Za nami szósta runda Śląskiej Ligi Kartingowej. Jak przebiegała rywalizacja na torze w Chorzowie? Zapraszamy do zapoznania się z relacją!

Śląska Liga Kartingowa (ŚLK) w piątym sezonie składa się z 8 rund. Frekwencja na zawodach E1GOKART pozwala tworzyć największe ligi kartingowe w kraju. W czasie szóstej odsłony na zawodach stawiło się 63 zawodników. Cykl zawodów ŚLK jest przyjazny dla amatorów – organizatorzy przygotowali dla uczestników instruktaże wideo, które pomagają zrozumieć zasady panujące w trakcie rywalizacji. Do zabawy można dołączyć w dowolnym momencie w trakcie sezonu, nawet na jedną rundę, ponieważ nie ma obowiązku startowania w całej serii.

Tory E1GOKART stanowią największą i najnowocześniejszą sieć torów kartingowych, które tworzą największe ligi kartingowe w Polsce. Wyjątkowe społeczności, które powstają dookoła zawodów E1GOKART często stają się początkiem nowych pasji i znajomości na lata.

Daniel Gajowczyk najlepszy na etapie kwalifikacji Śląskiej Ligi Kartingowej

Rywalizacja poprzedzona jest treningami zamkniętymi zarezerwowanymi wyłącznie dla kierowców startujących w danej rundzie. Ok. godziny 19:00 w dniu zawodów lista startowa jest zamykana, a uczestnicy przechodzą do etapu kwalifikacji. Na Śląskiej Lidze Kartingowej składają się one z trzech sesji dla każdego uczestnika. Każda z nich to 4 okrążenia pomiarowe, w czasie których zawodnicy muszą wykręcić swój najlepszy czas okrążenia. Jako wynik końcowy kwalifikacji brana jest suma dwóch z trzech najlepszych wyników osiągniętych w trakcie trzech sesji kwalifikacyjnych. 

Etap kwalifikacji wygrał Daniel Gajowczyk, który osiągnął również najlepszy czas pojedynczej sesji. Wysoki poziom obsługi na torze oraz świetnie przygotowane gokarty pozwalają na sprawne przeprowadzenie zawodów na najwyższym poziomie. Etap czasówek był bardzo zacięty, dla przykładu możemy podać, że miejsca 10-35 dzieliła zaledwie 1 s. na sumie najlepszych wyników, co było zapowiedzią zaciętej walki na torze na etapie wyścigów.

W czołówce kwalifikacji poza Danielem Gajowczykiem znaleźli się kolejno: Krystian Kopacki, Tomasz Walas, Mateusz Matys oraz brat Daniela – Marcin Gajowczyk.

Wyścigi Finałowe – walka do samego końca na Śląskiej Lidze Kartingowej! 

Po zakończonym etapie kwalifikacji, uczestnicy przystąpili do losowania gokartów na wyścigi finałowe. W czasie V sezonu ŚLK każdy uczestnik ma możliwośc wybrania jeden raz tzw. „Joker-Karta”. W momencie, gdy uczestnik nie jest zadowolony z wylosowanego „wózka”, może go zamienić na numer spoza losowanej puli.

Kierowcy zostali podzieleni na 4 grupy finałowe. W wyścigach D-B zawodnicy mieli do przejechania 15 okrążeń pomiarowych oraz musieli wykonać 1 obowiązkowy pit-stop. Zwycięstwo w danym finale, oznaczało awans do wyższego finału i start z końca stawki jako „lucky winner”. 

W finale D pewne zwycięstwo zanotował Tomasz Brzozowski, który po starcie wyprzedził Pawła Menkiela. Podium uzupełnił Mateusz Jordan, który w trakcie wyścigu zanotował dwa wyprzedzania.

W wyścigu C bardzo pewny wyścig zanotował Marcin Janik, który po starcie z pozycji lidera pewnie uciekł rywalom i ukończył wyścig na pierwszym miejscu z przewagą 5 sekund nad drugim – Grzegorzem Kaszubowskim. Tuż za plecami Kaszubowskiego wyścig ukończył Radek Dąbrowski. W trakcie wyścigu Adrian Walaszek otrzymał 10 s. karę, za spowodowanie kolizji, wskutek której ucierpiał inny kierowca. Dodatkowo jeden z kierowców został zdyskwalifikowany za niewykonanie obowiązkowej procedury pit-stop.

Wyścig finałowy B to bezpośrednia walka o awans do finału głównego. Każdy zawodnik mógł liczyć się w walce o zwycięstwo, a ogromne emocje towarzyszyły nam już od samego startu wyścigu. Wygranym okazał się Tomasz Sierek notujący najlepsze tempo w trakcie przejazdu. Tomek zdecydował się na obowiązkowy pit stop dopiero na ostatnim okrążeniu, więc do ostatnich zakrętów mogliśmy obserwować emocjonującą rywalizację. Na drugim miejscu wyścig ukończył Miłosz Łachwa, który startował do wyścigu z pozycji lidera. Trzecie miejsce przypadło Robertowi Machurze.

Finał A na Śląskiej Lidze Kartingowej przyzwyczaił nas do bardzo wysokiego poziomu ścigania oraz zaciętej, sportowej walki na torze – w czasie szóstej rundy nie było inaczej. 

Krystian Kopacki bardzo szybko zdecydował się na atak na lidera – Daniela Gajowczyka, chwilę później Mateusz Matys i Tomasz Walas również znaleźli się przed zwycięzcą czasówki. Kopacki bardzo szybko uciekł zajętym walką między sobą rywalom i pewnie prowadził przez cały wyścig. Do linii mety wypracował sobie aż 8 sekund przewagi nad drugim kierowcą – Mateuszem Matysem, który był zajęty walką z Tomkiem Walasem. Cały wyścig przebiegł bez większych incydentów i kar czasowych, a kierowcy dostarczyli nam prawdziwe widowisko! 

Wyniki Finału A:

1.+1Krystian Kopacki
2.+2Mateusz Matys
3.0Tomasz Walas
4.-3Daniel Gajowczyk
5.0Marcin Gajowczyk
6.+1Bartosz Babicz
7.-1Oliwer Pilch
8.+2Kevin Ploch
9.-1Marcin Leszczyński
10.+2Michał Tukaj
11.+5Jonasz Urbanek
12.+2Marcin Mlostek
13.0Seweryn Pander
14.-3Karol Bieg
15.+2Tomasz Sierek
16.-7Piotr Kwaśniowski
17.-2Łukasz Moledna

Śląska Liga Kartingowa w sezonie VIII składa się z ośmiu rund. Aby być sklasyfikowanym w klasyfikacji generalnej należy wziąć udział w minimum 6 rundach, a jako wynik końcowy brane jest pod uwagę 6 z 8 najlepszych wyników. Warto dodać, że do rywalizacji może dołączyć każdy – niezależnie od umiejętności, doświadczenia czy wieku – dla organizatorów najważniejsza jest dobra zabawa i sportowa rywalizacja na torze.  To świetna okazja, aby poznać świat wyścigów i na dobre wkręcić się w rywalizację za kierownicą.

Warto również wspomnieć o partnerach Śląskiej Ligi Kartingowej, którzy dla uczestników przygotowali wiele niespodzianek:

Pierwsza trójka każdej rundy oraz pierwsza trójka klasyfikacji generalnej otrzymuje zestawy kosmetyków i akcesoriów samochodowych od firm Bracia Pietrzak Car Detailing oraz Delixirum.

Podium każdej rundy może liczyć również na oryginalne nagrody od firmy CX-80. Partner Śląskiej Ligi Kartingowej dołączył do wydarzenia na cały V sezon. 

Zwycięzca każdej rundy otrzymuje również Voucher kwotowy na wynajem dowolnego samochodu z floty firmy RentPaul – wypożyczalnia samochodów. Dodatkowo zwycięzca klasyfikacji generalnej Śląskiej Ligi Kartingowej otrzyma od Partnera Audi RS3 na weekend! 

Organizatorzy przygotowali również nagrodę za specjalną klasyfikację obejmującą starty na wszystkich torach E1GOKART. Najlepszy kierowca wszystkich torów E1GOKART (Kielce, Poznań oraz Chorzów) będzie miał możliwość odbycia treningu z profesjonalnym zespołem Ernst Racing, za kierownicą gokarta wyczynowego na otwartym torze kartingowym. 

Previous

Rywalizacja na wysokich obrotach! Relacja z Poznańskiej Ligi Kartingowej

Next

Sukces załogi ORLEN Team. Marczyk i Gospodarczyk na podium Rajdu Sardynii w klasie WRC 2 Challenger!

Zobacz także