Pierwsza runda XV sezonu Kieleckiej Ligi Kartingowej odbyła się 10 października na torze E1GOKART Kielce. 

Po wakacyjnej przerwie w zmaganiach w ramach Kieleckiej Ligi Kartingowej na starcie XV sezonu zameldowało się 38 zawodników.

Słoneczna, jesienna pogoda pozwoliła na przeprowadzenie zawodów także na pętli zewnętrznej, która wydłuża tor o ok. 300 metrów. Okrążenie na długiej pętli zajmuje nawet najbardziej wprawionym kierowcom ponad 1 minutę, a dodatkowym urozmaiceniem zawodów jest fakt, że kwalifikacje przeprowadzane są na krótkiej – halowej części toru, co daje zawodnikom możliwość rywalizacji na dwóch konfiguracjach toru. 

Kielecka Liga Kartingowa to cykl, który przyciąga zarówno amatorów jak i bardziej doświadczonych kierowców, a formuła, w której przeprowadzane są zawody gwarantuje rywalizację na każdym poziomie zaawansowania kierowców.

Zawody rozpoczęły się zgodnie z harmonogramem czasowym przez krótkie przywitanie zawodników oraz briefing przypominający najważniejsze zasady rywalizacji na torze. Kwalifikacje oraz wyścigi zostały podzielone na pięć grup. Kwalifikacje składały się z czterech sesji, w których zawodnicy mieli do przejechania 5 okrążeń pomiarowych. Jako wynik kwalifikacji brane pod uwagę były dwa najlepsze “best lapy” z czterech sesji. Taki format kwalifikacji pozwala na odliczenie dwóch z czterech najgorszych sesji. 

Pole position 1 Rundy Kieleckiej Ligi Kartingowej zdobył zwycięzca sezonu XIV, Mateusz Matys, który wyprzedził drugiego Grzegorza Kapałę o 0.081 s.

Zaraz za ich plecami ze stratą  0,125 s. znalazł się Oskar Wiejas-Ziętek, a kolejne pozycje wywalczyli Grzesiek Waszka i Bartosz Babicz. Warto również dodać, że różnice pomiędzy pierwszym a ostatnim kierowcą w finałach B,C,D wynosiły kolejno: 0,3 s., 0,5 s. oraz 0,7 s. Tak „ciasne” kwalifikacje pokazały, że walka w finałach toczyć się będzie do ostatnich okrążeń w wyścigach. 

Kwalifikacje KLK Sezon XV Runda 1 – TOP10

Lp.Imię i NazwiskoSUMA dwóch bestów
1Mateusz Matys60,857
2Grzegorz Kapała60,938
3Oskar Wiejas-Ziętek60,982
4Grzegorz Waszka61,168
5Bartosz Babicz61,517
6Daniel Sarek61,745
7Marcin Janik61,908
8Kajetan Balcerowski61,953
9Nina Rauner61,994
10Zuzia Różak62,033

Po kwalifikacjach uczestnicy przystąpili do losowania gokartów, w poszczególnych grupach kwalifikacyjnych. W trakcie losowania, każda grupa finałowa miała dostępnego “Joker Karta” – jeśli uczestnik nie jest zadowolony z wylosowanego wózka to raz, w przeciągu całego sezonu, ma prawo do zmiany na tzw. “Joker Karta”. Dodatkowo w każdym z finałów zwycięstwo oznaczało awans do finału wyższego i start z końca stawki jako “lucky-loser”.

Wyniki poszczególnych finałów prezentują się następująco:

FINAŁ E
Lp.Imię i Nazwisko
1Adam Chrzęszczyk
2Szymon Lis
3Marcin Białek
FINAŁ D
Lp.Imię i Nazwisko
1Karol Ciecierski
2Paweł Skrzyniarz
3Dominik Kozłowski

Finały C oraz B to pokaz wielu świetnych pojedynków na torze, w których zwycięsko wyszli kolejno: Jan Grzesiński oraz Miłosz Łachwa. W Finale C różnica na mecie pomiędzy trzecim, a szóstym kierowcą to zaledwie 1 sekunda. Finały B oraz C kolejny raz udowodniły, że świetne pojedynki możemy zaobserwować nie tylko w najwyższym finale. W skutek awarii, jadąca z pierwszej pozycji w finale B Nina Rauner, niestety nie zdołała ukończyć wyścigu. 

FINAŁ C
Lp.Imię i Nazwisko
1Jan Grzesiński
2Przemysław Wrona
3Tomasz Przysuszyński
FINAŁ B
Lp.Imię i Nazwisko
1Miłosz Łachwa
2Radosław Ozioro
3Piotr Wsuł

Już na starcie Finału A wiadome było, że żaden z kierowców nie ma zamiaru odpuszczać. Na początkowych okrążeniach zawodnicy pokazali świetną sportową walkę na torze, w czasie której doszło do kilku incydentów wyścigowych. Gdzieniegdzie walka toczona koło w koło była tak zacięta, że w tym samym momencie jechały nie dwa, a nawet trzy gokarty obok siebie. Popis umiejętności w wyścigu dał najszybszy senior oraz vice-mistrz klasyfikacji generalnej sezonu XIV – Grzegorz Kapała. Świetne tempo, które dało mu awans na drugą lokatę zaprezentował także Oskar Wiejas-Ziętek. Dodatkowy punkt za najszybsze okrążenie wyścigu zgarnął zwycięzca – Grzegorz Kapała.

Poniżej prezentujemy wyniki Finału A oraz start wyścigu Finału A – za kierownicą: Grzegorz Waszka.

FINAŁ A
Lp.Imię i Nazwisko
1Grzegorz Kapała
2Oskar Wiejas-Ziętek
3Mateusz Matys
4Grzegorz Waszka
5Bartosz Babicz
6Daniel Sarek
7Marcin Janik
8Kajetan Balcerowski
9Miłosz Łachwa

Cykl zawodów Kieleckiej Ligi Kartingowej sezon XV składa się z 6 rund, z których jedną najgorszą można odliczyć od rezultatu końcowego. 24 października odbędzie się druga runda sezonu XV, na której wiele się może wydarzyć! Mamy nadzieję, że frekwencja będzie dopisywać, co przełoży się na wysoki poziom sportowej rywalizacji na torze.

Relacja oraz zdjęcia dla PROkarting: Adam Kurek

Previous

Zespół Energylandia Rally Team walczy o mistrzostwo świata!

Next

PITLANE - wrocław

Zobacz także

Nadchodzące wydarzenia

Sklep KMLS