – dwa najgorsze wyniki są odliczane.

Pierwsze miejsce zajął Mateusz Matys, który zdecydowanie zdominował rywalizację z trakcie XVI sezonu, drugie miejsce zajął Grzegorz Kapała, a o trzecim miejscu w wyniku remisu punktowego musiał zadecydować najlepszy wynik punktowy, co ostatecznie dało Miłoszowi Łachwie miejsce na podium klasyfikacji generalnej.

Poznańska Liga Kartingowa

Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej przed startem ósmej rundy miał zapewnione Wiktor Wota, który zanotował wiele świetnych startów w X sezonie Poznańskiej Ligi Kartingowej.

Warto dodać, że Wota jest obecnie liderem rankingu Sodi World Series w kategorii Sprint w Polsce.

W trakcie ósmej rundy Wiktor udowodnił swoją świetną dyspozycję i wygrał kwalifikacje, a następnie wyścig finałowy. Drugie miejsce w kwalifikacjach zajął Maciej Szubczyński, który w trakcie wyścigu musiał ustąpić miejsca Dawidowi Chartowi i ostatecznie zajął trzecie miejsce na podium. Bardzo dobra powtarzalność i świetne wyniki w całym dziesiątym sezonie dały Maciejowi pewne drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, jednak tuż za jego plecami znajdował się Maciej Brymora, który ostatecznie wywalczył czwarte miejsce w wyścigu i trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce w wyścigu zajął mistrz wielu poprzednich sezonów Poznańskiej Ligi Kartignowej – Dawid Chart, który w dziesiątym sezonie Poznańskiej Ligi Kartingowej nie został sklasyfikowany do generalki w wyniku zbyt małej liczby startów.

Śląska Liga Kartingowa

Ósma runda Śląskiej Ligi Kartingowej przyniosła klika niespodzianek! Wysoka frekwencja ciągle dopisuje w Chorzowie i na starcie rundy finałowej stawiło się ponad 80 uczestników.

W rywalizacji w ramach klasyfikacji generalnej Śląskiej Ligi Kartingowej wciąż matematyczne szanse na odniesienie zwycięstwa miał Krystian Kopacki, któremu zwycięstwo w ósmej rundzie mogło zagwarantować sukces. Krystian w kwalifikacjach zajął piąte miejsce dające mu szansę na walkę o zwycięstwo w generalce.

Czasówki wygrał Piotr Kwaśniowski, jednak warto dodać, że byla to bardzo zacięta runda. Wynikiem kwalifikacji była suma 2 z 3 najlepszych czasów. Aż 23 czołowe miejsca kwalifikacji zmieściły się w 1 sekundzie na sumie dwóch najlepszych wyników. W tak licznej stawce kierowców nawet niewielkie błędy mogły decydować o pozycji w kwalifikacjach. Dla przykładu możemy podac, że Mateusz Matys – lider klasyfikacji generalnej po kwalifikacjach – zajął dopiero 20 miejsce, które uplasowało go mniej więcej w środku stawki Finału B. Gdyby z okrążeń pomiarowych urwał zaledwie 0,2 s. to zająłby 7 miejsce i startowałby w Finale A ze środka stawki.

Ósmą rundę Śląskej Ligi Kartingowej wygrał Natan Janiak, który po starcie z drugiej pozycji zaliczył pewne wyprzedzanie Piotra Kwaśniowskiego i prowadzenie przez cały wyścig. Drugie miejsce zajął Kuba Piechulski, a podium uzupełnił Krystian Kopacki, któremu zabrakło 2,5 pkt. do zwycięstwa w klasyfikacji generalej. Bardzo dobry wynik zanotował również Tomasz Walas, który rywalizację w klasyfikacji generalnej ukończył na 3 miejscu wyprzedzając Barotosza Babicza o 1,5 pkt.